PRZEŻYWAĆ WAKACJE Z BOGIEM

13 lipca 2013 roku; Pan Bóg jedzie z nami na wakacje, ale pod warunkiem, że zamiast zostawić w domu, zabierzemy Go ze sobą. Pakując wakacyjne plecaki czy torby podróżne, pamiętajmy, że chce z nami jechać też Bóg. Nie chce On, abyśmy zostawili Go na długie dwa miesiące samego. On chce być z nami i przeżywać wszystkie chwile naszych radości. No dobrze, ale co znaczy zabrać Go ze sobą na wakacje? To proste! Chodzi o to, abyśmy nie zapomnieli o Bogu, który jest naszym Ojcem, Przyjacielem, Przewodnikiem…

Przeżywać wakacje z Bogiem 1Mamy pamiętać, że na czas wakacji wcale nie zamykają kościołów i tak jak zawsze, każdego dnia jest sprawowana Msza Święta. Również w wakacje należy pamiętać o spowiedzi, Pierwszym Piątku, chwili adoracji czy czytaniu Pisma Świętego. Zabrać ze sobą Boga na wakacje, to na pewno rozmawiać z Nim na modlitwie każdego dnia; dziękować Mu za słońce, piękno krajobrazu, który odkrywamy; za dobroć ludzi, której doświadczamy; za wiele chwil radości, które nas spotkają!

 Ks. Jan Twardowski w swoim wierszu pisał: „Czy możemy powiedzieć, że żyjemy dla Boga? Czy nie żyjemy dla siebie, dla swoich ambicji, dla pieniędzy, dla własnego szczęścia?

Każdą chwilę dostajemy od Boga i każą chwilę oddajmy Jemu”. Każda chwila wakacyjnej radości czy szczęścia może być ofiarowana Panu Bogu. Wakacje to doskonały czas na test naszej wiary.  Być może czasami naszą obecność na Eucharystii, spowiedź, modlitwę traktujemy jedynie, jako praktyki religijne, które są jednym z wielu „obowiązków” naszego życia.

A przecież mówi się, że wakacje to czas, gdy od obowiązków mamy odpocząć. Obyśmy potrafili w każdym kolejnym dniu wakacji dostrzec skarb, jaki otrzymujemy od Boga. Starajmy się, aby tego skarbu nie zniszczyć i nie zapomnieć o Panu Bogu, który każdego dnia chce być z nami!

Jedną z dobrych możliwości, aby właśnie w taki sposób przeżywać czas wakacyjnego wypoczynku jest organizowane już po raz 26-ty na Kalwarii Pacławskiej Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Tematem tegorocznego spotkania będzie hasło: Tabor. Dlaczego warto być właśnie tam?

Kto z nas nie pamięta sytuacji ze szkoły podstawowej, kiedy nauczycielka mówiła do małego Kowalskiego: Jasiu, Jasiu, jeśli się nie zmienisz to, co z ciebie wyrośnie…? Strach pomyśleć! W miarę upływu czasu znika w nas presja tego, że kogoś rozczarowaliśmy, ale czy nie tylko powierzchownie?

W głębi duszy, gdzieś w sercu, podświadomości chcemy zmian, chcemy być lepsi, czasem może inni. Zmagamy się przez lata sami z sobą, chodzimy na kursy, czytamy poradniki. Może komuś kiedyś uda się trafić na słowa z Ewangelii: Potrzeba mało albo tylko jednego (Łk 10,42).

Tymczasem, co to jest Tabor? To góra w Izraelu o wysokości 575 metrów n. p. m. Określana bywa, jako Wysoka Góra a położona jest we wschodnim krańcu Doliny Jizreel w Dolnej Galilei na północy kraju. Ewangelie Mateusza, Marka i Łukasza opisują sytuację, kiedy trzej apostołowie: Piotr, Jan i Jakub, ujrzeli swego Mistrza rozmawiającego z prorokiem Eliaszem i Mojżeszem.

Według tradycji jest to miejsce Przemienienia Jezusa Chrystusa i z tego powodu Tabor nazywana jest Górą Przemienienia Pańskiego.

Kalwaria Pacławska ma w sobie dużo z owego biblijnego Taboru – jest wioską położoną na wzniesieniu o wysokości 465 metrów n.p.m. Sama Kalwaria była tworzona przez swego budowniczego i fundatora – Andrzeja Maksymiliana Fredrę, jako miejsce pokuty na wzór wzgórza Jerozolimy.

Od lat Sanktuarium, w którym znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej a także okoliczne Dróżki Matki Bożej i Pana Jezusa są świadkami wielu przemian serc, nawróceń i nierzadko całkowicie radykalnej zmiany życia. Od lat cudowne przemiany dokonują się w setkach młodych ludzi przyjeżdżających na Kalwarię w czasie wakacji.

Organizowane już po raz 26-ty Franciszkańskie Spotkanie Młodych, to czas przede wszystkim spotkania z żywym Bogiem i doświadczenia Jego realnej obecności i miłości. W tym roku FSM odbywa się w temacie połączonym z przeżywanym rokiem wiary w Kościele, jego hasło brzmi: „Projekt Mesjasz – Tabor”. Tabor ma służyć, zatem wewnętrznej przemianie, ma być czasem podobnym do tego, jaki przypadł w udziale uczniom Jezusa, których ten zabrał z sobą na Górę .

Projekt Mesjasz – „Tabor” ma w podtytule hasło przemienieni wiar – mówi o. Piotr Reizner, Szef FSMu – chyba najwyższy czas dla każdego z nas zadać sobie konkretne pytania: co to znaczy, że wierzę? W co wierzę? Komu? Dlaczego i po co? – wylicza o. Piotr.

FSM to tydzień liczony od niedzielnego wieczoru aż po sobotnie przedpołudnie. Swoiste rekolekcje przeżywane w duchu i charyzmacie franciszkańskiej radości i otwartości. Czas, na spotkanie z innymi młodymi ludźmi, z którymi można wymienić swoje poglądy i refleksje na tematy wiary i nie tylko. Każdego dnia kulminacyjnym punktem jest wspólna uroczysta Eucharystia. Codziennie zaplanowane jest inne, tematyczne nabożeństwo. Na FSMie będzie pod dostatkiem ciekawych gości Spotkania, którzy podzielą się z młodymi swoimi doświadczeniami wiary i własnymi przemianami. Na Kalwarię przyjadą m.in.: bp. Grzegorz Ryś, bp. Stanisław Jamrozek, ks. Tomasz Jegierski, ks. Jacek Stryczek, Ireneusz Krosny, Przemysław Babiarz, insp. Mariusz Sokołowski i Marek Nowicki.

W czasie FSMu nie zabraknie także czasu na dobrą zabawę i rozrywkę. Każdego dnia przewidziany jest wieczorny koncert. Na scenie pojawią się takie gwiazdy jak Maleo Reggae Rockers, Frenchman czy zespół promujący czystość Love Story. Oczywiście na Kalwarii nie mogłoby zabraknąć także franciszkańskiej formacji seminaryjnej – zespołu Fioretti.

MODLITWA WAKACYJNA

Naucz mnie Panie dobrze wypoczywać i spędzać wolny czas. Proszę Cię, abym umiał dostrzegać piękno przyrody, wspaniałość zwierząt, abym na nowo nauczył się zachwycać otaczającym mnie światem, tak jak kiedyś, gdy byłem małym dzieckiem. Panie, błogosław wszystkim, którzy wyjeżdżają na wakacje, aby spędzili dobrze ten czas. Dziękuję, że nie zapominasz o tych wszystkich, którzy nie mogą wyjechać z braku środków lub z powodu choroby. Panie, zmiłuj się nad nami i spraw, aby ludzie byli dla siebie dobrzy. Dzięki Ci, Panie. Amen.

Opracowanie zaczerpnięto ze strony: www.franciszkanie.esanok.pl

13 lipca 2013|