TRZECIA WOJNA ŚWIATOWA

14 września 2014 roku; Trwa III wojna światowa, tylko w kawałkach. To interesy i żądza pieniędzy; Podczas mszy na cmentarzu na północy Włoch, gdzie pochowano 100 tysięcy żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej, Ojciec Święty papież Franciszek mówił, że każda wojna jest „szaleństwem”. Kryją się za nią i dziś interesy, plany geopolityczne, oraz żądza pieniędzy. W czasie sobotniej mszy na monumentalnym cmentarzu w miejscowości Fogliano di Redipuglia w regionie Friuli-Wenecja Julijska modlono się za poległych na wszystkich wojnach.

Trzecia Wojna ŚwiatowaOjciec Święty podkreślił, że teraz można mówić o trwającej trzeciej wojnie światowej, która, jak stwierdził, toczy się „w kawałkach”. W homilii powiedział: „Podziwiając piękno krajobrazu całego tego regionu, gdzie kobiety i mężczyźni pracują, rozwijając życie rodzinne, gdzie dzieci bawią się, a starsi oddają się marzeniom, nie znajduję innych słów jak tylko te, że wojna jest szaleństwem”.

„Wojna niszczy wszystko, także więź między braćmi. Wojna jest szalona, jej planem rozwoju jest zniszczenie: chęć rozwijania się przez zniszczenie!”- podkreślił Franciszek.

  • „Chciwość, nietolerancja, żądza władzy – to motywy pobudzające do decyzji o wojnie, a są one często usprawiedliwiane ideologią.
  • Wcześniej jednak jest namiętność, bodziec wypaczony” – zauważył.
  • Zdaniem Ojca Świętego ideologia jest „usprawiedliwieniem”, a gdy jej zabraknie, pojawia się odpowiedź Kaina: „Co mnie to obchodzi?”.

Mając na uwadze to, co dzisiaj dzieje się przecież również tak niedaleko od nas na Ukrainie, czy też na Bliskim Wschodzie, nie mówiąc o jakże wielu innych miejscach na świecie – przemocy nie można usprawiedliwić w żaden sposób.

  • „Również dziś, po drugiej klęsce kolejnej wojny światowej, zdaje się można mówić o trzeciej wojnie prowadzonej w ‚kawałkach’, z przestępstwami, mordami, zniszczeniami” – dodał.
  • „Także dziś jest wiele ofiar. Jak to jest możliwe?
  • Jest to możliwe, ponieważ także dziś za kulisami kryją się interesy, plany geopolityczne, żądza pieniędzy i władzy, jest przemysł zbrojeniowy, który zdaje się być tak bardzo ważny!” – powiedział.

Franciszek mówił, że ci, którzy planują akty terroru i starcia, oraz właściciele firm zbrojeniowych mają wypisane w sercach motto:

  • „Co mnie to obchodzi?”.
  • Oni, zaznaczył, dużo zarabiają na wojnach, ale „ich zdemoralizowane serce utraciło zdolność do płaczu”.
  • „Ludzkość potrzebuje płaczu i to jest godzina płaczu” – zakończył swą homilię.

Z sercem syna, brata, ojca, proszę was wszystkich i dla nas wszystkich o nawrócenie serca – apelował. Ojciec Święty papież Franciszek prosił o modlitwę zawszystkich poległych w +bezsensownej rzezi+, za wszystkie ofiary szaleństwa wojny, w każdym czasie„.

Na mszy byli biskupi polowi z wielu krajów świata, wśród nich biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Przed mszą papież był na pobliskim cmentarzu austro-węgierskim, na którym pochowanych jest 15 tysięcy żołnierzy.

Kain nie płakał. Cień Kaina obejmuje nas dzisiaj tutaj, na tym cmentarzu. Widać go tutaj. Widać go w historii od roku 1914 aż po dzień dzisiejszy. Widać go także w naszych czasach – oświadczył papież.

Dlatego nie zapominajmy, pochylmy się wspólnie nad tym problemem świata, zwróćmy się wszyscy z głosem rozpaczy do naszego Ojca Niebieskiego o interwencję, o ratunek dla świata – zjednoczmy się we wspólnej modlitwie o pokój. Zjednoczmy się również w modlitwie o nawrócenie Rosji, która wciąż rozprzestrzenia „błędy”, wspomniane przez Najświętszą Maryję Pannę w objawieniach fatimskich. Zawierzmy mocą naszej wspólnej modlitwy naród rosyjski Najświętszej Maryi Pannie, prosząc BOGA Wszechmogącego o miłosierdzie dla Rosji i ludów przez nią uciemiężonych.

Opracowano wykorzystując publikację ze strony: www.gazeta.pl

 

14 września 2014|