PAPIEŻ FRANCISZEK W MUNYONYO

28 listopada 2015 roku; MĘCZENNICY AUTENTYCZNYMI BOHATERAMI; Ojciec Święty Franciszek w podróży apostolskiej po kontynencie afrykańskim, 27 listopada przybył do misji, którą prowadzą krakowscy franciszkanie w Munyonyo. Poświęcił tam kamień węgielny pod budowę sanktuarium pierwszych męczenników ugandyjskich z XIX wieku oraz pobłogosławił figurę św. Andrzeja Kaggwy, ustawioną w miejscu jego męczeństwa. „Jesteśmy tu dziś w Munyonyo – miejscu, gdzie król Mwanga postanowił zlikwidować wyznawców Chrystusa. To mu się nie udało (…).

PAPIEŻ FRANCISZEK W MUNYONYOUjrzawszy odważne świadectwo św. Andrzeja Kaggwy i jego towarzyszy, chrześcijanie w Ugandzie stali się jeszcze bardziej przekonani o obietnicy Chrystusa” – podkreślił Ojciec Święty. Większość ze świeckich chrześcijan skazano na śmierć właśnie w Munyonyo, choć w tym miejscu grób ma tylko jeden z nich – św. Andrzej Kaggwa.

Jest on patronem katechetów i nauczycieli. Stąd do nich Franciszek skierował okolicznościowe słowo. Podkreślił w nim, że obok biskupów, kapłanów, diakonów, to właśnie katecheci odgrywają ważną rolę w niesieniu Dobrej Nowiny w każde miejsce. Przypomniał jednocześnie, że nie wystarczy być nauczycielem, ale trzeba być też świadkiem.

„Niech wasz przykład ukaże wszystkim piękno modlitwy, moc miłosierdzia i przebaczenia, radość dzielenia Eucharystii ze wszystkimi braćmi i siostrami” – życzył papież. Winszował im ponadto, aby byli „mądrymi nauczycielami”.

Ojciec Święty podziękował im za ofiary, jakie ponoszą oni i ich rodziny, oraz za gorliwość i poświęcenie, z jakimi pełnią to ważne zadanie. W Ugandzie jest blisko 14,5 tys. katechistów. Metropolita Kampali abp Cyprian Kizito Lwanga wyraził nadzieję, że 50 lat po kanonizacji męczenników ugandyjskich sanktuarium w Munyonyo stanie się wyrazem wdzięczności całego narodu za to wydarzenie. Na zakończenie spotkania papież pobłogosławił siedem sadzonek drzew, które zostaną posadzone przy sanktuariach różnych wyznań, upamiętniających ugandyjskich męczenników – na znak „jedności w męczeństwie”.

Oprócz katolików, bowiem w latach 80-tych XIX wieku śmierć męczeńską ponieśli również anglikanie. Zanim Franciszek przyjechał do franciszkanów, spotkał się z władzami państwa. Ich przedstawicielom powiedział, że „męczennicy, zarówno katolicy, jak i anglikanie, są autentycznymi bohaterami narodowymi. Dają świadectwo przewodniej zasady, jaką wyraża ugandyjskie motto: ‘Dla Boga i dla mojego kraju’” – mówił papież. „Przypominają nam oni znaczenie, jakie wiara, prawość moralna i zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego miały i mają nadal w życiu kulturalnym, ekonomicznym i politycznym tego kraju” – dodał Ojciec Święty.

W 2013 r. w odpowiedzi za zaproszenie arcybiskupa Kampali Cypriana Kizito Lwanga pracy duszpasterskiej w Munyonyo podjęła się krakowska prowincja franciszkanów, której zakonnicy od 2001 r. posługują w Ugandzie. Na uroczystości w najmłodszej misji krakowskiej prowincji franciszkanów byli m.in. asystent generalny Federacji Afrykańskiej o. Tadeusz Świątkowski z Rzymu, prowincjał o. Jarosław Zachariasz z Krakowa i delegat prowincjalny w Ugandzie, a zarazem kustosz sanktuarium o. Marian Gołąb.

Opracowano na podstawie publikacji ze strony: www.franciszkanie.esanok.pl

 

28 listopada 2015|