Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców zostało zarejestrowane w Polsce dnia 20 września 1989 r.
Statut Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców (wyjątki):
Stowarzyszenie zrzesza ludzi, którzy swe życie indywidualne oraz działalność publiczną pragną oprzeć na zasadach i wartościach wyrażonych w Statucie, a z racji pełnionego zawodu, sytuacji rodzinnej, działalności społecznej lub religijnej, powołania i zainteresowań – są wychowawcami.
Opiekę duchową nad członkami Stowarzyszenia sprawuje asystent kościelny Stowarzyszenia aprobowany przez władze Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce.
Celem Stowarzyszenia jest:
-
Jednoczenie ludzi pragnących wychowywać młode pokolenie w duchu moralności chrześcijańskiej i miłości Ojczyzny.
-
Pogłębianie wśród członków Stowarzyszenia znajomości:
-
Nauki Kościoła, szczególnie katolickich zasad wychowania i katolickiej nauki społecznej,
-
Polskich tradycji patriotycznych i polskiego dziedzictwa kulturowego,
-
Kształtowanie u wychowawców i młodzieży postaw zgodnych z powyższymi wartościami,
-
Upowszechnianie idei rodziny opartej na zasadach katolickich,
-
Oddziaływanie na wszelkie środowiska i instytucje publiczne tak, by nie działały sprzecznie z nauczaniem Kościoła,
-
Wspieranie działań innych osób i instytucji zmierzających do celów zgodnych z zadaniami Stowarzyszenia.
Dla osiągnięcia swych celów Stowarzyszenie w szczególności:
-
Inspiruje oraz prowadzi własne badania i wykonuje ekspertyzy dotyczące spraw młodzieży, rodziny, oświaty i innych tematów związanych z wychowaniem i nauczaniem.
-
Wskazuje kierunki zmian w polskim systemie oświaty i wychowania oraz proponuje nowe rozwiązania,
-
Podejmuje prace nad nowymi programami nauczania i wychowania, podręcznikami oraz pomocami naukowymi, a także ocenia istniejące.
-
Zakłada i prowadzi szkoły, ośrodki kształcenia, dokształcania i doskonalenia nauczycieli, ośrodki kształcenia ustawicznego nauczycieli oraz inne placówki oświatowo-wychowawcze i kulturalne, których nauczanie i wychowanie zgodne jest z nauką Kościoła katolickiego. Stowarzyszenie będzie dążyć, aby prowadzone przez nie szkoły zostały uznane za katolickie przez kompetentną władzę kościelną. Organizuje obozy i kolonie oraz inne formy wypoczynku dla dzieci i młodzieży.
-
Organizuje działalność kształceniową i samokształceniową, kulturalną i religijną, w szczególności poprzez: spotkania, dyskusje, kursy, zjazdy, odczyty, sympozja, wykłady, pielgrzymki, rekolekcje i inne podobne formy. Organizuje imprezy kulturalne, turystyczne i towarzyskie.
-
Otacza opieką rodziny zagrożone lub dotknięte patologią społeczną, prowadzi działalność opiekuńczą, charytatywną i profilaktyczną, występuje z inicjatywami mającymi na celu przeciwdziałanie sektom.
-
Powołuje agendy, kluby, zespoły, sekcje i komisje problemowe.
-
Prowadzi poradnictwo, a w szczególności w zakresie uprawnień młodzieży, rodziców i nauczycieli; prowadzi także działalność interwencyjną.
-
Prowadzi działalność informacyjno-publicystyczną, i wydawniczą.
-
Wypowiada się w sprawach publicznych. Organizuje zgromadzenia i manifestacje.
-
Współpracuje z innymi stowarzyszeniami, organizacjami i osobami prawnymi oraz fizycznymi o tych samych lub podobnych celach i założeniach w kraju i za granicą, a w szczególności z krajowymi i zagranicznymi organizacjami nauczycielskimi, wychowawczymi i młodzieżowymi.
-
Współdziała w sprawach oświatowych i wychowawczych z różnymi szkołami i środowiskami, a w szczególności: duszpasterstwami, ośrodkami katechetycznymi, organizacjami samorządowymi i społecznymi, ośrodkami doskonalenia nauczycieli, radami pedagogicznymi, komitetami rodzicielskimi, samorządami uczniowskimi i harcerstwem.
-
Prowadzi działalność gospodarczą; uczestniczy w działalności spółek i spółdzielni, zakłada i prowadzi je. Podstawową jednostką organizacyjną Stowarzyszenia jest Oddział powołany przez Zarząd Główny na mocy uchwały. Oddział może na swoim terenie tworzyć Koła, obejmując nad nimi opiekę merytoryczną i organizacyjną. Oddział może także tworzyć Koła przy szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych, parafiach i innych strukturach organizacyjnych.