NIE MOŻEMY ZMARNOWAĆ JEGO DARU

23 luty 2014 roku; Na Jasnej Górze trwają przede wszystkim duchowe przygotowania do kwietniowej kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII; Specjalne spotkanie poświęcone tym dwóm wielkim papieżom zatytułowane „Promieniowanie ojcostwa” odbędzie się w najbliższy, wtorek 25 lutego. Jego głównym celem jest przypomnienie postaci świętych papieży i ich związków z Matką Bożą Jasnogórską. W czasie sesji o Janie Pawle II mówić będzie abp Wacław Depo.

NIE MOŻEMY ZMARNOWAĆ JEGO DARUMetropolita częstochowski przypomina, że „daru wielkiego Polaka nie możemy zmarnować„. – Przywracanie pamięci o Janie Pawle II to jest bardzo ważne zadanie wszystkich środowisk nie tylko kościelnych, ale również i narodowych.

Zlekceważenie tego daru, jakim jest jego osoba i jego przesłanie, nie może być dowodem, że mieliśmy skarb, który zmarnowaliśmy – powiedział abp Depo. Bł. papież Jan Paweł II był wielkim czcicielem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Modląc się w Sanktuarium wypowiadał szczególne akty zawierzenia Kościoła, świata i Polski. W klasztorze znajduje się wiele wotów ofiarowanych Matce Bożej, wśród nich przestrzelony podczas zamachu z 1981 r. pas papieskiej sutanny. Ale nie tylko Jan Paweł II był szczególnym czcicielem jasnogórskiej Matki i Królowej.

Także Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę Trylogii„, upatrywał w Niej szczególną Orędowniczkę. Na Jasną Górę pielgrzymował w 1929 r. a potem kiedy został papieżem, już na progu swego pontyfikatu zwrócił się z prośbą o modlitwę w jego intencji.  Podczas homagium kardynałów, kiedy podszedł Prymas Polski, kard. Wyszyński, Jan XXIII powiedział: „Częstochowa, Częstochowa! Spraw, aby wiele modlono się za mnie przed waszą Matką Bożą”.

Prymas spontanicznie odpowiedział: „Uczynię to, aby każdego dnia była Msza św. w intencji Waszej Świątobliwości przed Obrazem Matki Bożej”.

  • I tak od 6 listopada 1958 r. przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej codziennie wieczorem celebrowana jest Msza Święta w intencji następcy św. Piotra.
  • Matce Bożej Jasnogórskiej Jan XXIII zawierzył prace Soboru Watykańskiego II.

Do Sanktuarium przekazał też wiele darów, wśród których znajduje się olbrzymia monstrancja gotycka ozdobiona elementami kości słoniowej z dedykacją: „W dowód szczególnej miłości względem Polski zawsze wiernej”. M.in. o tych i innych związkach Jana XXIII z Jasną Górą oraz o jego pontyfikacie i posłudze Jana Pawła II mowa będzie podczas wtorkowej sesji. Prelegentami będą: abp Wacław Depo, o. prof. Zachariasz Jabłoński i ks. dr Jarosław Grabowski z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Spotkanie, 25 lutego rozpocznie Msza św. o 17.30 po czym zainaugurowane zostaną konferencje w kaplicy różańcowej. Organizatorami sesji „Promieniowanie ojcostwa” są: klasztor oo. Paulinów na Jasnej Górze i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie.

Opracowano na podstawie publikacji ze strony: www.franciszkanie.esanok.pl

 

 

23 lutego 2014|