Mario, czemuś pobladła?

25 marca obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tym roku w Polsce to wyjątkowo trudny czas. Zwiastować oznacza obwieścić, uroczyście oznajmić, podać do publicznej wiadomości. Ostatnio zwiastowano nam różne mało przyjemne wiadomości.

Czy zastanawiasz się, jak to było wtedy w Nazarecie? Co poczuła młodziutka córka Anny i Joachima, gdy zobaczyła Archanioła Gabriela? W jakim języku do Niej mówił? Czy powitał Ją: Ave Maria czy raczej: Shalom Miriam? Czy nawet przez chwilę nie poczuła lęku?

Dobre Nowiny nie zawsze są łatwe i miłe. Często wymagają bezgranicznego zaufania, wkroczenia na trudna drogę wyrzeczeń, odrzucenia, pogardy. Wymagają też ryzyka, a nie każdy ma do tego odwagę.

Miriam z Nazaretu też na pewno targały wątpliwości. Wszak nie wiedziała, jak zareaguje Józef i jej rodzice. Mówiąc: Fiat narażała się według praw ludzkich na srogie kary, wykluczenie, ból.

Ale czy mogła odrzucić propozycję Archanioła? Pewnie tak. Jednak w zaufaniu pokornie odpowiedziała: Niech mi się stanie według słowa twego (Fiat mihi secundum verbum tuum).

I przez całe swe życie pokornie powtarzała swoje: Niech… – w bardzo trudnych momentach. Syn Boga urodził się w stajni, bo nie było miejsca w żadnej gospodzie w Betlejem. Trzy dni musiała Go szukać, gdy został bez słowa w domu Ojca. Odszedł z rodzinnego domu, a gdy kiedyś przyszła Go zobaczyć, nie wyszedł na spotkanie. Tak, jak zapowiedział starzec Symeon, Jej duszę wielokrotnie przeniknął miecz. Musiała przejść wraz z Jezusem przez Via Dolorosa i powtórzyć swoje Fiat pod krzyżem. Taką drogą wędruje się do nieba z duszą i ciałem.

Chrystus umierając powierzył Jej nas i stała się najlepszą opiekunką i Mamą.

Czy potrafimy, tak jak Ona, spokojnie powiedzieć Fiat w bolesnym czasie kwarantanny? Pisząc ten tekst usłyszałam wiadomość, że na Mszy Świętej może być w najbliższym czasie obecnych tylko 5 osób, nie wolno używać wody święconej, a w Triduum Paschalnym będzie można uczestniczyć tylko wirtualnie. Niech…? Czy może: Nie? Czy pamiętamy, aby w trudnych chwilach poprosić o pomoc Tę, która wszystko rozumie i która najlepiej wie, że Bóg jest Miłością?

Niech mi się stanie, skoro Ty tak chcesz… Ty jesteś Wszechwiedzącym i Wszechmocnym Bogiem i znasz koniec każdej drogi. Tego nas uczy Miriam z Nazaretu w uroczystość Zwiastowania.

Ave Maria!

Mariola Wiertek

Źródło: www.franciszkanie.pl

 

25 marca 2020|