PRZYBYŁ BY PUKAĆ DO LUDZKICH SERC

23 lipca 2013 roku; Ojciec Święty, Papież Franciszek rozpoczął swoją pierwszą, a zarazem historyczną podróż zagraniczną. Wczoraj wieczorem polskiego czasu przyleciał do Brazylii, gdzie weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży. Podczas ceremonii powitania Franciszek podkreślał, że celem jego podróży jest spotkanie z młodymi.
A to właśnie młodzi będą decydować o przyszłości świata. Apelował też do nich,aby byli „apostołami Chrystusa”.

PRZYBYŁ BY PUKAĆ DO LUDZKICH SERCPrzyjechałem, by spotkać młodych, przybyłych z całego świata, których przyciągnęły otwarte ramiona Chrystusa Odkupiciela. Chcą oni znaleźć schronienie w Jego uścisku, właśnie przy Jego sercu, raz jeszcze usłyszeć Jego jasne i mocne wezwanie: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody” – mówił papież. Dowiedziałem się, że aby dotrzeć do narodu brazylijskiego, trzeba wejść przez bramę jego wielkiego serca.

Niech mi więc będzie wolno w tej chwili delikatnie zapukać do tych drzwi. Proszę o pozwolenie, by wejść i spędzić ten tydzień z wami. Nie mam złota ani srebra, ale przynoszę to, co dostałem najcenniejszego: Jezusa Chrystusa! Przybywam w Jego Imię, aby ożywić płomień braterskiej miłości, który pali się w każdym sercu i pragnę, aby do was wszystkich i do każdego oddzielnie dotarło moje pozdrowienie: „Pokój Chrystusa niech będzie z wami!” kontynuował papież. Chrystus zapewnia im przestrzeń, wiedząc, że nie ma mocniejszej siły niż ta, która wyzwala się z serca młodych, gdy są zawładnięci przez doświadczenie przyjaźni z Nim.

Chrystus ufa młodzieży i powierza jej przyszłość swojej misji: „Idźcie i nauczajcie”; wychodźcie poza granice tego, co po ludzku możliwe i twórzcie świat braterski. Ale także ludzie młodzi ufają Chrystusowi: nie boją się powierzyć Jemu jedynego życia, jakie mają, bo wiedzą, że nie doznają zawodu. Rozpoczynając tę moją wizytę w Brazylii, jestem w pełni świadomy, że zwracając się do młodych, mówię także do ich rodzin, do ich wspólnot kościelnych i narodowych, do społeczeństw, w których żyją, do ludzi, od których w znacznej mierze zależy przyszłość tych nowych pokoleń. Jest u was rzeczą powszechną, że rodzice mówią: „Dzieci są źrenicą naszego oka”. Jakże piękny jest ten wyraz brazylijskiej mądrości, która stosuje w odniesieniu do ludzi młodych obraz źrenicy oka, okna, przez które wpada w nas światło, dając nam cud widzenia!

Młodzież jest oknem, przez które przychodzi na świat przyszłość, a więc stawia przed nami wielkie wyzwania. Nasze pokolenie stanie na wysokości obietnicy, która jest w każdym młodym człowieku:

  • Gdy będzie umiało zapewnić mu przestrzeń;
  • Zatroszczyć się o warunki materialne i duchowe dla pełnego rozwoju;
  • Dać mu mocne fundamenty, na których będzie mógł budować życie;
  • Zagwarantować mu bezpieczeństwo i oświatę, aby stawał się tym, kim może być;
  • Przekazać mu trwałe wartości, dla których warto żyć;
  • Zapewnić nadprzyrodzony horyzont dla jego pragnienia autentycznego szczęścia i jego kreatywności w tworzeniu dobra;
  • Przekazać mu dziedzictwo świata na miarę ludzkiego życia; rozbudzić jego najlepszy potencjał, aby sam tworzył własną przyszłość i był współodpowiedzialny za los wszystkich.

Kończąc, proszę wszystkich o łaskawą uwagę i – jeśli to możliwe – o empatię niezbędną do nawiązania dialogu między przyjaciółmi. W tej chwili ramiona Papieża otwierają się, aby objąć cały naród brazylijski, w jego złożonym bogactwie ludzkim, kulturowym i religijnym.

Od Amazonii do pampy, od regionów suchych do Pantanal, od małych wiosek aż do metropolii niech nikt nie czuje się wykluczony z miłości Papieża. Pojutrze, jeśli Bóg pozwoli, pragnę modlić się za was wszystkich u Matki Bożej z Aparecidy, prosząc Ją o macierzyńską opiekę nad waszymi domami i rodzinami. Już teraz wszystkich was błogosławię.

Samolot z papieżem na pokładzie wylądował na lotnisku im. Antonio Carlosa Jobima (zwanym popularnie Galeão) o 15.43. Piętnaście minut później w drzwiach pojawił się uśmiechnięty Franciszek.

Zgromadzona na płycie lotniska młodzież krzyczała: „Está es la juventud del papa” (To jest młodzież papieża). Franciszka powitała prezydent Dilma Rousseff. Dwoje przedstawicieli dzieci i młodzieży wręczyło mu kwiaty w barwach watykańskich: białych i żółtych. Papież przywitał się z gubernatorem stanu Rio de Janeiro Sérgio Cabralem i prefektem (burmistrzem) miasta Eduardo Paesem i innymi przedstawicielami władz, przedstawianymi przez panią prezydent.

Serdecznie uściskał arcybiskupa Rio de Janeiro Oraniego Tempestę i przewodniczącego Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii, kard. Raymundo Damasceno Assisa z Aparecidy.  Rozmawiając i żartując papież Franciszek i Dilma Rousseff przeszli do znajdujących się na płycie lotniska symboli ŚDM: krzyża i ikony Matki Bożej, które przyjazdem papieża pielgrzymowały po całej Brazylii.

W tym czasie chór dziecięcy śpiewał piosenkę o tym, że Chrystus zaprasza nas, abyśmy byli jego misjonarzami. Papież i prezydent nagrodzili ją oklaskami.

Następnie Franciszek wsiadł do szarego samochodu z otwartą szybą i w kolumnie czarnych limuzyn wyruszył ulicami Rio de Janeiro do pałacu Guanabara.  Jak napisano na fanpage’u Światowych Dni Młodzieży – Brazylijczycy oraz młodzi ludzie z całego świata wspaniale powitali papieża!

Tłumy zebrały się na ulicach, by zobaczyć Ojca Świętego. Papież Franciszek cieszył się, że młodzi byli blisko niego i odpowiadał na gorące powitania i wyrazy radości ciepłym uśmiechem! Papieski samochód został kilkakrotnie zatrzymany na ulicach Rio de Janeiro. Przy katedrze św. Sebastiana Franciszek przesiadł się do papamobile, niemającego szyb po bokach ani z tyłu. Tym pojazdem papież pojechał do pałacu Guanabara na oficjalną ceremonię powitania. Franciszek wychylał się z papamobile, co rusz, by błogosławić tłumy okazujące ogromny entuzjazm, typowy dla Brazylijczyków i uczestników ŚDM.

Podczas gdy w Rio de Janeiro, na plaży Copacabana trwają ostatnie już przygotowania do Eucharystii inaugurującej 28 Światowe Dni Młodzieży, w Częstochowie rozpoczęło się Europejskie Forum Młodych 2013 – Rio in Częstochowa!

To pięć wakacyjnych dni łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz młodymi z całego świata, którzy zgromadzili się na brazylijskiej ziemi, by wyznać swoją wiarę.

Dziś, trzydzieści minut po północy czasu polskiego, sprawowana będzie Msza św. rozpoczynająca 28 Światowe Dni Młodzieży.

Eucharystii przewodniczył będzie metropolita Rio de Janeiro – ks. abp Orani João Tempesta.

Liczba młodzieży, która zapisała się na ŚDM, przekroczyła 350 tys. Aby wziąć udział w sobotnim czuwaniu i niedzielnej Mszy św. rozesłania nie trzeba być zapisanym. Organizatorzy spodziewają się, że będzie ok. 1,5 mln osób. Najwięcej młodzieży pochodzi z Brazylii, Argentyny, USA, Chile, Włoch, Wenezueli, Francji, Paragwaju, Peru i Meksyku.

W ŚDM bierze udział 664 ks. biskupów (w tym 28 kardynałów), 7814 kapłanów i 631 diakonów. Jest 60 tys. wolontariuszy, a ponad 800 artystów bierze udział w przebiegu ŚDM. Katechezy odbędą się w 26 językach i 273 różnych punktach miasta. Najwięcej w języku hiszpańskim, bo aż 51.

Opracowano na bazie materiału ze stron: www.franciszkanie.essanok.pl oraz  www.radiomaryja.pl

23 lipca 2013|