XIX SPOTKANIE MŁODYCH, GNIEZNO, 6 czerwca 2015, Pola Lednickie

22 maja 2015 roku; ZAPOWIEDŹ XIX SPOTKANIA MŁODYCH LEDNICA 2000; „W imię Ducha Świętego” – te słowa towarzyszyć będą XIX Spotkaniu Młodych Lednica 2000, które odbędzie się 6 czerwca. Na Polach Lednickich koło Gniezna ma się zgromadzić kilkadziesiąt, a może nawet 100 tys. młodzieży z całej Polski. XIX Spotkanie Młodych Lednica 2000 będzie trzecim spotkaniem przygotowującym do 1050tej rocznicy Chrztu Polski. Poprzednie odbyły się pod hasłami „W Imię Ojca” i „W imię Syna”.  Skupimy się na umocnieniu, bo właśnie Duch Święty jest tym, który nas umacnia, jednoczy i uświęca – wyjaśnia hasło tegorocznej Lednicy jej pomysłodawca i główny organizator, dominikanin o. Jan Góra.

XIX SPOTKANIE MŁODYCHSpotkaniom na Lednicy tradycyjnie towarzyszy bogata symbolika. W tym roku symbolami spotkania będą kadzidło z węgielkiem, świeca i krzyżyki Ducha Świętego. Młodzi proszeni są z kolei o przywiezienie opisanych woreczków z ziemią z miejsc swojego zamieszkania oraz kartek z wypisanym swoimi smutkami i trudnościami.

Siostry Kanoniczki Ducha Świętego wezmą je ze sobą do klasztoru i będą się modlić w wypisanych intencjach.

  • Otwarcie Pól Lednickich zaplanowano na godz. 8:00, od 10:00 będzie trwała spowiedź, w jej tracie o godz. 13.:00 odbędzie się nabożeństwo pokutne.
  • Po oficjalnym rozpoczęciu o godz. 17.:00 odbędą się kolejne tematyczne części spotkania: ziemia, woda, ogień i wiatr.

Podczas części „Ziemia” nastąpi rozsypanie ziemi na Polach Lednickich na znak zrozumienia, że jest to symboliczny dom każdego z uczestników spotkania. „Woda” będzie okazją do refleksji nad spotkaniem Jezusa z Samarytanką i ofiarowaniem wody symbolizującej Ducha Świętego. Przywieziony z Ostrowa Lednickiego ogień będzie symbolizował z kolei płomień wiary uczestników Lednicy. Nastąpi w tej części także procesja zakonów z pochodniami. Wówczas transmitowane będzie przesłanie papieża Franciszka.

  • W części „Wiatr” zaprezentowany zostanie taniec i na cześć Ducha Świętego.
  • Eucharystii na Lednicy o godz. 19:30 przewodniczyć będzie metropolita poznański i przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
  • Homilię wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak.
  • W trakcie Lednicy celebrowane będzie ponadto nabożeństwo nałożenia rąk przez duchownych na młodzież. Ma ono symbolizować dar przekazania Ducha Świętego.

Specjalnie na tę okazję o. Góra przygotował odlew ręki św. Jana Pawła II, do którego swoje ręce będą mogli przyłożyć młodzi uczestnicy Lednicy.

  • Przed północą młodzież weźmie udział w adoracji Najświętszego Sakramentu, a następnie dokona symbolicznego wyboru Chrystusa w swoim życiu oraz po północy przejdzie przez Bramę III Tysiąclecia.

Spotkaniu na Lednicy towarzyszy szereg innych wydarzeń. Jednym z nich jest Maraton Lednicki, który wystartuje 6 czerwca o godz. 12.30 sprzed poznańskich krzyży upamiętniających wydarzenia czerwca 1956. Meta przed Bramą III Tysiąclecia na Lednicy.

XIX SPOTKANIE MŁODYCH – GNIEZNO 2Tegoroczna Lednica będzie ostatnią przed przyszłorocznymi Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Z tej okazji zespół Siewcy Lednicy przygotował we współpracy z włoską młodzieżą pieśń pielgrzyma „Jezu, ufam Tobie” (w jęz. polskim i angielskim).

Tekst pieśni łączy w sobie przesłanie miłosierdzia z Łagiewnik oraz słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane do młodych podczas jego pielgrzymek po wszystkich kontynentach, a słowa zwrotek to synteza papieskiego nauczania, wzywająca do odważnego dawania świadectwa wiary.

W ramach projektu „Lekcja lednicka” Ruch Lednicki zamierza dotrzeć do każdej szkoły z propozycją przeprowadzenia lekcji religii na temat Spotkań Lednickich. Czasu zostało niewiele, ale wciąż taką katechezę można przeprowadzić, gdyż mimo dziewiętnastej edycji wydarzenia o Lednicy nie słyszało wielu młodych ludzi. Na stronie www.lednica2000.pl, wciąż trwają zapisy do służb lednickich, m.in. porządkowych, medycznych, scholi, liturgicznych, ewangelizujących czy ochraniających spotkanie.

W Spotkaniach Młodych Lednica 2000 do tej pory w sumie uczestniczyło ok. 2 mln osób. Wszystkie spotkania odbywające się w ciągu roku na Polach Lednickich organizuje Wspólnota Lednica 2000 działająca przy klasztorze ojców Dominikanów w Poznaniu. Oprócz Spotkania Młodych są to Lednica Dzieci, Lednica Seniora oraz Lednica Motocyklisty oraz letnie rekolekcje i weekendowe spotkania w ramach Uniwersytetu Wiary.

Opracowano na podstawie publikacji ze strony: www.franciszkanie.esanok.pl

 

 

 

 

 

22 maja 2015|