PIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY
czerwiec 2017 r.

Członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy Parafii „Chrystusa Króla” w Sanoku i jej sympatycy, wczesnym rankiem 9 czerwca 2017 r. wyjechali na pielgrzymkę do Częstochowy.

Opiekunem duchowym był ks. Jerzy Bartoszek. Tradycyjnie modlitwą poranną, odśpiewaniem Godzinek i innych pieśni rozpoczęliśmy podróż. Najpierw kierujemy się w kierunku Opola, na Górę Św. Anny.

san01Po wyjściu z autokaru, odprawiliśmy Drogę Krzyżową, piękne rozważania prowadzone przez Ks. Jerzego pozwoliły na głębokie przeżycia. Drogę Krzyżową ofiarowaliśmy intencjach własnych, ale i Parafii i Ojczyzny. Trudna trasa, przynajmniej dla niektórych, stroma góra. Następnie idziemy jeszcze wyżej do Sanktuarium i czytamy napis na frontonie – Międzynarodowa San03Bazylika Św. Anny. Bazylika jednonawowa, gdzie gospodarzem są Ojcowie Franciszkanie. Święta Anna jak wiemy jest Matką Maryi i Babcią Jezusa. Wesoły przewodnik, Ojciec Tyberiusz, ciekawie opowiadał o historiibazyliki, pokazując stałą wystawę, ekspozycję o Fundatorach i budowniczych, o wielkich ludziach, którzy się tu modlili. Na mnie wielkie wrażenie zrobiło samo wejście do Bazyliki. Uderzający blask złoceń na ołtarzu a na samej górze figura Św. Anny. Maleńka figurka w czerwonej sukience, na jednym ręku trzyma Maryję – Córkę, na drugiej Jezusa – Wnuka. Wnętrze jasne, ślicznie odmalowane nowe freski z życia Jezusa i Maryi, a także o gospodarzach tego miejsca. W ogrodzie podziwialiśmy zioła uprawiane,(najczęściej na nalewki lecznicze)a także rozległy krajobraz na dolinę opolską. Po przeżyciach fizycznych czas na doznania duchowe. Msza Św. w tym miejscu przeżyta bardzo wzniośle przez każdego pielgrzyma. Czas wolny pozwolił obejrzeć dokładnie położenie Góry Św. Anny. Po godz. 15 tej pożegnanie Babci Anny i w dalszą drogę do najważniejszego celu tej pielgrzymki do Częstochowy. Przy śpiewie Koronki do Bożego Miłosierdzia, a potem wielu pieśni Maryjnych i innych dotarliśmy na Jasną Górę, do Matki Jezusa i naszej Pani i Mamy. Przywitanie z Matką Częstochowską indywidualnie i wspólny Apel Jasnogórski. Akcja Katolicka wraz z Zarządem Krajowym pod przewodnictwem Asystenta Krajowego bp Mirosława Milewskiego. Po Apelu jedni zostali na czuwaniu, inni udali się na odpoczynek. O 5-tej rano pobudka, śpiewem Godzinek witamy Matkę Najświętszą, uroczyste odsłonięcie Cudownego Obrazu i pierwsza tego dnia Msza Św. w intencji naszej parafii, ks. Asystenta Andrzeja, za tych którym obiecaliśmy modlitwę, za dobrą formację Akcji Katolickiej, oraz prośba w intencjach własnych. Spotkanie w Archikatedrze im. Św. Rodziny w Częstochowie, to spotkanie Zarządu, i wszystkich członków Akcji Katolickiej z nowym Biskupem, Asystentem Krajowym, Mirosławem Milewskim. Z Bazyliki Archikatedralnej, w wielkim marszu, któremu towarzyszył padający deszcz, wszyscy przeszli na Szczyt Jasnogórski do Tronu Matki Bożej, odmawiając Różaniec Św.

cze01Na szczycie powitał nas Ojciec Paulin, potem Prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej pani Urszula Furtak. Witając przypomniała o odnowieniu Aktu Zawierzenia Akcji, Matce Bożej i Jej Synowi, co wszyscy uczyniliśmy. Mszę Św. na Szczycie wraz z Krajowym Asystentem, odprawiali Asystenci Diecezjalni, w tym nasz Asystent przemyski Ks. Prałat Józef Niżnik. Krajowy Asystent bp Milewski w swojej bardzo krótkiej homilii, nawiązał do słów Papieża Franciszka, wygłoszonego na Jubileuszu włoskiej Akcji Katolickiej, o obowiązku członka Akcji .

 Są to cztery filary :

– modlitwa
– formacja
– poświęcenie
– apostolat,

to podstawowe zadania dla nas członków Akcji Katolickiej. A także obowiązek dbałości o siebie, o naszą jedność, o dobro duchowe, bądźmy radośni i gotowi na błogosławieństwo Kościoła.

„O Maryjo my członkowie Akcji Katolickiej
 jeszcze raz tu na tej świętej Górze,
 Ciebie zapewniamy:
 jesteśmy, pamiętamy, czuwamy !!!”

Cały czas towarzyszył nam drobny deszcz, ale jednak większość członków zostało do ostatniego podziękowania.

Z błogosławieństwem bożym wyruszamy w drogę powrotną. Jak zwyczaj nakazuje nie można ominąć naszej św. Faustynki, więc Koronkę św. odmawiamy w Łagiewnikach, polecając się Jezusowi Miłosiernemu.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom pielgrzymki, ks. Jerzemu i do zobaczenia jak Bóg da za rok.
Szczęść Boże!!! M.K.

22 czerwca 2017|