ZAUWAŻ CZŁOWIEKA

15 grudnia 2015 roku; BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU JUŻ W POLSCE; XXI wiek to czas globalizacji i licznych osiągnięć techniki. Owocem ich jest coraz szybsze i nie zawsze łatwiejsze życie codzienne. W tych warunkach o wiele łatwiej zgubić drogę, którą każdy człowiek podąża w rodzinie czy społeczeństwie. Człowiek jest zmuszony prosić o pomoc drugiego człowieka. Nie przychodzi mu to łatwo. Trudno zwrócić się do kogoś z prośbą o dobre słowo, o poradę, życzliwe wysłuchanie i zainteresowanie się naszymi sprawami. Wielu ludzi samotnych, starszych, a często i chorych czeka na to, aby ktoś się nimi zainteresował i pomógł.

ZAUWAŻ CZŁOWIEKATrzeba wielkiej wrażliwości, aby ich dostrzec w tłumie.

Czekają na człowieka, który ich zrozumie, nie zlekceważy i chętnie pomoże.

Są również i tacy, którzy nie chcą ujawnić swoich potrzeb, nieraz bardzo ważnych i pilnych.

Ukrywają je. Czasami może to płynąć z ambicji, często z nieśmiałości. A może delikatność nakazuje im ukrywanie swoich potrzeb? Takich ludzi niełatwo dostrzec. Trzeba ich po prostu szukać.

 • 13 grudnia w Zakopanem harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego otrzymali z rąk słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju.
 • Tym pięknym gestem rozpoczęła się jego wędrówka, która potrwa do 24 grudnia.
 • Msza święta rozpoczęła się od uroczystego wprowadzenia Betlejemskiego Światła Pokoju na ołtarz Sanktuarium Matki Boskiej na Krzeptówkach.
 • Od wczoraj niesione rękoma słowackich skautów przemierzyło drogę z Wiednia.
 • Do Zakopanego przybyły reprezentacje harcerskie z całej Polski. Dzięki ich obecności cały kościół wypełniła atmosfera radosnego oczekiwania i skautowego braterstwa.

Płonący przy ołtarzu płomień rozgrzewał serca wszystkich wokół i sprawiał, że idea mu towarzysząca stała się bliska i obecna jak nigdy dotąd. Podczas mszy świętej Naczelny Kapelan ZHP hm. Wojciech Jurkowski powiedział: Niech Betlejemskie Światło Pokoju otworzy nasze serca na ludzi. Niech wniesie wartość do naszego życia. Bądźmy lepszymi ludźmi. Po zakończonej liturgii nastąpiła wyczekiwane przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

 • Do Polski trafiło ono na ręce Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego, hm. Małgorzaty Sinicy.
 • Betlejemskie Światło Pokoju jest w Polsce.

Zauważ człowieka to wezwanie do działania. Wszystko w naszych rękach. Wyjdźmy do ludzi! – powiedziała hm. Małgorzata Sinica po odebraniu Betlejemskiego Światła Pokoju. Następnie delegacje wszystkich 17 chorągwi rozpaliły płomień dla siebie, by jeszcze dziś powieźć go dalej.

To nie koniec Betlejemskiego Zlotu.

Wędrownicy z Podhala zaniosą Betlejemskie Światło Pokoju do górskich schronisk. Jeszcze dziś Naczelnik ZHP zawiezie Światło do Krakowa, by przekazać Światło harcerzom z Małopolski. Zastępca naczelnika ZHP hm. Krzysztof Budziński zawiezie Światło do Częstochowy, na Jasną Górę, gdzie przekaże je harcerzom ze Śląska. Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych.

Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

 • Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem.
 • Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines.
 • W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
 • Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r.

Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii. W 2015 roku Betlejemskie Światło Pokoju przybędzie do Polski po raz 25.

Opracowano na podstawie publikacji ze strony: www.franciszkanie.esanok.pl

15 grudnia 2015|