REKOLEKCJE W DRODZE
czyli Pielgrzymka do Sanktuariów włoskich

Kiedy ks. proboszcz żegnając Figurę Św. Michała  30 października 2016 r. zapowiedział rewizytę  na Gargano, wielu parafian marzyło aby tam być.

Wyjazd nastąpił w dniu 24 czerwca 2017 r. o 2-giej w nocy z Sanoka.

Pierwszym miejscem, który odwiedziliśmy było miejsce bardzo bliskie sercu każdego Polaka. Austriacka stolica Wiedeń i góra Kahlenberg, gdzie król Jan III Sobieski wraz ze swą husarią, zatrzymał nawałę turecką. Msza święta w tym miejscu to hołd oddany obrońcom Europy przed wiekami, ale i modlitwa by i dzisiaj obronić się przed islamem.

Zdjęcie mapka 1

Jedziemy dalej przez piękne Alpy, tunele i wysuszone koryta rzek. Dziękuję Ci Boże za tak piękne przeżycia,. Obiadokolacja  i nocleg w hotelu w Udine.

Następny dzień przejazd do Loreto. Zwiedzanie Bazyliki  Najświętszej Maryi Panny, Kaplice Narodowe (bardzo bogato zdobione), Domek Św. Rodziny przewieziony z Nazaretu (trzy strony)a w nim Czarna Madonna. W Kaplicy Polskiej  odmówiliśmy Litanię Loretańską, w intencji tych co odeszli od Ciebie Panie, o łaskę nawrócenia. Po błogosławieństwie Ks. Proboszcza, odwiedziliśmy Cmentarz Żołnierzy  Polskich, tych co obronili Bazylikę przed pożarem i zapaliliśmy znicze też tym, co walczyli o Ankonę i inne miasta włoskie.

Zdjęcie nr 3

Upał daje się we znaki, ale w klimatyzowanym autokarze łapiemy oddech, jedziemy dalej do miasta Cudu Eucharystycznego do Lanciano. Tutaj w Kaplicy Cudu uczestniczymy we Mszy Św.. Po niej spontaniczna i piękna modlitwa adoracyjna, prowadzona przez Ks. Andrzeja, wielu pielgrzymów ociera łzę. Tego nie da się opisać to trzeba przeżyć .

Obiadokolacja i nocleg w mieście życia, pracy i cudów św. Ojca Pio, w San Giovanni Rotondo.

Nowy dzień spędzamy na spacerze po świątyniach i miejscach upamiętniających życie i działalność  św. Ojca Pio. Historia i współczesność przeplata się w trzech kościołach i placach. Modlitwa w Kaplicy św. Ojca Pio, przy jego trumnie i zabalsamowanym ciele.

Ten dzień to jeszcze jeden ważny moment tej pielgrzymki. Góra Gargano,900 m nad poziom morza, stromy i kręty wjazd, piękny widok z góry na morze. W Cudownej Grocie Objawień Św. Michała Archanioła, którą poświęcił sam Pan Bóg,  odprawiliśmy Mszę Św. i modlitwę na miarę naszej wiary, podziękowania i zawierzenia: siebie, rodziny, parafii i naszej kochanej Ojczyzny. Spacer po miasteczku, zakupy, rewizyta spełniona.

 Po wielkich przeżyciach duchowych coś dla ciała, zjazd do Manfredonii  i kąpiel w Adriatyku. Woda bardzo ciepła, choć bardzo wapienna – biała, cały teren to skały wapienne.

Przejazd do Pietrelciny, zwiedzanie miejsc związanych z dzieciństwem i młodością Św. Ojcem Pio. Żadne zdjęcie nie oddaje realiów tego miejsca, ciasnoty pomieszczeń i biedy, ale i wąskich zakamarków i śliskich kamiennych schodków. Od Ojca Pio jedziemy na Cmentarz Żołnierzy Polskich na Monte Casino.

Góra o wiele niższa niż Gargano, bo tylko 540 m n.p.m., ale wydaje się bardziej stromo, bardziej kręta droga  budzi strach a nawet przerażenie. Szczęśliwie i bezpiecznie wjechaliśmy na górę, a tu piękny widok na Polski Cmentarz i Klasztor Bernardynów. Na bramie Cmentarza, widnieje napis, motto żołnierzy polskich: „ Bogu ducha, ziemi włoskiej ciało, serce Polsce”. Tutaj razem z pielgrzymami z Żywiecczyzny odprawiamy Mszę Św. polecając Polaków, którzy oddali życie za wolność Polski i świata, ale też za tych co zginęli pod Smoleńskiem.

Zdjęcie nr 2

Następnie zwiedzamy Klasztor, Opactwo Bernardynów. Piękny i ogromny w całości odbudowany po wojnie przez rząd włoski, szkoda tylko, że przebywa tu zaledwie 9 zakonników. (brak powołań)

Środa-dzień Generalnej Audiencji na Placu św. Piotra czyli spotkanie z Papieżem Franciszkiem, następcą Jezusa tu na ziemi. Już o godz. 6 rano stajemy przy barierkach. I nagle cud! Służby pozwalają nam zająć krzesła w pierwszym sektorze po lewej stronie placu. Siadamy wygodnie i już wiemy, że będziemy blisko papieża. Nie wiem kiedy minął czas oczekiwania i wielka radość podczas Mszy Św. To był piękny czas rekolekcji w drodze. Muszę w tym miejscu podziękować Księdzu Proboszczowi  za codzienne rozważania poranne Ewangelii Mateuszowej.

„Znajdź miejsce dla Niego, dostałeś czas by napełnić się Jezusem. Niech Duch Św. przeniknie nas, „Mów Panie bo sługa Twój słucha”.

Zdjęcie nr 4

Następny dzień to święto Św. Piotra i Pawła, odpust w Bazylice i piękna uroczystość z udziałem Papieża Franciszka, na placu św. Piotra.

I znów udaje się nam być w I sektorze, przy doskonałej pogodzie możemy fotografować z bardzo bliska Ojca Św. Podczas uroczystej Mszy Św. Papież nadaje tytuły kardynalskie poprzez rozdanie paliuszy, 36 biskupom w tym 3 polskich,  następnie zwiedzamy Bazylikę Św. Piotra. Następnie zwiedzanie miasta, fontanna di Trevi, Koloseum, Plac Wenecki.

Zdjęcie nr 5

Kolejny dzień niepodobny do poprzednich, pada prawie ulewny deszcz, dużo chłodniej. Jedziemy w góry do Cascii, miejsca życia i śmierci Św. Rity, patronki spraw trudnych i beznadziejnych. Rita urodziła się w około1380 roku w Roccaporena niedaleko Cascia. Rodzice dali jej na imię Margarita czyli Perła.

Zdjęcie nr 6

Modlitwa przy jej Relikwiach to wielki dar i łaska. Szczęście tym większe, że Siostry Augustianki podarowały nam Relikwie Świętej Małą Cząstkę z Jej Habitu. Wdzięczni Pielgrzymi złożyli ofiarę na Klasztor. Razem ze Świętą Ritą jedziemy do Św. Franciszka i Św. Klary w Asyżu.

Poncjunkula (mała cząstka)-Kaplica, którą Św. Franciszek otrzymał w XIII w. w darze od Benedyktynów i odbudował własnymi rękami. Kaplica ta znajduje się obecnie w wewnątrz Bazyliki Matki Bożej Anielskiej w pobliżu Asyżu.

Ostatni dzień tak wspaniałego pobytu u Świętych nie tylko włoskich, prowadzi nas do Św. Antoniego do Padwy.

Zwiedzanie Bazyliki św. Antoniego, jego św. Relikwii i Msza Św

Mały spacer ostatnie zdjęcia i do widzenia piękna ziemio włoska.

Podziękowania dla kierowców,  p. Roberta Hnat  właściciela Firmy Trans Gaz- Travel której komfortowym autokarem podróżowaliśmy i p. Wiesława Szeli za pewną rękę, sprawne oko i duże umiejętności. Pani przewodnik Marioli Ryłko za wielką znajomość i umiejętności przekazania tej wiedzy nam pielgrzymom podziękowania  oraz za Opiekę Duchową  Ks. Prałatowi Andrzejowi , naszemu Proboszczowi, za rekolekcje w drodze za te myśli na podstawie Ewangelii Św. Mateusza , które stawiały nas codziennie do pionu.

Jakże jestem marnym pyłem, i tylko z Tobą Panie mogę iść dalej, każdy mój krok zależy od Ciebie, „Któż jak Bóg” i „Nic bez Boga”

Jedna jeszcze refleksja, szkoda, że te tak piękne i bogate świątynie stoją puste, służą jedynie do zwiedzania turystom, oby nigdy nie było tak w naszych Polskich świątyniach. Szczęść Boże!

Maria K.

28 lipca 2017|