PAPIEŻ WYRUSZYŁ DO AMERYKI POŁUDNIOWEJ

06 lipca 2015 roku; Papież Franciszek wyruszył w niedzielę rano w podróż do Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju. Druga pielgrzymka do Ameryki Płd., po wizycie w Brazylii przed dwoma laty, uważana jest za prawdziwy maraton dla papieża: to siedem dni podróży, pięć mszy, 15 przemówień. Pokój, ekologia, zrównoważony rozwój, sprawiedliwość społeczna – to główne hasła pielgrzymki, najdłuższej z dotychczasowych. Zauważa się, że jej program dokładnie odzwierciedla priorytety pontyfikatu papieża z Argentyny, koncentrującego swą uwagę na peryferiach świata.

PAPIEŻ WYRUSZYŁ DO AMERYKI POŁUDNIOWEJWybrał trzy mniejsze kraje kontynentu, mniej obecne na scenie międzynarodowej, z doświadczeniem dyktatur w XX wieku i wcześniej dominacji hiszpańskiej. We wszystkich tych krajach, które odwiedzał także Jan Paweł II, dominują katolicy; stanowią oni od 82 do 93 procent ludności.

Pierwszym etapem papieskiej podróży będzie wstrząsany konfliktami społecznymi Ekwador, który w 2008 roku ogłosił bankructwo i od tego czasu żyje głównie na kredyt.

Do stolicy tego kraju, Quito, Franciszek przyleci w niedzielę późnym wieczorem naszego czasu. Na lotnisku powita go lewicowy prezydent Rafael Correa. Do 2005 roku był on ministrem finansów, który ustąpił ze stanowiska na tle głębokiego sporu z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Bankiem Światowym.

Najważniejszym wydarzeniem dwudniowej wizyty w Ekwadorze będzie wtorkowa msza w stołecznym Parku Dwusetlecia.

Etap drugi pielgrzymki to Boliwia.

Zaraz po wylądowaniu, w drodze do miasta La Paz papież zatrzyma się w miejscu nad rzeką Choqueyepu, gdzie 21 marca 1980 roku bojówkarze ze zbrojnego ramienia krwawego reżimu zamordowali jezuitę Luisa Espinala Campsa. Zginął on trzy dni przed zamachem na arcybiskupa z Salwadoru Oscara Arnulfo Romero, którego beatyfikacja odbyła się w maju tego roku.

Watykaniści zwracają uwagę na szczególnie ważną dla papieża z Argentyny symbolikę obu tych tragicznych wydarzeń w życiu Kościoła z czasów rządów dyktatur w Ameryce Południowej.

Oczekuje się, że to właśnie w Boliwii zabrzmią w przemówieniach Franciszka najmocniejsze społeczne apele o sprawiedliwość, walkę z ubóstwem i wykluczeniem, a także o ochronę środowiska naturalnego. Papieża powita prezydent Evo Morales, syn hodowców koki i lider ruchu ludowego, który zdołał ograniczyć skrajne ubóstwo w swoim kraju.

Największe zainteresowanie wywołuje zapowiedziany na czwartek w Santa Cruz udział Franciszka w zakończeniu II światowego spotkania ruchów ludowych. Pierwsze odbyło się w zeszłym roku w Watykanie, z udziałem Moralesa.

Ostatnim krajem, który odwiedzi papież, będzie Paragwaj.

Tam spotka się między innymi z najuboższą ludnością z peryferii stolicy – Asuncion. Odprawi mszę w miejscu, gdzie Jan Paweł II kanonizował w 1988 roku Rocha Gonzáleza de Santa Cruz (1576-1628), jednego z twórców państwa jezuickiego w Paragwaju w XVI wieku.

Podróż papieża Franciszka do Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju w dniach 5-12 lipca br. nie będzie jego pierwszymi wizytami w tych południowoamerykańskich krajach.

Jorge Mario Bergoglio odwiedził je, bowiem wcześniej, jako prowincjał jezuitów w Argentynie.  W Ekwadorze był po raz pierwszy w 1980 r., odwiedzając sześć kolegiów jezuickich w miastach: Portoviejo, Cuenca, Quito, Riobamba i Guayaquil.

Najbardziej spodobało mu się kolegium Javier w Guayaquil, gdzie ojcem duchownym był o. Francisco Cortés, zwany ojcem Paquito, obecnie 90-letni. Ten hiszpański jezuita rozpoczął pracę w Ekwadorze 53 lata temu, aby pomóc w formacji młodych współbraci zakonnych. Zaprzyjaźnił się wówczas z o. Bergoglio i ich przyjaźń nadal trwa. W lipcu spotkają się w Guayaquil.

Ambasador Ekwadoru przy Stolicy Apostolskiej Luis Latorre ujawnił, że papież wyznał w rozmowie z nim, iż trzyma w swych papierach obrazek Matki Bożej Bolesnej, do której modli się codziennie. Jej kult jest bardzo rozpowszechniony w Ekwadorze. Z kolei według misyjnej agencji Fides Franciszek dwukrotnie przebywał w Boliwii: w 1974 i 1979 r. Za pierwszym razem uczestniczył w spotkaniu prowincjałów jezuickich z Ameryki Południowej w Cochabambie. Przygotowywali się na nim do XXXII Kongregacji Generalnej Towarzystwa Jezusowego. W 1979 r. o. Bergoglio wrócił do Cochabamby na spotkanie diecezjalnych dyrektorów Papieskich Dzieł Misyjnych. Również dwukrotnie obecny papież był w Paragwaju. W 1977 r. uczestniczył w Asunción w spotkaniu prowincjałów jezuickich, zaś w 1980 r. w spotkaniu mistrzów nowicjatu.

Opracowano na podstawie publikacji ze strony: www.franciszkanie.esanok.pl

 

6 lipca 2015|