Rekolekcje ewangelizacyjne – świadectwo Mari

Ojcze nasz, miłość daj, odnów Kościół Twój.

Swego Syna daj, ześlij Ducha nam,

aby każdy w sobie nowe życie miał.

Ref. Słowo zrodzone z Dziewicy,

mocą Ducha niech uczyni Kościół z nas.

Słowa tej pieśni oraz moje świadectwo dedykuję wszystkim, którzy w swoim zabieganiu i zatroskaniu o byt materialny zapominają, że warto w życiu zatrzymać się choć na chwilę.

Niedługo po tym, gdy wraz z mężem przystąpiłam do rozwijającego się na terenie naszej Parafii Ruchu Światło Życie, w sercach jego członków pojawiło się pragnienie przekazania innym ludziom Miłości Boga. Wspólne zapragnęliśmy zorganizować rekolekcje ewangelizacyjne dla wszystkich chętnych, którzy tak jak my szukali drogi oraz wzrostu duchowego.

Jasne dla nas było, że marzenie te możemy spełnić jedynie za pomocą Boga i wsparci mocą Ducha Świętego, o którą modliliśmy się gorąco. W modlitwach oraz organizacji Ruch Światło Życie był prowadzony przez krąg Św. Siostry Faustyny.

Oczywiście liczyło się dla nas także wsparcie bardziej przyziemne, które znaleźliśmy w postaci naszego moderatora ks. Marka Wilka oraz ówczesnego proboszcza parafii ks. Feliksa Kwaśnego, który z radością przyjął naszą propozycje, obiecując nam zarazem pomoc i wsparcie.

Przygotowanie tego typu rekolekcji wymaga zaangażowania wielu ludzi oraz instytucji. Pierwszym wyzwaniem było znalezienie miejsca, w którym będą mogły się odbywać. Także i tutaj zadziałała Łaska Boża w postaci propozycji ówczesnej Dyrektor Szkoły Podstawowej numer 8, która z otwartym sercem udostępniła nam na czas rekolekcji budynek szkoły. Ponadto ku naszemu zdziwieniu ale także i radości zaczęli pojawiać się Sponsorzy, którzy natchnieni modlitwą oraz dobrocią serca pomogli nam w wyżywieniu oraz zapewnieniu podstawowych potrzeb uczestników rekolekcji ewangelizacyjnych. Oczywiście nie można tutaj mówić o sytuacji spadania manny z nieba, wszystko to było okraszone wielkim wysiłkiem i pracą, jednak beż Bożej Łaski i pomocy ludzi nigdy nie bylibyśmy w stanie tego uczynić.

Jedyną kwestia jaka pozostała był wybór księdza, który poprowadziłby rekolekcje. Ten jednak okazał się jasny i klarowny – ksiądz Marek Zajdel. Członkowie Ruchu Światło Życie już od jakiegoś czasu znali go jako pełnego pasji i oddania do głoszenia Słowa Bożego wśród ludzi.

Nadszedł czas rekolekcji – kwiecień 1997. Już pierwszego dnia zaskoczyła mnie moc Ducha Świętego, który napełnił serca wielu ludzi i poprowadził ich do uczestnictwa w rekolekcjach.

Wciąż wspominam ten czas, który pomimo upływu lat jest dla mnie czasem niezapomnianym. Rekolekcje te wymagały ode mnie wiele wysiłku oraz wyrzeczeń. Obawiałam się zostawić w domu małe dzieci, jednak już na samym początku Bóg wskazał mi, że nawet odrobina zaufania wystarczy aby zaopiekował się mną i moją rodziną.

W tym błogosławionym czasie od nowa odkryłam piękno Słowa Bożego, którym mogłam dzielić się z innymi na spotkaniach w grupach. Właśnie te spotkania pozwoliły mi na lepsze zrozumienie drugiego człowieka oraz planu jaki Bóg ma wobec każdego z nas. Mimo, iż byliśmy tak różni od siebie, wszyscy razem byliśmy tacy sami w oczach Boga.

Po raz pierwszy z mężem odkryłam jak cudowną łaską jest zawierzenie Bogu w modlitwie wstawienniczej oraz małżeńskiej. Umocniły one naszą więź oraz wzajemne zrozumienie.

Każda Eucharystia od tamtej chwili stała się dla mnie prawdziwym spotkaniem z moim Panem i Zbawicielem. Dzięki tym rekolekcjom zrozumiałam, że Bóg każdego dnia cierpi, umiera i Zmartwychwstaje za mnie i dla mnie na Eucharystii.

Po raz pierwszy, podczas pogodnego wieczoru, zobaczyłam jak można wielbić Pana za pomocą nie tylko skupionej i cichej modlitwy ale także tańca i śpiewu. Zrozumiałam, że Bóg nie chce abyśmy byli zatroskanymi męczennikami , którzy z minami pokutników siedzą zamknięci w kaplicach. Wręcz przeciwnie Bóg chce abyśmy z radością w sercu wychodzili do ludzi i pokazywali, że wiara uczyniła nas radosnymi oraz otwartymi; że Miłość Boga daje nam siłę na każdy dzień naszego życia.

Właśnie podczas tych rekolekcji ewangelizacyjnych poczuliśmy wraz z mężem chęć ofiarowania drugiemu człowiekowi daru miłości, poprzez przystąpienie do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Dla mnie osobiście jednym z najpiękniejszych przeżyć tych rekolekcji były świadectwa uczestników – pełne wzruszeń i podziękowań za łaskę jaką Bóg na nas zesłał. Dziękowałam Panu za każdego z nich i wierzyłam, że dzięki tym rekolekcjom będą mogli oni na nowo odkryć siebie i Boga.

Nasze wysiłki i modlitwy zaowocowały poprzez wzrost duchowy naszej Parafii. Zaczęły powstawać nowe grupy parafialne a sam Ruch Światło Życie zaczął się rozszerzać o nowych członków. Poszerzyło się tez grono osób pragnących żyć w trzeźwości.

Po dziś dzień zadziwia mnie moc i łaska tych rekolekcji. Po wielu latach oraz wielu innych rekolekcjach, w których miałam szczęście uczestniczyć, te pierwsze rekolekcje ewangelizacyjne mają w moim sercu szczególne miejsce. Były one dla mnie początkiem mojej drogi oraz wzrostu duchowego.

Z tego powodu zapraszam gorąco do uczestnictwa w rekolekcjach ewangelizacyjnych w nasze Parafii, które odbędą się w dniach 20-22 października. Życzę, aby Łaska Boża spłynęła na każdego z was, tak jak zrobiła to 20 lat temu dla mnie i mojej rodzimy. 

Maria

10 września 2017|