PAPIEŻ FRANCISZEK UDAJE SIĘ DO ZIEMI ŚWIĘTEJ

24 maja 2014 roku; Papież Franciszek wyrusza z pielgrzymką do Ziemi Świętej, która – jak podkreśla – będzie mieć ściśle religijny i modlitewny charakter. Program trzydniowej wizyty w Jordanii, Autonomii Palestyńskiej i Izraelu wypełniony jest niemal, co do godziny. Odnosząc się do doniesień o możliwych prowokacjach czy próbach zakłócenia papieskiej wizyty, Watykan wyraził przekonanie, że przebiegnie ona w klimacie spokoju.

PAPIEŻ FRANCISZEK UDAJE SIĘ DO ZIEMI ŚWIĘTEJGłówne hasła pielgrzymki to ekumenizm, pokój w Ziemi Świętej i dialog między religiami. Jednak nieuchronne wydają się aktualne wątki polityczne, zwłaszcza tło konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz zbrojny konflikt w pobliskiej Syrii.

Najważniejszym powodem pielgrzymki śladami Jana Pawła II i Benedykta XVI jest przypadająca w tym roku 50 rocznica historycznego, pojednawczego spotkania papieża Pawła VI i prawosławnego patriarchy Konstantynopola Atenagorasa w Jerozolimie.

 • Zapoczątkowało ono dialog prawosławno – katolicki.

Na trzy dni przed podróżą Franciszek powiedział podczas audiencji generalnej w Watykanie, że głównym jej celem jest spotkanie z patriarchą Konstantynopola i formalnym zwierzchnikiem prawosławia Bartłomiejem I.

 • Nawiązując do patronów obu ich siedzib, powiedział: Piotr i Andrzej spotkają się po raz kolejny – i to jest bardzo piękne.
 • Drugim motywem jest modlitwa o pokój na tej ziemi, która tyle cierpi – dodał Franciszek, zapowiadając tym samym apele, jakie wystosuje podczas swojej pielgrzymki.

Zwraca się uwagę na pełną symboliki decyzję papieża o tym, że w podróży towarzyszyć mu będą dwaj przyjaciele z Argentyny: rabin Abraham Skórka z Buenos Aires i reprezentant świata islamu Omar Aboud. To wydarzenie nieznane z pielgrzymek poprzedników papieża Bergoglio. Ich obecność wystarczy, Franciszek nie musi wygłaszać przemówień o dialogu międzyreligijnym – zauważył watykański rzecznik, ksiądz Federico Lombardi.

Oczekiwania wszystkich gospodarzy są ogromne, o czym świadczą między innymi słowa ambasadora Izraela przy Watykanie Ziona Evrony’ego, który już nazwał pielgrzymkę „kamieniem milowym o historycznym znaczeniu”. Dominuje też przekonanie, że Franciszek zaskoczy swoimi gestami. Watykański sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin wyraził przekonanie, że wizyta przyniesie „owoce pokoju”.

 • Pierwszym etapem pielgrzymki będzie stolica Jordanii, Amman, do którego papież przybędzie w sobotę wczesnym popołudniem.
 • Następnie złoży wizytę królowi Abdullahowi i jego żonie Ranii w pałacu królewskim Al-Husseini.
 • Spotka się też z przedstawicielami władz kraju, do których wygłosi przemówienie.
 • Na stadionie w Ammanie Franciszek odprawi mszę, po której uda się do Betanii na rzeką Jordan, do miejsca chrztu Jezusa.
 • W tamtejszym kościele katolickim papież spotka się wieczorem z uchodźcami i niepełnosprawnymi.
 • Na noc powróci do Ammanu.
 • W niedzielę rano Franciszek odleci śmigłowcem ze stolicy Jordanii do Betlejem w Autonomii Palestyńskiej.

Ten etap podróży rozpocznie od spotkania z przewodniczącym władz Autonomii Mahmudem Abbasem, którego Watykan w oficjalnym programie wizyty nazwał „prezydentem Państwa Palestyńskiego”.

 • Następnie na Placu Żłóbka papież odprawi mszę. Obiad zje z palestyńskimi rodzinami w klasztorze franciszkanów w Betlejem.
 • Zapowiedziano także wizytę w Grocie Narodzenia.
 • Na terenie obozu dla palestyńskich uchodźców w Duhajszy Franciszek spotka się z dziećmi. Będą tam także najmłodsi z dwóch innych pobliskich obozów dla uchodźców, Aida i Bejt.
 • Z Betlejem papież uda się do Tel Awiwu. Na lotnisku Ben Guriona wygłosi powitalne przemówienie. Późnym popołudniem w siedzibie delegatury apostolskiej w Jerozolimie Franciszek podejmie patriarchę Konstantynopola Bartłomieja I.
 • Obaj podpiszą wspólną deklarację oraz udadzą się na uroczystość ekumeniczną w bazylice Grobu Pańskiego z okazji 50 rocznicy jerozolimskiego spotkania Pawła VI z patriarchą Atenagorasem.

Takiej publicznej modlitwy ekumenicznej w centralnym miejscu wiary chrześcijańskiej nigdy wcześniej nie było – zauważył Watykan, kładąc nacisk na historyczne znaczenie tego wydarzenia. W poniedziałek rano, w ostatnim dniu pielgrzymki, Franciszek odwiedzi wielkiego muftiego Jerozolimy na Wzgórzu Świątynnym.

 • Stamtąd uda się pod Ścianę Płaczu, miejsce modlitw Żydów, gdzie wzorem Jana Pawła II i Benedykta XVI zostawi w murze karteczkę.
 • Kolejny punkt programu to wizyta w instytucie pamięci o Holokauście Yad Vashem. Papież wygłosi tam przemówienie w obecności kilku osób ocalałych z Zagłady oraz najwyższych władz Izraela.
 • Następnie uda się w pobliże wielkiej synagogi jerozolimskiej, by złożyć wizytę dwóm naczelnym rabinom Izraela – aszkenazyjskimu i sefardyjskiemu.
 • W pałacu prezydenckim Franciszka podejmie szef państwa Szimon Peres. Następnie papież spotka się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
 • Po południu w kościele w Getsemani koło Ogrodu Oliwnego Franciszek wygłosi przemówienie do przedstawicieli duchowieństwa.
 • Na zakończenie wizyty w Sali Wieczernika papież odprawi mszę. W poniedziałkowy wieczór odleci z Tel Awiwu do Rzymu.

Odnosząc się do doniesień o możliwych prowokacjach czy próbach zakłócenia papieskiej wizyty, Watykan wyraził przekonanie, że przebiegnie ona w klimacie spokoju. Strona watykańska zapewniła ponadto, że nie obawia się o bezpieczeństwo papieża, mimo że nie chce on w czasie pielgrzymki jeździć papamobile czy tym bardziej opancerzoną limuzyną. Franciszek będzie jeździł zwyczajnymi samochodami, a przy dwóch okazjach, przed mszą w Ammanie i w Betlejem, wsiądzie do otwartego jeepa, by pozdrowić wiernych z bliska.

24 maja 2014|