OJCIEC ŚWIĘTY ZAKOŃCZYŁ KOLEJNĄ WIZYTĘ APOSTOLSKĄ

22 stycznia 2015 roku; Papież Franciszek zakończył prawie tygodniową wizytę w Azji i w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego wyruszył ze stolicy Filipin, Manili, w drogę powrotną do Rzymu. Jego siódma zagraniczna pielgrzymka była najdalszą z dotychczasowych. Oprócz Filipin Franciszek odwiedził także Sri Lankę. Była to wizyta w krajach bardzo różniących się sytuacją religijną. Na Sri Lance katolicy stanowią tylko 7 proc. ludności, ale papieża witały setki tysięcy ludzi. Prawie pół miliona osób uczestniczyło w Kolombo w kanonizacji księdza Józefa Vaza, misjonarza żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku, zwanego Apostołem Cejlonu.

OJCIEC ŚWIĘTY ZAKOŃCZYŁ KOLEJNĄ WIZYTĘ APOSTOLSKĄTłumy przybyły także na spotkanie z papieżem w sanktuarium maryjnym w mieście Madhu, położonym na północy kraju, gdzie do niedawna trwały ciężkie starcia blisko 30-letniej wojny domowej.

W papieskiej uroczystości w tym miejscu uczestniczyli nie tylko chrześcijanie, ale także wyznawcy islamu, buddyzmu i hinduizmu.

W Kolombo Franciszek odwiedził świątynię buddyjską, czego nie było wcześniej w programie. Na Filipinach, w jedynym kraju Azji, gdzie katolicy stanowią większość, padł rekord w historii uroczystości pod przewodnictwem papieża.

  • W niedzielnej mszy w Manili uczestniczyło według Watykanu, powołującego się na organizatorów, nawet 7 milionów ludzi.
  • W tym samym mieście Światowe Dni Młodzieży z Janem Pawłem II w 1995 roku zgromadziły łącznie około 4 milionów osób.
  • Za najbardziej poruszającą uznano sobotnią wizytę papieża w mieście Tacloban, zniszczonym ponad rok temu w wyniku silnego tajfunu.

Papież Franciszek wstrząśnięty ogromem zniszczeń nie odczytał przygotowanej wcześniej homilii po angielsku, lecz wygłosił w swym ojczystym języku hiszpańskim rozważania na temat cierpienia i bólu. Wyznał: „Nie wiem, co wam powiedzieć. Pozostaję w milczeniu”.

W doniesieniach medialnych podkreślano potem, że papież musiał z powodu nadciągającej burzy tropikalnej skrócić o kilka godzin wizytę w mieście i w pośpiechu wracać do Manili. Wielokrotnie w trakcie tej pielgrzymki widać było zmęczenie papieża. Była ona dużym wyzwaniem dla jego sił. Plan jego tegorocznych podróży nie jest jeszcze opracowany. Na razie zapowiedziano, że we wrześniu papież pojedzie do Filadelfii w USA na Światowe Spotkanie Rodzin. Być może podróż ta zostanie połączona z wizytą w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Watykan wcześniej nie wykluczał ponadto, że Franciszek w tym roku odwiedzi Francję.

Opracowano na podstawie publikacji ze strony: www.franciszkanie.esanok.pl

 

 

22 stycznia 2015|