PAPIEŻ FRANCISZEK SKOŃCZYŁ 78 LAT

20 grudnia 2014 roku; Ojciec Święty, papież Franciszek skończył 78 lat – na prawie cztery miesiące przed drugą rocznica swojego pontyfikatu. Franciszek urodził się 17 grudnia 1936 r. w Buenos Aires, stolicy Argentyny. Podczas swojej 15-letniej posługi biskupiej kard. Jorge Mario Bergoglio zawsze pozostawał, podobnie jak teraz będąc papieżem, w bliskim kontakcie ze swoją „owczarnią”. Z okazji rocznicy urodzin 7 tys. tancerzy wykona w Rzymie jeden ze stylów argentyńskiego tanga – „wielką milongę świata”. Rocznicę swoich urodzin papież rozpocznie Mszą św. w kaplicy Domu św. Marty, gdzie mieszka.

PAPIEŻ FRANCISZEK SKOŃCZYŁ 78 LATO godz. 10.15 odbędzie się tradycyjna audiencja ogólna. Swoją katechezę Franciszek poświęci prawdopodobnie rodzinie i zbliżającym się świętom Bożego Narodzenia. Tydzień temu Franciszek rozpoczął cykl katechez poświęcony kwestiom rodziny.

Z okazji 78 rocznicy urodzin papieża z Argentyny w Rzymie przygotowano niezwykłe wydarzenia. 7 tys. tancerzy wykonało jeden ze stylów argentyńskiego tanga – „wielką milongę świata”. Wydarzenie miało miejsce na położonym niedaleko od Watykanu placu Risorgimento i trwało dwie godziny. W wywiadzie rzece pt. „Jezuita” papież Franciszek wyznał, że uwielbia ten narodowy taniec argentyński. Wcześniej 3 tys. tancerzy wzięło udział w środowej audiencji ogólnej w Watykanie.

  • Obecny papież urodził się 17 grudnia 1936 r. w Buenos Aires, jako jedno z pięciorga dzieci w rodzinie włoskiego imigranta – pracownika kolei.
  • Z wykształcenia jest technikiem chemikiem.
  • 11 marca 1958 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego – nowicjat odbywał w Chile, gdzie kształcił się w zakresie przedmiotów humanistycznych,
  • Następnie w Kolegium św. Józefa w podstołecznym San Miguel, gdzie uzyskał licencjat z filozofii.
  • Studiował następnie literaturę i psychologię w Kolegium Maryi Niepokalanej w Santa Fe i w Kolegium Zbawiciela w Buenos Aires.
  • 13 grudnia 1969 r. przyjął święcenia kapłańskie, po czym kontynuował studia w Hiszpanii i tam 22 kwietnia 1973 r. złożył śluby wieczyste w swym zakonie.

Po powrocie do kraju był m.in. mistrzem nowicjatu, wykładowcą na wydziale teologicznym w swym dawnym kolegium w San Miguel, a w latach 1973-79 prowincjałem jezuitów w Argentynie. W tym czasie wyjeżdżał również kilkakrotnie na dłuższe lub krótsze pobyty do Niemiec.

W latach 1980-86 był rektorem w San Miguel. 20 maja 1992 r. Jan Paweł II mianował 55-letniego wówczas jezuitę biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires; sakrę nowy hierarcha przyjął 27 czerwca tegoż roku z rąk ówczesnego arcybiskupa stolicy kard. Antonio Quarracino. Jego zawołaniem biskupim są słowa „Miserando atque eligendo”.

3 czerwca 1997 r. Ojciec Święty powołał hierarchę na arcybiskupa koadiutora Buenos Aires z prawem następstwa, a w niecały rok później – 28 lutego 1998 r. mianował go arcybiskupem metropolitą tego miasta.

30 listopada tegoż roku papież mianował go jednocześnie ordynariuszem dla wiernych obrządków wschodnich w Argentynie, niemających własnego biskupa.

Na konsystorzu 21 lutego 2001 r. Jan Paweł II włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego, przyznając mu, jako kościół tytularny w Rzymie świątynię pw. św. Roberta Bellarmina.

W latach 2005-11 przez dwie trzyletnie kadencje był przewodniczącym Argentyńskiej Konferencji Biskupiej. W dniach 18-19 kwietnia 2005 r. wziął udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI, zaś w 2013 r. w wyniku konklawe w dniach 12-13 marca zastąpił go na urzędzie biskupa Rzymu.

Franciszek jest pierwszym jezuitą na Tronie Piotrowym, a zarazem pierwszym papieżemzakonnikiem od ponad półtora stulecia. Poprzednim biskupem Rzymu, który wcześniej należał do jakiegoś zakonu, był kameduła Grzegorz XVI (żył w latach 1765-1846, papieżem był od 1831). Życząc Ojcu Świętemu obfitości Bożych łask pamiętajmy o dostojnym jubilacie w naszych modlitwach.

Opracowano na podstawie publikacji ze strony: www.franciszkanie.esanok.pl

 

 

20 grudnia 2014|