Koło Przyjaciół Radia Maryja

HISTORIA POWSTANIA RADIA MARYJA W TORUNIU

10 lutego 1990 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach o. Tadeusz Rydzyk i Iwano Pietrobellim podjęli decyzje stworzenia Radio Maryja. W marcu 1991 prowincjał oo. Redemptorystów w Polsce zgodził się na start radia. W czerwcu 1991 stacja otrzymała pierwsze pozwolenie na stacje nadawcze w Toruniu i Bydgoszczy.

Radio Maryja polska rozgłośnia radiowa o charakterze społeczno – katolickim założona 8 grudnia 1991 roku w Toruniu przez zakonników ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela- Redemptorystów.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 9 grudnia 1991r,działając jako rozgłośnia lokalna. Statut radiu nadał prowincjał oo. redemptorystów.

Rozgłośnia otrzymała następnie 117 koncesji lokalnych nie przystępując do konkursu na koncesje ogólnokrajową. Dodatkowo w 1993 niektóre Diecezje udostępniły Radiu Maryja otrzymane przez nich od KRRiT częstotliwości radiowe.

23 czerwca 1994r Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zmieniła to na siedmioletnią koncesję ogólnokrajową i obiecała 80% pokrycia powierzchni kraju.

27 marca 1993 Radio Maryja rozpoczęło nadawanie za pośrednictwem satelity Eutelsat II.28 czerwca 1994 Radio zostało zaproszone przez ówczesnego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Lecha Wałęsę, do Pałacu Prezydenckiego, gdzie odpowiadał on na pytanie słuchaczy.

27 października 1994 Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu za pośrednictwem satelity Galaxy VII na obszar Ameryki Północnej i Środkowej, a 20 lipca 1995 roku za pośrednictwem satelity Hot Bird1. Od 23 sierpnia do 24 września nadawało próbną transmisję na falach krótkich, przeznaczoną dla Polaków na wschodzie.

Od 2 maja 2006r nadzór nad programem i treściami emitowanymi w radiu sprawuje 8-osobowa Rada Programowa. W skład jej wchodzi 4 członków powoływanych przez Episkopat Polski oraz 4 członków powoływanych przez zakon redemptorystów. Jej pierwszym przewodniczącym został ks. prof. Wacław Depo, obecnie metropolita archidiecezji częstochowskiej.

24 czerwca 2006 r Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła umowę z Warszawską Prowincją Redemptorystów odnośnie funkcjonowania Radia Maryja, a także statut Radia Maryja i regulamin Rady Programowej.

To podstawowe dane, do których Dyrektor Radia Ojciec dr Tadeusz Rydzyk i zespół prowadzący się nie ogranicza.

Elementy programu ewangelizacyjnego to modlitwa, medytacja, muzyka religijna oraz publicystyka społeczno- polityczna, aktualności dnia, audycje dla małżonków i rodziców, audycje dla młodych, audycje dla Rolników, Porady, Katechezy. Audycje oparte są na Katechiźmie Kościoła Katolickiego, nauczaniu papieży i biskupów, odmawianiu brewiarza, Różańca, Koronki do Bożego Miłosierdzia, codzienna transmisja Mszy św. Apel Jasnogórski z Częstochowy, każdorazowe pielgrzymki papieskie, retransmisja z Radia Watykańskiego, Anioł Pański, poniedziałkowe spotkania w różnych Parafiach i Sanktuariach w Polsce, czwartkowe Msze Św, przy grobie Św. Jana Pawła II.

Wspólnota słuchaczy i osób identyfikujących się z poglądami prezentowanymi w Radiu Maryja tworzy tzw. Rodzinę Radia Maryja. Organizacyjnie tworzy ona struktury działające przy parafiach za zgodą proboszczów:

– Biura Radia Maryja,

– Koła Przyjaciół Radia Maryja,

– Młodzieżowe Koła Przyjaciół Radia Maryja,

– Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci .

Od 1993 roku w drugą niedzielę lipca, Rodzina Radia Maryja pielgrzymuje do Matki Bożej Królowej Polski do Częstochowy.

A drugą okazją do spotkania i świętowania jest grudzień i dzień rocznicy powstania Radia Maryja. Przez już 25 lat działania Radia Maryja, wokół tego Dzieła powstały Fundacje Lux Veritatis, Fundacja Nasza Przyszłość, Nasz Dziennik, Telewizja Trwam, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej no i najwspanialsze dzieło to Świątynia Matki Bożej Nowej Ewangelizacji i św Jana Pawła II w dowód wdzięczności za Jego Pontyfikat. Wszystkie te dzieła powstawały przez minione lata ze wspólnych środków słuchaczy, którzy regularnie składają swój „ Dar Serca”.

Najbardziej znani prowadzący w Radio to przede wszystkim O.dr Tadeusz Rydzyk – dyrektor, prowadzący poranne katechezy lub wieczorne „Rozmowy nie dokończone”.

Inni prowadzący od początku to O. dr Piotr Andrukiewicz,

O. Jacek Cydzik w Centrali w Toronto, Kanada

O. Zbigniew Pieńkos w Centrali w Chicago, USA

O. Grzegorz Moj,

O. Piotr Dettlaff,

O. Jan Król,

O. Dariusz Drążek,

O. Benedykt Cisoń,

O. Zdzisław Klafka,

O. Janusz Dyrek,

O. dr Bolesław Słowa,

O. Marcin Krupa,

O. Marek Kordecki,

O. Grzegorz Woś,

O. Marian Sojka.

O. Dawid Wilczyński

Na początku współpracowali O. Jan Mikrut, i O. Tomasz Jurkiewicz.

W Radio pracują też siostry: s. Szczepana , s. Judyta, s. Urszula, s. Marietta, s. Weronika, wszystkie nazaretanki, s. Grażyna werbistka, s. Anna szarytka, s. Aniceta i s. Brunona loretanki pracujące w Chicago w USA. W Radiu pracują tez studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Koło Przyjaciół Radia Maryja
przy Parafii „ Chrystusa Króla”
w Sanoku

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica, – teraz i na zawsze.”

W dniu 16 października 2002 roku, odbyło się pierwsze spotkanie z inicjatywy pani Stefani Adamek i pani Barbary Pankiewicz, przyjaciół Radia Maryja w naszej parafii.

Witam wszystkich czcicieli Maryi. Kto kocha Maryję-kocha też Radio Maryja, które nosi Jej Imię. -Nieprzypadkowo wybrałam ten właśnie dzień na nasze spotkanie,

16 października 2002 roku, w którym świętujemy 24 rocznicę pontyfikatu Ojca Świętego, Jana Pawła II”.

Ojciec Święty jest wielkim czcicielem Maryi, powiedział przecież „Totus tuus”- czyli cały Twój Maryjo. W czasie audiencji, w Watykanie w roku 1994, do Rodziny Radia Maryja powiedział „ Maryjo! Gwiazdo Ewangelizacji prowadź nas, prowadź Radio Maryja i bądź jego Opiekunką”. Zapewniał też wielokrotnie przez te lata o codziennej modlitwie w intencji Radia Maryja jako, że pokłada w tym katolickim środku komunikowania, wielką nadzieje dla Ojczyzny i świata.

Moim pragnieniem, mówiła p. Basia Pankiewicz jest właśnie założenie przy naszej parafii Koła Przyjaciół Radia Maryja na cześć wielkiego naszego Rodaka -czciciela Maryi. Moim pragnieniem jest również to, aby Radio Katolickie było coraz bardziej znane, doceniane i wspomagane naszą modlitwą i ofiarą, abyśmy dzięki niemu starali się coraz bardziej poznawać nauczanie Ojca Św. i Kościoła, abyśmy podnosili swą wiedzę religijną i owocniej przez to służyli przez Maryję, Bogu w Trójcy Jedynemu Kościołowi i Ojczyźnie, abyśmy nie tylko słuchali tego radia, ale dawali świadectwo, celem propagowania, przyczyniając się do ewangelizowania tych, którzy są z dala od Kościoła, o co Ojciec Św. nieustannie upomina i wzywa wszystkich chrześcijan do udziału w nowej ewangelizacji, bo wszyscy ochrzczeni są do tego powołani.

Nie bójmy się tego wielkiego słowa, nie tylko mamy wierzyć w Boga, ale również dawać świadectwo swej wiary, głosić prawdę o Jezusie czyli ewangelizować. Wiara bez uczynków jest martwa. Chrystus już 2 tysiące lat temu wzywał „Głoście Ewangelię na dachach, a czym jest telewizja? Właśnie tym środkiem dzięki, któremu ma być głoszona Ewangelia wg słów Chrystusa. Tu jest właśnie nasze wielkie zadanie, abyśmy uczestniczyli w tym wielkim dziele, a w jaki sposób? Ktoś zapyta?Proste! Wybierajmy środki przekazu, które głoszą prawdę, a nie te które zatruwają, nasze umysły. Czy to telewizja czy radio, prasa czy książki. Wybierajmy i nauczmy nasze dzieci i młodzież poprzez dawanie świadectwa. A wtedy na pewno nie będą oglądać szkodliwych niszczących programów i nie będą sięgać po gorszące i szkodliwe publikacje. Po to jest to dzisiejsze spotkanie, aby sobie powiedzieć na wstępie po co będziemy się spotykać? po to aby się wspólnie modlić za Ojca Św. Kościół, naszych kapłanów, naszą Ojczyznę oraz za Radio Maryja,które wskazuje nam drogę co mamy robić, aby się dzięki naszym spotkaniem nawzajem ubogacać, „dzielić się wiarą jak chlebem” jak w znanej z Radia Maryja piosence.

Będziemy się również modlić śpiewem bo kto śpiewa ten się modli dwa razy, tak mnie uczyła moja mama. Pragnę, abyśmy poczuli się jedną rodziną i aby nam było z sobą dobrze. Przez modlitwę, śpiew, czytanie, poznawanie weźmy udział w tym co nazywa się ewangelizacja, czy to takie trudne? Wcale nie!

Wkrótce się przekonamy, że to nie trudne ale przyjemne i owocne. Na zakończenie jeszcze jedno zadanie.

Radio Maryja pracuje nad tym, aby różaniec oplótł cały świat, bo to w tym jest nadzieja i zwycięstwo dobra i prawdy jako, że Chrystus jest „Drogą, Prawdą i Życiem”, a przez kogo do Chrystusa? przez Maryję -z Objawień Fatimskich.

Szczęść Boże! -życzyła Barbara Pankiewicz.

Było to historyczne już spotkanie. Od tamtego spotkania w każdą II środę miesiąca spotykaliśmy się na Mszy świętej, w intencji Ojczyzny, Ojca Św., Radia Maryja i Ofiarodawców, potem w salce dolnego kościoła na spotkaniu formacyjnym., odmawiając Różaniec św.

Działamy zgodnie z wytyczonym przez Radio Maryja programem i zgodą ks. Proboszcza.

Grupa liczy 50 osób, choć na spotkaniach spotykamy się nie zawsze wszyscy.

Nasze spotkania rozpoczynamy modlitwą różańcową w intencjach Ojca św., biskupów i kapłanów, za Radio Maryja, za ofiarodawców i nasze rodziny.

Rozprowadzamy prasę katolicką, składamy „dar serca”, czytamy ważne artykuły, dzielimy się swoimi refleksjami i spostrzeżeniami dotyczącymi spraw bieżących w parafii.

Naszą troską jest aby Radio Maryja i wszystkie dzieła przy nim powstałe, trwały i rozwijały się, dlatego też systematycznie co miesiąc wysyłamy”dar serca” na Radio Maryja, wysyłamy na budowę kościoła akademickiego, który powstał na terenie Centrum Polonia in Tertio Millenio w Toruniu, wspieramy Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej kształcącej przyszłych polityków, dziennikarzy i innych specjalistów, co jest nadzieją na przyszłość naszej Ojczyzny. Z naszej inicjatywy są Msze Św. za Ojczyznę, Różaniec Święty w I Sobotę wynagradzający za zniewagi świata, przeciw Niepokalanemu Sercu Maryi oraz Róża Różańcowa Rodzin Św. Judy Tadeusza.

W ostatnim czasie za akceptacją ks. Proboszcz została zakupiona i umieszczona w kościele skrzynka na „dar serca”.

Aktualnie opiekunem Koła jest ks. Robert Płachta, spotykamy się w trzeci wtorek miesiąca.

25 sierpnia2017 r ks. Robert Płachta dekretem Ks. Abp Adama Szala został przeniesiony do Parafii Głowienka. Od września Opiekunem Koła został ks. Paweł Wota. Zapraszamy chętnych na spotkanie, ale tez pamiętajmy o darze serca wrzuconym do naszej skrzynki w kościele. Dziękujemy i Szczęść Boże.