„SANTO SUBITO” SPEŁNIA SIĘ

02 lipca 2013 roku; Kardynał Stanisław Dziwisz powiedział dziś na antenie Radia Plus, że „pragnienie uczestników pogrzebu Jana Pawła II „Santo subito” spełnia się a Bóg wysłuchał modlitw ludzi na całym świecie. Dziś członkowie Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie uznali prawdziwość cudu koniecznego do kanonizacji. „Decyzja ta jest potwierdzeniem świętości Jana Pawła II, a także ukazaniem jeszcze raz, że droga do świętości, którą szedł Jan Paweł II, jest drogą pewną i wzorem do naśladowania” – powiedział metropolita krakowski.

Santo subito spełnia się 1

„Jako osobisty sekretarz Ojca Świętego Jana Pawła II, który miał przywilej doświadczenia Jego świętości, dziękuję Bogu, że będę mógł się cieszyć za swojego życia wyniesieniem do chwały świętości Ojca w wierze i w kapłaństwie, a także Tego, któremu z miłością służyłem do ostatniego uderzenia jego serca” – wyznał kard. Dziwisz. Metropolita krakowski zapewnił, że jego diecezja dziękuje Bogu za wysłuchanie modlitw za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II.

„Jesteśmy wdzięczni papieżowi Benedyktowi XVI za otwarcie procesu beatyfikacyjnego, jak również Ojcu Świętemu Franciszkowi, który z przekonaniem prowadzi proces do uroczystego i urzędowego ogłoszenia swojego poprzednika świętym” – podkreślił kard. Dziwisz. Po głosowaniu w komisji kardynałów i biskupów prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato uda się w najbliższych dniach na audiencję do papieża Franciszka, by zreferować mu przebieg prac procesu kanonizacyjnego. Ostateczna decyzja o uznaniu cudu i zgodzie na kanonizację należy do papieża. To on również ma osobiście wyznaczyć jej datę. Być może zostanie ona ogłoszona wkrótce.

Watykanista dziennika „La Stampa” i portalu Vatican Insider Andrea Tornielli poinformował o zupełnie nieoczekiwanym zwrocie w sprawie kanonizacji Jana Pawła II. Według jego źródeł papież Polak zostanie wyniesiony na ołtarze razem z Janem XXIII, który zmarł 50 lat temu. Został on beatyfikowany przez Jana Pawła II w 2000 roku.

Tornielli twierdzi, że kardynałowie i biskupi z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych otrzymali także pełną dokumentację cudu, przypisywanego wstawiennictwu Dobrego Papieża, który zwołał w 1962 roku Sobór Watykański II. W 50 rocznicę tego historycznego wydarzenia Benedykt XVI zainaugurował Rok Wiary, który zakończy się 24 listopada.

Z kolei watykanistka dziennika „Il Messaggero” Franca Giansoldati podała, że najbardziej prawdopodobnym terminem kanonizacji Jana Pawła II jest niedziela 8 grudnia, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. We Włoszech jest to wielkie święto. Ten termin stanowiłby nawiązanie do specjalnej czci, jaką polski papież otaczał Matkę Bożą. Wyrazem tej czci było jego motto Totus Tuus. Wcześniej rozważano termin październikowy, lecz został on zapewne wykluczony; jak się przypuszcza z powodów organizacyjnych. Uznano, że jest za mało czasu na przygotowanie tak wielkiego wydarzenia w życiu Kościoła, ale także Rzymu. Z nieoficjalnych informacji, jakie PAP otrzymała ze źródeł kościelnych, wynika, że datę 8 grudnia zaproponowali sami kardynałowie.

Opracowano na podstawie materiału ze strony: www.franciszkanie.esanok.pl

 

2 lipca 2013|