„TORNISTER PEŁEN UŚMIECHÓW”

10 sierpień 2015. WSPIERAMY OGÓLNOPOLSKĄ AKCJĘ CARITAS; Po raz siódmy ruszyła ogólnopolska akcja promocyjna Caritas Polska: „Tornister pełen uśmiechów„. Dzięki niej uczniowie z najuboższych rodzin otrzymają plecaki wyposażone w szkolne wyprawki.  W kampanię tą włączają się diecezjalne Caritas w całej Polsce. W wielu parafiach do specjalnych koszy zbierane będą podstawowe artykuły szkolne, które wypełnią plecaki kupione przez Caritas. Jej celem jest zwiększenie szans edukacyjnych uczniów przez zebranie funduszy na zakup i wyposażenie kilkudziesięciu tysięcy wyprawek szkolnych dla najuboższych dzieci i młodzieży w Polsce lub zakup i przekazanie gotowych wyprawek szkolnych.

TORNISTER PEŁEN UŚMIECHÓWW parafiach w całej Polsce tornistry zakupione przez Caritas są wypełniane według potrzeb przez osoby chcące wspomóc dzieci z ubogich rodzin.

Nasza parafia w niedzielę 9 sierpnia br. włączyła się w akcję proponowaną przez Caritas.

Wierni po mszach świętych będą mogli, więc do specjalnie przygotowanych puszek przygotowanych przez wolontariuszy Parafialnego Caritas składać dobrowolne ofiary na ten cel. Natomiast, jeżeli ktoś woli zamiast wsparcia finansowego dokonać zakupu przyborów szkolnych ma możliwość złożyć je w zakrystii lub w kancelarii w tym tygodniu.

Akcja wspomagana jest również poprzez ogólnopolską zbiórkę SMS-ową. Aby wziąć w niej udział wystarczy wysłać SMS z hasłem TORNISTER na numer 72052. Koszt to 2,46 z VAT.  W ciągu sześciu lat Caritas udało się rozdać 100 tys. wyposażonych wyprawek szkolnych dla najuboższych dzieci w Polsce, tylko w zeszłym roku wyprawek tych było blisko 40 tys. Na poziomie lokalnym kampanię Tornister Pełen Uśmiechów wspierają liczni partnerzy, sponsorzy i ofiarodawcy.

Ważnym elementem kampanii jest jej wielki finał, który zaplanowano na 30 sierpnia br. (niedziela) w Przemyślu. Dzieciom, które przyjadą z diecezjalnych Caritas, zostaną uroczyście wręczone „Tornistry pełne uśmiechów”. Jak informuje GUS, ponad milion polskich dzieci żyje w ubóstwie a koszt wyprawki szkolnej często przekracza możliwości rodziców.

  • Poprzez wsparcie dzieci w okresie edukacji wspieramy nasze własne społeczeństwo.
  • Starajmy się dać szansę tym dzieciom, które są w trudnej sytuacji życiowej.
  • Zakup wyprawki szkolnej, szczególnie dla rodzin wielodzietnych jest dużym wyzwaniem: „Wyposażenie tornistra, plecaki, stroje sportowe, książki, buty, to jest minimum tysiąc złotych na dziecko” – ocenił Cezary Jurkiewicz, ojciec ósemki dzieci.

Tegoroczną kampanię „Tornister pełen Uśmiechów” po raz kolejny wspierają wydawcy z Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki. Wydawnictwa: WSiP, Nowa Era, Oxford University Press, Pearson i Macmillan za pośrednictwem Caritas bezpłatnie przekażą swoje podręczniki ośmiu tysiącom dzieci. Razem w grupie pięciu wydawców edukacyjnych przekażemy w tym roku pomoc o wartości kilkuset tysięcy złotych. Kiedy działamy przez Caritas mamy gwarancję, że nasza pomoc trafia do tych, którzy jej naprawdę potrzebują – powiedział przewodniczący sekcji wydawców edukacyjnych w Polskiej Izbie Książki Jarosław Matuszewski.

Jak poinformował rzecznik Caritas, kampanię wspiera również firma BIC – producent artykułów biurowych, przekazując środki na zakup wyprawek szkolnych z prowadzonej przez siebie akcji „Bądź BIC bohaterem”. Caritas Polska jest największą organizacją pozarządową działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. Od 2004 r. ma status organizacji pożytku publicznego.

Opracowano na podstawie publikacji ze strony: www.franciszkanie.esanok.pl

 

13 sierpnia 2015|