MATUGGA: REKOLEKCJE Z OJCEM BASHABORĄ

09 listopada 2013 roku; Tegoroczna Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w parafii w Matugga nie przypominały atmosferą żałoby i zadumy nad historią przodków. Wprost przeciwnie był to czas radości, modlitwy i szczególnego działania Ducha Świętego. A wszystko to za sprawą znanego na całym świecie ugandyjskiego kapłana Johna Bapsitsy Bashabory, który w Matugga głosił rekolekcje. Rekolekcja trwały przez cztery dni, od 31 października do 3 listopada. Składały się z dłuższych konferencji duchowych, celebracji sakramentu pokuty i Eucharystii, adoracji Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, modlitwy uwielbienia i prośby o uzdrowienie duchowe i fizyczne.

MATUGGA Rekolekcje z Ojcem BashaborąW pierwszym dniu konferencje rekolekcyjne głosił o. Szymon, gwardian i proboszcz z Matugga, gdyż o. John z przyczyn niezależnych od niego nie mógł przyjechać. Ojciec Bashabora w następne dni nawiązał do jednodniowego „poślizgu” i przypomniał, że wielkim błędem wierzących byłby przyjazd na rekolekcje za względu na niego a nie na Jezusa.

Było to dobre doświadczenie i oczyszczenie intencji przybyłych na rekolekcje wiernych nawet z innych parafii i diecezji.

Rekolekcjonista w większości posługiwał się językiem luganda, miejscowego plemienia Buganda, czym zaskarbił sobie serca wiernych. Zna on mentalność i sposób wyrażania wiary i modlitwy przez Ugandyjczyków, bo jest przecież jednym z nich.

W rekolekcjach brali udział parafianie z odległych kapliczek dojazdowych, a kto tylko chciał mógł znaleźć nocleg w salach szkoły podstawowej przylegającej do klasztoru. Z soboty na niedzielę odbywała się też całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy.

W organizację rekolekcji były włączone wszystkie wspólnoty parafialne, chóry, młodzieżowy zespół muzyczny oraz liderzy z zaprzyjaźnionych Ruchów Katolickich z innych parafii.

„Oni zaś poszli i głosili Ewangelię wszędzie, a Pan współdziałał z nimi i potwierdził naukę znakami, które jej towarzyszyły.” (Mk 16,20) Na zakończenie rekolekcji uczestnicy dzielili się głębokim doświadczeniem obecności Pana podczas modlitwy oraz składali świadectwa uzdrowienia duchowego i fizycznego.

Ojciec John dzielił się również z braćmi z klasztoru swoim doświadczeniem posługi uwolnienia i uzdrowienia. I przyznał szczerze, że często Bóg nie może nic zrobić w życiu człowieka, jeżeli ten nie chce porzucić grzesznego życia. Warunkiem otrzymania łaski, czy to rozgrzeszenia, czy uzdrowienia jest szczere nawrócenie. W przeciwnym razie jest niebezpieczeństwo traktowania modlitwy jak magii lub handlu z Bogiem.

Jest prawdą, że posługa Ojca Bashabory budzi również w Polsce skrajne emocje poczynając od entuzjazmu a na pogardzie i ośmieszaniu kończąc. Warto jednak zauważyć, że w Ewangelii cuda dokonane przez Jezusa wywoływały u słuchaczy tak samo albo pogłębienie wiary albo otwartą nienawiść (faryzeusze). Tylko takie proste zestawienie pokazuje, że Ewangelia, którą Kościół dzisiaj głosi na różne sposoby, jest Żywym Słowem, które dokonuje tych samych rzeczy co dwa tysiące lat temu.

Franciszkanie i wierni naszej parafii czekają z niecierpliwością na kolejne spotkanie ojcem Johnem.

o. Adam Mutebi Klag, Uganda

9 listopada 2013|