Tożsamość
Jesteśmy katolicką wspólnotą, mocno osadzoną w strukturach Kościołów lokalnych. Podstawową przestrzenią naszego życia jest parafia, w której wzrastamy i którą pragniemy ewangelizować.
Wpisujemy się w nurt wspólnot nowej ewangelizacji. Pragniemy umacniać wierzących i poszukiwać tych, którzy porzucili praktyki wiary, prowadząc ich na nowo do Jezusa.
W naszej formacji, bazując na Tradycji Kościoła, próbujemy szukać nowych form życia z Bogiem w zmieniającym się świecie.
Jesteśmy wspólnotą międzypokoleniową, której członkami są ludzie młodzi, dorośli i starsi, samotni i małżonkowie, osoby świeckie i konsekrowane.
Szczególny rysem naszej tożsamości jest pragnienie współpracy z różnymi rzeczywistościami Kościoła w jednym dziele ewangelizacji.
Patron
Wspólnota pragnie stawać się głosem, który pozwoli światu usłyszeć Słowo – żywego Chrystusa. Dlatego całe życie Przyjaciół Oblubieńca ma być podporządkowane Słowu.
Największą radością Wspólnoty jest pełnienie misji św. Jana Chrzciciela, która polega na przyprowadzeniu Kościoła – Oblubienicy – do Chrystusa – Oblubieńca.
Założyciele
Urodził się 5 listopada 1980 r. w Kielcach. Studiował historię na Akademii Świętokrzyskiej. W 2012 r. doświadczył nawrócenia i wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni), w którym w 2009r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracuje w Lublinie. Założył Pallotyńską Szkołę Nowej Ewangelizacji (której jest dyrektorem) oraz zespół Razem za Jezusem. Jest rekolekcjonistą głoszącym Słowo Boże w kraju i za granicą. Jego homilie oraz prowadzone przez niego wieczory uwielbienia i modlitwy o uzdrowienie gromadzą rzesze ludzi.
Jest autorem książek: „Sposób na niebo”, „Drogowskazy miłości”, „Drogowskazy wiary”, „Prawda – wolność – życie”, „Słowo, które uzdrawia”, „Most na drugi brzeg” oraz „Małżeństwo poddane Chrystusowi”.
2) wspólnota charyzmatyczna z Ożarowa Mazowieckiego
Została ona założona przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przez Witka Wilka, świeckiego ewangelizatora. W styczniu 2004 r. poprowadził tam Seminarium Odnowy Wiary dla osób, które w przyszłości miały poprowadzić Seminarium otwarte dla wszystkich parafian. Zostało ono przeprowadzone w październiku 2004 r. Po nim, w grudniu, została zawiązana wspólnota charyzmatyczna, która pragnęła stać się Szkołą Nowej Ewangelizacji.
W 2006 r. ze Wspólnotą zaczął współpracować ks. Krzysztof Kralka SAC, będący wówczas klerykiem pallotyńskiego Seminarium w Ołtarzewie (nieopodal Ożarowa Mazowieckiego). W 2010 r., w czasie wygłoszonych przez niego rekolekcji wspólnotowych w Nałęczowie, na drodze modlitewnego rozeznania podjęta została decyzja o przekształceniu ożarowskiej wspólnoty w pierwszą wspólnotę Przyjaciół Oblubieńca.
Charyzmat
Duchowość
Kościół – Oblubienica Chrystusa jest naszą Matką i nauczycielką. Wspólnota trwa w relacji głębokiego posłuszeństwa Kościołowi i pragnie szczególnie oddawać się do dyspozycji Jego misji apostolskiej.
Wielkim błogosławieństwem dla Wspólnoty jest doświadczenie modlitwy uwielbienia Boga, w której pragniemy angażować każdego człowieka tak by Bóg był we wszystkim uwielbiony.
Szczególnym rysem duchowości Wspólnoty jest współpraca dla ewangelizacji, której członkowie wspólnoty ucz ą się od św. Wincentego Pallottiego.
Kim jesteśmy
Poprzez formację ewangelizatorów Wspólnota pragnie umacniać Kościół oraz budzić świadomość powszechnego powołania chrześcijan do głoszenia Ewangelii.
Pięćdziesiąt osiem wspólnot Przyjaciół Oblubieńca gromadzi około pięć i pół tysiąca osób rozważających codziennie Słowo Boże i głoszących Ewangelię.
Imię
Imię Wspólnoty wypływa z dwóch biblijnych źródeł:
1) starotestamentalny urząd przyjaciela oblubieńca
2) osoba świętego Jana Chrzciciela, który nazwał się przyjacielem Oblubieńca.
Symbole
1) ikona Jezusa Oblubieńca Kościoła
2) ikona Jana Chrzciciela Przyjaciela Oblubieńca
3) ikona Maryi Ikony Kościoła
4) ikona Jezusa z Przyjacielem
Ikona przedstawia dwie postacie: Chrystusa z Ewangelią w ręku oraz św. Menasa, opata i męczennika, trzymającego zwój, najprawdopodobniej z tekstem reguły swego monasteru. Obie postaci mają bardzo podobne twarze i aureole. Chrystus trzyma dłoń na ramieniu opata w geście przyjaźni. Napis na ikonie jest zniszczony i nie jest jednoznaczny, najprawdopodobniej jest to imię opata – św. Menas. Imię nawiązuje do greckiego słowa hypomene, które oznacza wytrwałość i cierpliwość. Ikona wskazuje, kto jest prawdziwym przyjacielem Jezusa: ten, kto trwa do końca w Nim i w Kościele.
5) krzyż Wspólnoty
Znakiem Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca jest krzyż,w którego centrum znajduje się ikona Jezusa z Przyjacielem.
Krzyż to symbol Jezusa Chrystusa – umarłego, zmartwychwstałego i uwielbionego, Oblubieńca Kościoła i naszego Przyjaciela, którego pragniemy głosić przez świadectwo życia i słowo.
Ikona na krzyżu ma przypominać, że uczeń żyje dzięki ofierze Chrystusa. Wzrasta On mocą Jego krwi. Idzie przed Panem, by przygotować Mu drogi. Jest nierozerwalnie złączonym z krzyżem, ponieważ żyje przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie.