PIELGRZYMKA RÓŻ ŻYWEGO RÓŻAŃCA

28 września 2014 roku; PIELGRZYMKA RÓŻ ŻYWEGO RÓŻAŃCA Z ARCHIDIECEZJI PRZEMYSKIEJ; Jesteście chlubą wszystkich parafii – powiedział abp Józef Michalik podczas Pielgrzymki Róż Żywego Różańca z archidiecezji przemyskiej w sanktuarium św. Jana z Dukli. W modlitewnym spotkaniu uczestniczyło kilka tysięcy wiernych oraz wielu kapłanów i sióstr zakonnych. Mszy św. przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik wraz z biskupami pomocniczymi: Adamem Szalem i Stanisławem Jamrozkiem oraz księżmi z całej archidiecezji.

PIELGRZYMKA RÓŻ ŻYWEGO RÓŻAŃCAHomilię wygłosił bp Jamrozek. Przywołując biblijną scenę zesłania Ducha Świętego, przemyski biskup pomocniczy stwierdził, że ta sytuacja powtarza się również dzisiaj. – My też trwamy na modlitwie razem z Maryją. Są bracia i siostry, którzy należą do Róż Żywego Różańca.

Jesteśmy tu wszyscy, by otwierać się na działanie Ducha, napełniać się Jego mocą i później tę moc przekazywać innym, opowiadać o tym wszystkim, co Pan dokonał w naszym życiu – mówił. Hierarcha zaznaczył, że modlitwa różańcowa jest wielkim znakiem miłości do drugiego człowieka, bo przez medytację tajemnic można zanieść Chrystusa innym ludziom.

  • Przypomniał, że różaniec dla św. Jana Pawła II był wielkim orężem w posłudze i polecał go wszystkim, a szczególnie rodzinom.
  • Jeśli ludzie modlą się razem, to oni później „jedno myślą”.
  • Jeżeli natomiast brakuje modlitwy, to później nasze myślenie jest podzielone, a nasze spojrzenie już nie idzie w jednym kierunku, tak jak powinno być w rodzinie – podkreślił bp Jamrozek, zachęcając, by nie czekać z podjęciem tej modlitwy.

Jesteście chlubą nie tylko Róż Żywego Różańca, ale wszystkich parafii – powiedział na zakończenie Mszy św. abp Michalik, zwracając się do obecnych na przyklasztornym placu. – Bardzo dziękuję wam za tę codzienną modlitwę, za dziesiątek różańca. Ta pielgrzymka jest obrazem rzeczywistości Żywego Różańca w archidiecezji.

Dobrze, że wiele jest także róż męskich, nie tylko żeńskich – mówił. Eucharystię poprzedziło nabożeństwo słowa, któremu przewodniczył bp Adam Szal oraz rozważania, które wygłosiło kilku księży, m.in. bp Damian Muskus z Krakowa i prowincjał bernardynów o. Jarosław Kania.

Pielgrzymka Róż Różańcowych odbywa się każdego roku w ostatnią sobotę września w innym sanktuarium archidiecezji przemyskiej. Tym razem była to Dukla i sanktuarium św. Jana z Dukli, które prowadzą ojcowie bernardyni. Okazją jest obchodzony obecnie Rok św. Jana z Dukli, który został uchwalony przez Sejm RP, a także jubileusze: 600-lecie urodzin św. Jana oraz 250 rocznica poświęcenia kościoła i 30 rocznica erygowania parafii. Symbolem pielgrzymki jest złota róża, która co roku jest przekazywana do miejsca pielgrzymki, gdzie przebywa przez rok.

Opracowano na podstawie publikacji ze strony: www.franciszkanie.esanok.pl

 

28 września 2014|