POZNALIŚMY HASŁO XIV DNIA PAPIESKIEGO

25 stycznia 2014 roku; „JAN PAWEŁ II – ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE!”; Podczas konferencji prasowej podsumowującej XIII Dzień Papieski kard. Kazimierz Nycz wyjaśnił jego znaczenie. W siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa podsumowująca XIII Dzień Papieski. Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ks. Jan Drob podziękował wszystkim dziennikarzom za pomoc w promowaniu i przeżywaniu Dnia Papieskiego.

POZNALIŚMY HASŁO XIV DNIA PAPIESKIEGOZwrócił także uwagę, że obchody tego dnia odbywają się nie tylko w Polsce, ale wszędzie tam, gdzie są skupiska Polaków (m.in. we Francji, Anglii czy USA), a jego przeżywaniu towarzyszy szereg imprez okolicznościowych – największa, w katowickim Spodku, przyciągnęła 8 tys. osób.

Dzień Papieski w 2013 roku przebiegał pod hasłem: „Jan Paweł II – papież dialogu” i zapoczątkował przygotowania do jego kanonizacji. Ważnym elementem Dnia Papieskiego są zbiórki pieniężne, z których fundowane są stypendia dla zdolnej, ale niezamożnej młodzieży. W publicznej kweście – trwającej od 6 do 22 października – wolontariuszom udało się zebrać ok. 993 tys. zł, w zbiórce przed kościołami – ponad 6,6 mln zł. W sumie zebrano 7,6 mln zł (w samej Warszawie – ok. 40 tys.). Pod opieką fundacji znajduje się ponad 2,5 tys. stypendystów – od gimnazjalistów po studentów, a sam program stypendialny pochłania rocznie ponad 12 mln zł. – Zbiórki to ogromny zastrzyk gotówki, ale nie jest on wystarczający. Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zwrócił także uwagę, że nie chodzi tylko o pomoc finansową, ale o formację młodych ludzi, która odbywa się na corocznych obozach w dużych miastach.

Młodzi szukają wspólnoty – wyjaśnił. W tym roku miastem, które będzie gościło ponad tysiąc młodych stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, będzie Szczecin. Podczas konferencji zostało także ogłoszone hasło kolejnego Dnia Papieskiego. Na ten rok, ze względu na kanonizację Jana Pawła II, która odbędzie się w kwietniu, biskupi wybrali słowa: „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie!”. – To hasło oddaje zarówno świętość papieża, jak i powołanie każdego człowieka do bycia świętym – podkreślił obecny na konferencji prasowej kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji. Metropolita warszawski zaznaczył także, że Dzień Papieski jest ważnym elementem przedłużenia świętowania kanonizacji papieża Polaka. – Naszym obowiązkiem jest tę kanonizację przedłużyć – powiedział kardynał. Dodał także, że na Dzień Papieski episkopat wystosuje także specjalny list zachęcający do zgłębiania papieskiego nauczania. Po konferencji w siedzibie Sekretariatu KEP odbyło się także świąteczne spotkanie prezydentów, burmistrzów i wójtów miast papieskich z całej Polski. Ks. Drob przypomniał, że to właśnie podczas tego typu spotkań powstały ważne inicjatywy, np. powrót do świętowania Trzech Króli czy idea pomocy rodzinom wielodzietnym.

Opracowano na podstawie publikacji ze strony: www.franciszkanie.esanok.pl

 

25 stycznia 2014|