ROK 2015 ROKIEM ŚW. JAN PAWŁA II

06 grudnia 2014 roku; SEJM USTANOWIŁ ROK 2015 ROKIEM ŚW. JAN PAWŁA II; W piątek 5 grudnia Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem św. Jan Pawła II. W przyszłym roku w kwietniu przypada dziesiąta rocznica śmierci i pierwsza rocznica kanonizacji papieża Polaka. Posłowie zaapelowali, by motywem przewodnim wszelkich inicjatyw wzbogacających ten Rok Jana Pawła II były jego słowa wypowiedziane przed laty na Jasnej Górze: „Czuwamto znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje„.

ROK 2015 ROKIEM ŚW. JAN PAWŁA IIZa przyjęciem uchwały głosowało 384 posłów, czterech było przeciw, pięciu wstrzymało się od głosu. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia ustanowić rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata” – napisano w uchwale.

Jak zaznaczono, „jego ogromne zasługi i zaangażowanie w proces odradzania się niepodległości naszej ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Jego życie było świadectwem wiary dla milionów ludzi na całym świecie, a bolesne odejście zjednoczyło wszystkich Polaków niezależnie od wyznania i poglądów”.

Zgodnie z regulaminem Sejmu uchwały w sprawie ustanowienia danego roku rokiem wydarzenia lub osoby są szczególnym rodzajem uchwał. Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu może rekomendować Sejmowi ustanowienie najwyżej trzech patronów roku. Na rok 2015 rekomendowała: Jana Pawła II, Jana Długosza.

Zaproponowała też, by uczcić w ten sposób także w 250 rocznicę powołania Teatru Narodowego. Zgodnie z regulaminem Sejmu uchwały w sprawie ustanowienia danego roku rokiem wydarzenia lub osoby są szczególnym rodzajem uchwał. Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu może rekomendować Sejmowi ustanowienie najwyżej trzech patronów roku. Na rok 2015 rekomendowała: Jana Pawła II, Jana Długosza. Zaproponowała też, by uczcić w ten sposób także w 250 rocznicę powołania Teatru Narodowego.

Opracowano na podstawie publikacji ze strony: www.franciszkanie.esanok.pl

 

6 grudnia 2014|