Światowe Dni Młodzieży wracają do Polski – KRAKÓW 2016

Poniedziałek, 29 lipca 2013 roku; „Drodzy młodzi, jesteśmy umówieni na spotkanie na najbliższy Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, w Polsce. Przez matczyne wstawiennictwo Maryi prośmy o światło Ducha Świętego na drogę, która nas poprowadzi ku temu nowemu etapowi radosnego świętowania wiary i miłości Chrystusa” – powiedział Papież Franciszek na zakończenie Mszy św. Posłania w Rio de Janeiro.

Światowe Dni Młodzieży wracają do PolskiWybór Krakowa na miejsce XXIX ŚDM w 2016 roku oznacza, że Polska dołącza do grona dwóch państw, Włoch i Hiszpanii, gdzie światowe spotkanie młodych z Papieżem odbędzie się po raz drugi. Wcześniej, w 1991 r., polskim gospodarzem ŚDM była Częstochowa, a niezapomnianą pamiątką po tamtym spotkaniu jest śpiewany do dzisiaj hymn VI ŚDM „Abba, Ojcze”.

Wkrótce rozpoczną się prace przygotowawcze do spotkania w Krakowie oraz do poprzedzającej je peregrynacji Krzyża ŚDM i Ikony MB Salus Populi Romani po polskich diecezjach. Peregrynacja ta rozpocznie się uroczystym przejęciem tych Znaków od Brazylijczyków w Niedzielę Palmową 2014 na Placu Św. Piotra w Rzymie.

O wszystkich przygotowaniach i samym przebiegu tych wydarzeń będą informować strony Lokalnego Komitetu Organizacyjnego Kraków 2016 (www.krakow2016.com) oraz Krajowego Biura ŚDM przy Konferencji Episkopatu Polski (www.krakow16.pl).

Już teraz prosimy wszystkich o modlitwę i pomoc w przygotowaniu.

Poniżej pełny tekst przemówienia Papieża Franciszka w Rio de Janeiro przed modlitwą Anioł Pański w Rio de Janeiro, na zakończenie 28 ŚDM.

Drodzy Bracia i Siostry!

Na zakończenie tej Eucharystii, przez którą wznieśliśmy do Boga nasz hymn chwały i wdzięczności za wszystkie łaski otrzymane podczas tego Światowego Dnia Młodzieży, chciałbym podziękować jeszcze abpowi Oraniemu Tempeście i kard. Stanisławowi Ryłce za skierowane do mnie słowa.

Dziękuję również wam, drodzy młodzi, za wszystkie radości, jakich dostarczyliście mi w tych dniach. Dziękuję! Każdy z was jest w moim sercu!

Teraz kierujemy nasze spojrzenie ku niebieskiej Matce, Najświętszej Maryi Pannie. W tych dniach Jezus usilnie wzywał was, abyście byli Jego uczniami-misjonarzami. Słuchaliście głosu Dobrego Pasterza, który was wzywał po imieniu, i rozpoznaliście głos, który was wołał (por. J 10, 4). Czyż nie jest prawdą, że w tym głosie, rozbrzmiewającym w waszych sercach, odczuliście czułość miłości Boga? Że doświadczyliście piękna postępowania za Chrystusem, razem, w Kościele? Że zrozumieliście lepiej, iż Ewangelia jest odpowiedzią na pragnienie życia jeszcze pełniejszego? (por. J 10, 10). Czy to prawda?

Niepokalana Dziewica wstawia się za nami w niebie jak dobra matka, która strzeże swoich dzieci. Niech Maryja poprzez swoje życie uczy nas, co znaczy być uczniem- misjonarzem. Za każdym razem, kiedy odmawiamy Anioł Pański, wspominamy wydarzenie, które na zawsze zmieniło historię ludzkości.

Kiedy anioł Gabriel zwiastował Maryi, że zostanie Matką Jezusa, Zbawiciela, Ona nie rozumiejąc nawet pełnego znaczenia tego powołania, zaufała Bogu, i odpowiedziała: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego!” (Łk 1, 38). A co zrobiła zaraz potem? Otrzymawszy łaskę bycia Matką Słowa Wcielonego, nie zatrzymała tego daru dla siebie. Poczuła się odpowiedzialna i wyruszyła, wyszła ze swojego domu i udała się w pośpiechu, aby wesprzeć swoją krewną Elżbietę, która potrzebowała pomocy (por. Łk 1, 38-39). Uczyniła gest miłości, miłosierdzia, konkretnej służby, niosąc Jezusa, którego miała w swym łonie. A uczyniła to pośpiesznie!

Oto, drodzy przyjaciele, nasz wzór. Ta, która otrzymała od Boga najcenniejszy dar, w pierwszym odruchu, odpowiadając na niego, wyrusza w drogę, aby służyć i nieść Jezusa. Prośmy Matkę Bożą, aby pomagała również nam dawać radość Chrystusa członkom naszych rodzin, naszym kolegom, przyjaciołom, wszystkim. Nigdy nie bójcie się być wielkoduszni względem Chrystusa. To się opłaca! Wychodzić i iść odważnie i z wielkodusznością, aby każdy człowiek mógł spotkać Pana.

Drodzy młodzi, jesteśmy umówieni na spotkanie na najbliższy Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, w Polsce. Przez matczyne wstawiennictwo Maryi prośmy o światło Ducha Świętego na drogę, która nas poprowadzi ku temu nowemu etapowi radosnego świętowania wiary i miłości Chrystusa.

Opracowano na podstawie materiału zawartego na stronie: www.sdm.org.pl

 

 

30 lipca 2013|