ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY W INTERNECIE

16 lipca 2013 roku; Nie możesz jechać do Rio? Obejrzyj Światowe Dni Młodzieży w sieci! Ci, którzy nie znajdą się w Brazylii na Światowym Dniu Młodzieży, będą mogli śledzić jego przebieg w internecie. Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu uruchomiła już w tym celu portal „Pope To You” (www.pope2you.net, Pinterest: www.pinterest.com/pope2you) w sześciu językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, portugalskim i włoskim).

Światowe dni młodzieży w internecie„Dzięki temu projektowi – powiedział kierujący watykańską dykasterią ds. mediów abp Claudio Maria Celli – tym wszystkim, którzy nie będą mogli udać się do Rio de Janeiro, da się możność zobaczenia tego, co się tam dzieje, oczyma innych młodych chrześcijan. W ten sposób przeżyją z bliska wielkie emocje tych bogatych w wydarzenia dni”. Na portal www.pope2you.net można nadsyłać fotografie, które zostaną zebrane i przekazane Papieżowi. „Pope To You Vatican” jest już na Facebooku: https:// www.facebook.com/popetoyou.pccsvatican

Dodajmy, że w Muzeum Sztuk Pięknych w Rio de Janeiro otwarto oficjalną wystawę Światowego Dnia Młodzieży, zatytułowaną „Śladami Chrystusa”. Zainaugurował ją 7 lipca przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, kard. Stanisław Ryłko. Potrwa ona do 13 października br. Można na niej zobaczyć szereg arcydzieł z Włoch i z Watykanu, nigdy dotąd niewystawianych w Ameryce Łacińskiej.

Trzeba zauważyć, że papież Franciszek udzielił odpustów uczestnikom obchodów Światowego Dnia Młodzieży, jakie odbędą się w dniach 23-28 lipca w Rio de Janeiro. Podjął tę decyzję pragnąc, by młodzi – „w łączności celami duchowymi Roku Wiary, ogłoszonego przez Benedykta XVI” – mogli zyskać „spodziewane owoce uświęcenia XXVIII ŚDM” – poinformowała Penitencjaria Apostolska.

Odpust zupełny mogą w tym okresie otrzymaćraz dziennieosoby uczestniczące w liturgiach i praktykach pobożnych w Rio de Janeiro. Wymagane są do tego zwykłe warunki: sakramentalna spowiedź, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Odpust ten można ofiarować za zmarłych.

Osoby nieprzebywające w Rio de Janeiro podczas ŚDM, także mogą zyskać odpust zupełny, gdy włączą się duchowo w tamtejsze liturgie i praktyki pobożne za pośrednictwem transmisji radiowych, telewizyjnych lub w nowych środkach społecznej komunikacji.

Z kolei odpust cząstkowy może uzyskać każdy wierny na całym świecie, o ile – zachowując wspomniane wyżej warunki odpustu – odmówi oficjalną modlitwę ŚDM w Rio de Janeiro, wzywając także Matki Bożej z Aparecidy, Królowej Brazylii i innych patronów i orędowników tegorocznego ŚDM.

Patronami obchodów ŚDM w Rio de Janeiro zostali: Matka Boża z Aparecidy – „patronka Kościoła i rodzin”, św. Sebastian – „żołnierz i męczennik za wiarę”, a zarazem patron Rio de Janeiro, św. Antoni de Santana Galvao – pierwszy brazylijski święty, „świadek pokoju i miłości”, św. Teresa z Lisieux – „patronka misji” oraz bł. Jan Paweł II – „przyjaciel ludzi młodych”.

 

Opracowano na podstawie materiału ze strony: www.franciszkanie.esanok.pl

16 lipca 2013|