PO BŁOGOSŁAWIEŃSTWO DO MATKI

21 lipca 2013 roku; Późnym popołudniem Franciszek złożył niespodziewaną wizytę w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. Chciał zawierzyć Maryi swą podróż do Brazylii. Do tej świątyni niespodziewanie przybył papież Franciszek. Ojciec Święty powierzył Maryi także młodych uczestniczących w spotkaniu w Rio oraz wszystkich młodych na świecie. Wizyta miała charakter prywatny. Franciszek wszedł do świątyni bocznymi drzwiami i udał się do kaplicy z ikoną Maryi Salus Populi Romani – Opiekunki Ludu Rzymskiego.

Po błogosławieństwo do Matki 1Oczekiwali go tam kanonicy bazyliki oraz wspólnota dominikanów. W ich obecności przez ponad pół godziny modlił się w ciszy przed wizerunkiem Maryi. Złożył też kwiaty i zapalił świecę z logiem Światowych Dni Młodzieży. Przez cały ten czas świątynia była otwarta dla wiernych. Na zakończenie wizyty Franciszek pozdrowił ich przed głównym ołtarzem bazyliki i poprosił, by „modlitwą, zaufaniem i pokutą” wspierali jego podróż do Brazylii oraz spotkanie z młodymi.

Cała wizyta trwała ponad godzinę. Tuż po godz. 18.00 Franciszek powrócił do Watykanu.

Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro to nie tylko spotkanie, dzięki któremu młodzież z różnych części świata będzie miała okazję spotkać się, wspólnie modlić i spędzić czas. Wydarzenie to daje także niepowtarzalną szansę na odbycie pielgrzymki do Brazylii i poznania tego pięknego kraju. Trzeba wspomnieć, że w związku z tym spotkaniem papież wiąże nadzieję duchowej odnowy ludzi młodych tak często zagubionej w realiach dzisiejszego świata.

Bazylika Matki Bożej Większej lub Bazylika Matki Bożej Śnieżnej (wł. Basilica di Santa Maria Maggiore, w liturgii: Rzymska Bazylika Najświętszej Maryi Panny) – bazylika tytularna położona na wzgórzu Eskwilin w Rzymie. Należy wraz z bazylikami: św. Piotra na Watykanie, św. Jana na Lateranie i św. Pawła za Murami do bazylik papieskich (dawniej zwanych patriarchalnymi) Rzymu i Watykanu.

Po błogosławieństwo do Matki 2

Polscy biskupi dotarli do Rio

Trzech pierwszych biskupów polskich dotarło w sobotę do Rio de Janeiro. Są wśród nich kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz oraz bp Henryk Tomasik. Już w niedzielę spotkają się oni w polskiej parafii MB Jasnogórskiej z miejscową Polonią oraz polskimi uczestnikami i wolontariuszami przebywającymi w Rio de Janeiro. Msza – jak w każdą niedzielę – sprawowana będzie o godz. 10.10.

W niedzielę i poniedziałek do Rio dotrze zdecydowana większość polskich grup, które kończą swój Tydzień Misyjny w rożnych diecezjach brazylijskich. Część grup przybędzie bezpośrednio z Polski. Polskiej młodzieży zgromadzonej na ŚDM towarzyszyć będzie dziesięciu biskupów i ponad dwustu kapłanów.

Po błogosławieństwo do Matki 3

Wolontariusze oficjalnie zainaugurowali swoją posługę.

We wtorek, 16 lipca, blisko 8 tysięcy wolontariuszy z rożnych krajów świata zgromadziło się w katedrze w Rio de Janeiro, aby wziąć udział w Eucharystii rozpoczynającej oficjalny czas posługi wolontariackiej. Mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup i główny gospodarz ŚDM abp Orani Tempesta, a jednym z koncelebransów był bp Henryk Tomasik. Jak podają organizatorzy w różnych obszarach pracy posługiwać będzie ponad 47 tys. osób.

W tym gronie jest 2,8 tys. wolontariuszy międzynarodowych, a wśród nich 165 młodych Polaków.

„Już teraz widać latynoską duszę ŚDM w Rio de Janeiro! Radość, śpiew i spontaniczny taniec podczas Mszy pokazały radość wiary mieszkańców Ameryki Południowej, którzy stanowią zdecydowaną większość wolontariuszy. Ta Radość będzie znakiem rozpoznawczym tego Spotkania”. – powiedział pochodzący z Krakowa Andrzej Pietrzyk, koordynator polskich wolontariuszy w Rio de Janeiro.

Ks. Jarosław Grabka, neoprezbiter z diecezji radomskiej w wolontariacie ŚDM posługiwać będzie już po raz drugi, wcześniej czynił to w Madrycie w roku 2011, będąc jeszcze alumnem. Po zakończeniu wczorajszej inauguracji posługi wolontariuszy z całego świata ks. Jarosław powiedział: „Kościół młodych żyje i jest nadzieją na lepsze jutro. Świadectwo ich wiary i miłość do Chrystusa jest znakiem dla współczesnego świata. Ufam, że to spotkanie będzie umocnieniem wiary dla wielu młodych i przyniesie błogosławione owoce”.

Magda Tomaszewska z Grudziądza, będąca wolontariuszką ŚDM po raz trzeci, urzeczona jest reakcją spotkanych osób na fakt, że jesteśmy wolontariuszami z Polski, czyli „dalekiego kraju”, ojczyzny bł. Jana Pawła. „Zapewne dzięki Janowi Pawłowi II na polskich wolontariuszy reagują tu szczególnie przyjaźnie. Ten fakt jest tu wyraźnie widoczny i porównując do minionych ŚDM, na których już byłam, bardzo mocno podkreślany przez wolontariuszy Ameryki Łacińskiej. Dziś rano przypadkowo napotkana pani wyściskała nas bardzo serdecznie, ponieważ jesteśmy rodakami Jana Pawła II. W katedrze na ścianie zawisła flaga „Thank you JPII”. Być w Rio wolontariuszem z kraju Jana Pawła II to naprawdę zaszczyt, ale z drugiej strony to również wielkie zadanie i odpowiedzialność. Swoją postawą i posługą dajemy świadectwo dziedzictwu Jana Pawła II – powiedziała Magda.

Przez najbliższe dni wolontariusze będą odbywać szkolenia w grupach językowych. Prawdziwa ich przygoda wolontariacka oraz konkretna służba zacznie się już w niedzielę, kiedy do Rio zaczną licznie przybywać pierwsze grupy.

Na podstawie materiałów i publikacji ze stron: www.franciszkanie.esanok.pl, oraz http://www.sdm.org.pl

 

21 lipca 2013|