ORĘDZIE Kardynała Dziwisza

12 październik 2014 roku; Kardynał Stanisław Dziwisz w orędziu w TVP w przeddzień dnia papieskiego w Polsce – Kościół jest dobrem wspólnym, nie powinniśmy się go bać; Kościół w Polsce nie chce panować – mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w orędziu w przeddzień Dnia Papieskiego. Wezwał do oczyszczenia życia politycznego z agresji i chronicznej nieufności. W orędziu w TVP 1 kard. Dziwisz przypomniał, że pół roku temu – 27 kwietnia – Franciszek kanonizował Jana Pawła II. Według metropolity krakowskiego papież Polak, jako święty Kościoła nadal przemawia do umysłów i serc, towarzyszy nam, „inspirując do wzajemnej miłości„.

ORĘDZIE Kardynała DziwiszaZdaniem kardynała Dziwisza w zbiorowej pamięci Kościoła i świata najbardziej utrwaliły się słowa „nie lękajcie się„, wypowiedziane na początku pontyfikatu papieża Polaka. – Zapamiętaliśmy również jego żarliwe wołanie na placu św. Piotra: „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!” – Podkreślił Kardynał Dziwisz.

„Nie powinniśmy się lękać Chrystusa i jego Ewangelii”

  • Czego lub kogo nie powinniśmy się lękać? Nie powinniśmy się lękać Chrystusa i jego Ewangelii – mówił kardynał. Zaznaczył również, że nie powinniśmy się bać Kościoła.
  • Kościół jest naszym wspólnym dobrem i jest otwarty dla wszystkich – powiedział. – Te słowa kieruję do ludzi, dla których wspólnota uczniów Jezusa jawi się, jako zagrożenie – mówił.

„Kościół nie chce człowiekowi odbierać wolności”

  • Kościół w Polsce nie chce panować, nie chce odbierać człowiekowi wolności. Kościół w Polsce starał się zawsze służyć narodowi, być z nim w doli i niedoli, dzielić los jego córek i synów. Tak jest niemal od tysiąca pięćdziesięciu lat. Tak jest i dzisiaj. Chcemy o tym przekonywać nie tylko słowami, lecz także czynami – powiedział.

Kardynał kontynuował:

  • Nie powinniśmy się lękać świętości. Ona nie jest tylko dla wybranych. Wszyscy zmierzamy do wieczności, do życia na zawsze w Bogu, a to jest właśnie świętość. Tę drogę przebył już Jan Paweł II i wielu uczniów ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana. Idźmy po ich śladach i zapisujmy naszą historię wiary, nadziei i miłości”.

„Polityka jest najwyższym wyrazem miłości”

Podkreślił, że prawdziwa miłość przyjmuje kształt służby, również zaangażowania na rzecz dobra wspólnego, czyli ojczyzny.

  • Ojciec Święty papież Franciszek twierdzi, i ma rację, że polityka jest najwyższym wyrazem miłości. Czy to nie zobowiązuje nas, by przestrzeń naszego życia politycznego oczyścić z wszelkich form agresji, chronicznej nieufności i uprzedzeń wobec inaczej myślących? – pytał kard. Dziwisz.

Przypomniał, że za niecałe dwa lata w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży, na które przyjadą papież Franciszek i młodzi chrześcijanie z całego świata. – Będą to dni radości i nadziei, odsłonią nam one młode oblicze Kościoła. Będzie to szansa duchowej odnowy nas wszystkich, nie tylko młodych – mówił kard. Dziwisz, apelując, by na co dzień inspirować się nauczaniem i postawą Jana Pawła II.

W niedzielę 12 października w Polsce po raz 14 obchodzony będzie Dzień Papieski; w tym roku pod hasłem „Jan Paweł II – świętymi bądźcie”.

Opracowano na podstawie publikacji ze strony: http://wiadomosci.gazeta.pl

 

12 października 2014|