2 LUTEGO – ŚWIĘTO MATKI BOŻEJ GROMNICZNEJ

Święto Matki Bożej Gromnicznej, to dzień, w którym poprzez wiarę – wraz z Maryją i Józefem, starcem Symeonem i prorokinią Anną – uczestniczymy w tajemnicy Ofiarowania Pana Jezusa w Świątyni. Maryja z Józefem, przynosząc do Świątyni Jerozolimskiej Dziecię Jezus, nie tylko literalnie wypełniają Prawo Boże, ale pragną odpowiedzieć miłością na miłość Bożą.

Zgromadzeni w tym dniu w parafialnym wieczerniku wierni, mogli się wsłuchać w słowa listu pasterskiego J.E. Ks. Bpa Jacka Kicińskiego, który zaprosił uczestników liturgii do refleksji, poruszającej temat aktualnie przeżywanego w naszej Ojczyźnie roku duszpasterskiego, któremu towarzyszy hasło: “Uczniowie – Misjonarze”. W odczytanych słowach listu usłyszeliśmy: “Bycie uczniem to powołanie i zadanie wymagające, zwłaszcza dzisiaj, gdy wielu – jak się wydaje – chciałoby być nauczycielami. A tymczasem, by być nauczycielem trzeba stawać się najpierw uczniem. Uczeń to ten, kto nieustannie otwarty jest na słuchanie, zachowywanie i rozważanie, tego czego się uczy. W jego życie wpisana jest postawa słuchania i wprowadzania w życie słów nauczyciela”.

W dniu dzisiejszym dziękowaliśmy także Panu Bogu, za osoby życia konsekrowanego, które odpowiadając na zaproszenie Chrystusa, zapragnęły naśladować Jego styl życia, poprzez życie ewangelicznymi radami: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. 

Puentą przeżywanej uroczystości stało się poświęcenie świecy, zwanej gromnicą, symbolizującej światło Chrystusa, które rozprasza mroki grzechu i niewiary, które ma towarzyszyć wiernym w najważniejszych i najtrudniejszych chwilach życia.

16 lutego 2026|