WITAJCIE WYMARZONE WAKACJE

29 czerwca 2013 roku; „Wakacje to powrót do utraconego raju.. Jak to się dzieje, że przywracają nam tyle siły w tak krótkim czasie? Nasze ciało (…) wymaga nowych bodźców, odświeżenia, różnicy. Czy jednak tylko ten element decyduje o radości wszystkich z nadejścia wakacyjnego czasu?” Jaki jest właściwie stan psychiczny człowieka na wakacjach? Wakacje to przede wszystkim wielka zmiana. Zmieniamy otoczenie, codzienne zwyczaje, dotychczasowy rytm i styl życia, poznajemy nowych ludzi i nowe miejsca. 

Wymarzone wakacje 1Wakacyjny nastrój wpływa wydatnie na to, że bawimy się dobrze. Ważna jest możliwość bliskiego kontaktu z naturą. Kontemplacja piękna natury „odświeża” nas duchowo i pozwala naprawdę BYĆ, a nie tylko MIEĆ. Kiedy podziwiamy górskie widoki lub obserwujemy fale nad brzegiem morza oddajemy się właśnie takiej kontemplacji. Człowiek potrzebuje odpoczynku dla ciała, ponieważ jego siły i wydolność są ograniczone, ale potrzebuje także odpoczynku dla duszy – od złych emocji, od stresu, obowiązków, nacisków i dla umysłu – od nadmiernego wysiłku intelektualnego. W tym z pewnością pomoże wam regularne uczestnictwo w Niedzielnej Eucharystii, o której nie możecie zapomnieć.

Kończąc rok szkolny dziękujmy Bogu za wszystko, zarówno za wiedzę, która jest nam przekazywana w szkole, jak i za wiarę, bez której człowiek jest duchową ruiną. Błogosławiony, kto się boi Pana a w szczególności Człowiek, który boi się obrażać grzechami Boga.

W czasie wakacji może być ku temu wiele możliwości, czego winniście się wystrzegać. Wtedy będzie można powiedzieć, że wakacje były naprawdę dobre i udane. Czas zweryfikuje nasze postawy.

Nie wstydźcie się Jezusa. Bądźcie Jego wiernymi świadkami.

Życzę wszystkim dobrego, wakacyjnego wypoczynku, regeneracji sił do dalszej nauki i pracy, oraz bezpiecznego powrotu z wakacji. Szczególne podziękowania kierujemy dziś również pod adresem nauczycieli, wychowawców i katechetów, którzy wkładają wiele serca w nauczanie naszych dzieci i przekazywanie im szerokiej wiedzy. I za was chcemy dziś podziękować Bogu!

Może wydaje nam się nieraz, że aby spełnić Przykazanie Boże „Pamiętaj, aby dzień święty święcić”, wystarczy pójść na niedzielną czy świąteczną Mszę św. do kościoła. Jednak wakacje przypominają nam, że w dni świąteczne powinniśmy powstrzymywać się od ciężkiej pracy. Co więcej, widzimy, że oprócz tych dni świątecznych są też wakacje. Owszem, nie są to w żadnym razie od strony liturgicznej dni świąteczne. A jednak czas wolny podczas wakacji może stać się okazją, aby zatrzymać się nieco i pomyśleć nad swoim życiem, a jeśli trzeba — to i odnowić czy pogłębić kontakt z Bogiem.

Bóg nam nakazuje odpocząć, abyśmy zrozumieli, że nie wystarczy cierpieć, trudzić się, pracować, aby dojść do zmartwychwstania. Uczy nas tego również znana nam dobrze modlitwa zanoszona za zmarłych: „Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie”. A zatem, odpoczynek to nie żaden luksus czy oznaka lenistwa. Jest to raczej przygotowanie się do zmartwychwstania. Dlatego uczmy się od samego Pana odpoczynku już tu na ziemi.

I na koniec jeszcze jedno, co roku powtarzane życzenie. Wyjeżdżając na wakacje nie zapominajcie o Bogu. Tak, więc starajmy się wykorzystać czas wakacyjnego wypoczynku. Niech odpocznie ciało i duch.

Wakacyjnego odpoczynku życzył ks Proboszcz licznie zgromadzonej młodzieży i dzieciom na Mszy świętej w piątek 28 czerwca, o godz. 8.00 uczęszczającym do szkół znajdujących się na terenie naszej parafii.

29 czerwca 2013|