MAMY PRZEŁOM – WESPRZYJMY NARÓD UKRAIŃSKI MODLITWĄ

23 luty 2014 roku; PAPIEŻ ORAZ NASZ EPISKOPAT APELUJĄ O POKÓJ I ZGODĘ NA UKRAINIE; Na kijowskim Majdanie z czwartku na piątek i ostatecznie wczoraj w sobotę został osiągnięty przełom. Jeszcze w środę o świcie słychać było pieśni rewolucyjne i modlitwy. Według doniesień z Ukrainy w ciągu ostatnich dni w starciach antyrządowych demonstrantów z siłami MSW Ukrainy zginęło około 100 osób. Przeciwnicy władz przez cały czas starali się, aby ściana ognia odgradzała ich od milicjantów, którzy w nocy podejmowali próby zdobycia Majdanu.

MAMY PRZEŁOMDo płonących barykad dokładane były opony, drewno i wszelkie materiały mogące podtrzymywać ogień. Z chodników wyrywana była kostka brukowa, która wykorzystywana była przy obronie barykad otaczających Majdan.

Pomimo zablokowania centrum Kijowa przez siły MSW demonstranci wciąż liczyli na pomoc mieszkańców stolicy. Strażacy nie mogli ugasić pożaru w Domu Związków Zawodowych, gdzie znajdował się sztab sił opozycyjnych.

Po czwartkowych starciach na kijowskim Majdanie, sytuacja w mieście nadal jest niespokojna. Okazuje się, że wydarzeniami niepokoją się również mieszkańcy pozostałych obwodów w kraju.

 • „Na Ukrainie faktycznie zaczęła się wojna domowa” – takie oświadczenie wystosowali członkowie Prezydium Rady Narodowej Krymu.
 • Lwowska Rada Narodowa wzięła z kolei na siebie „pełną odpowiedzialność za losy” regionu.
 • Wczoraj w sobotę Odbył się zjazd Obwodowych Partii Regionów w Charkowie – obłuda niektórych prelegentów nie miała precedensu w krótkiej historii Ukrainy – odezwały się głosy separatystów wydaje się że podsycane i reżyserowane przez architekta zajść, którym jest nie kto inny jak „CAR Putin” – cytujemy brytyjski „The Economist” z wydania piątkowego.

Papież Franciszek zaapelował w środę o przerwanie przemocy, pokój i zgodę na Ukrainie. Apel wystosował podczas audiencji generalnej w Watykanie. „Z niepokojem w sercu śledzę to, co w tych dniach dzieje się w Kijowie. Zapewniam naród ukraiński o mojej bliskości i modlę się za ofiary przemocy, za ich rodziny i za rannych” – powiedział papież.  Następnie dodał: „Zachęcam wszystkie strony do przerwania wszelkich akcji przemocy i szukania zgody oraz pokoju w kraju„. Słów Franciszka słuchało na placu Świętego Piotra ponad 20 tysięcy wiernych.

Demonstracje na Ukrainie trwają od listopada 2013 roku. Ich bezpośrednią przyczyną było zerwanie przez ukraiński rząd rozmów w sprawie integracji kraju z Unią Europejską. Przez kilka ostatnich tygodni sytuacja nieco się uspokoiła, jednak w środę i czwartek doszło do kolejnych walk między protestującymi a milicją – walk niesamowicie krwawych. Mówi się od wczoraj, że na Ukrainie zginęło 77 a może 100 osób, a kolejne 1000 zostało rannych.

Rozmowy między opozycją a prezydentem Wiktorem Janukowyczem długo nie przynosiły skutków, aż do feralnej nocy z czwartku na piątek, gdy dzięki mediacjom przedstawiciel UE, w tym naszego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego osiągnięto kompromis i opozycja podpisała porozumienie z urzędującym Prezydentem Ukrainy, jednakże nie przyjęte przez samych protestujących na „majdanie” kijowskim.

Z apelem o gesty solidarności i wsparcie dla narodu ukraińskiego w tym szczególnie trudnym dla niego czasie zwraca się Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zachęcają wiernych do modlitwy w intencji Ukrainy, zwłaszcza w czasie Mszy św. Proszą również o podjęcie postu. Ogólnopolskim dniem modlitwy i postu za Ukrainę będzie piątek 28 lutego.

„Prosimy dobrego Boga, aby to wezwanie do modlitewnej solidarności zaowocowało, mimo wszystko, rozwiązaniem pokojowym tego dramatycznego konfliktu. Naszą braterską pamięcią obejmujemy wszystkie ofiary, a rodzinom poległych pragniemy wyrażać słowa serdecznego współczucia i modlitewnej pamięci” – brzmi apel KEP.

Caritas Polska zbiera fundusze na zakup lekarstw i żywności dla potrzebujących na Ukrainie. Ks. Wiesław Dorosz, dyrektor Caritas Spes ze Lwowa, podkreśla, że obecnie nie ma szans na zorganizowanie jakichkolwiek transportów z pomocą humanitarną.

Osoby chcące włączyć się w pomoc dla Ukrainy mogą to uczynić dokonując wpłaty na konto Caritas Polska: PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „Ukraina”.

Przyciśnięty do muru przez protestujących Parlament Ukraiński uchwalił szereg ustaw:

 • Powrócono do konstytucji z 2004 roku – wprowadzając system władzy parlamentarno – prezydencki, czym pozbawiono dyktatora Janukowycza władzy absolutnej – dzięki wcześniej zawartemu porozumieniu;
 • Uchwalono zwolnienie z więzienia byłej Premier Ukrainy Julii Tymoszenko
 • W związku z samowolnym opuszczeniem stanowiska pracy, odsunięto od władzy Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, którego oskarżono wespół z jego rządzącą ekipą o przelaną krew niewinnych ludzi;
 • Zwolniona z więzienia Julia Tymoszenko pojawiła się w sobotę wieczorem na Majdanie i wygłosiła emocjonalne przemówienie. – Jesteśmy narodem, którego już nikt nigdy nie rzuci na kolana. Zrozumiałam to, kiedy zobaczyłam pierwszego bohatera, który z drewnianą tarczą padł pod strzałami – mówiła. Jednak jej wystąpienie nie zyskało powszechnego uznania wśród zgromadzonych w Kijowie.
 • Oto niektóre z ważniejszych wypowiedzi Julii oraz oceny komentatorów:
 • Protesty na Ukrainie zapoczątkowały ruch, który doprowadzi do oswobodzenia innych zniewolonych narodów – oświadczyła była premier Julia Tymoszenko, występując wieczorem na Majdanie Niepodległości w Kijowie.
 • To wy rozpoczęliście nowy ruch na świecie. Patrzą na was wszystkie narody, które żyją pod autorytarnymi rządami – przemawiała, siedząc w wózku inwalidzkim, do zgromadzonych na Majdanie tłumów.
 • Bohaterowie nie umierają! Jesteśmy narodem, którego już nikt nigdy nie rzuci na kolana. Zrozumiałam to, kiedy zobaczyłam pierwszego bohatera, który z drewnianą tarczą padł pod strzałami – podkreśliła Tymoszenko.
 • Mamy dziś do wykonania kilka bardzo ważnych zadań. Nie macie prawa odchodzić z Majdanu do czasu, kiedy to wszystko się nie zakończy. Jesteście gwarancją i siłą, która nie da nikomu się wycofać!” – przemawiała dalej. – Janukowycza i całą tę jego bandę, która zebrała się wokół niego, należy przyprowadzić na Majdan! – dodała.
 • Marzyłam o tym dniu, jesteście wszystkim, co najpiękniejsze na Ukrainie. Jeżeli potrafiliście zmienić Ukrainę, to możecie zrobić wszystko. Ukraina ma otwarte rany. Nikt poza wami nie potrafi ich uleczyć – mówiła w emocjonalnym wystąpieniu Julia Tymoszenko. Kule snajperów, które trafiły w ich, trafiły także w nasze serca. Te kule zostaną w naszych sercach na zawsze. Oni zginęli za to, byśmy dzisiaj mogli, raz na zawsze, położyć kres dyktaturze – mówiła.
 • Majdan nie lubi komplementów. Stąd brak euforii po wystąpieniu Julii Tymoszenko – ocenił w TVN24 Biznes i Świat europoseł Bogusław Sonik (PO).
 • Podobną ocenę zamieścił na Twitterze jego kolega partyjny Paweł Zalewski. „Od Pomarańczowej Rewolucji wyrosło nowe pokolenie, które nie daje się nabrać. Majdan czeka na kogoś innego. To inny czas niż Pomarańczowa Rewolucja”
 • Ukraińscy pogranicznicy nie pozwolili wylecieć z Doniecka samolotowi czarterowemu z Wiktorem Janukowyczem na pokładzie – podała wieczorem Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.

Wczoraj w sobotę z lotniska w Doniecku próbował wystartować czarterowy samolot bez odpowiednich dokumentów wymaganych do przekroczenia granicy – poinformował agencję Interfax-Ukraina rzecznik służby granicznej Sierhij Astachow.

Według pograniczników na pokładzie maszyny znajdował się Janukowycz. Służby graniczne nie wiedzą, dokąd zamierzał on wylecieć, ponieważ rejs ten nie był zgłoszony.

Wcześniej Rada Najwyższa Ukrainy odsunęła od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza i wyznaczyła datę wcześniejszych wyborów prezydenckich na 25 maja. Parlament uznał, że dotychczasowy szef państwa „samowolnie usunął się od wypełniania obowiązków”.

Zwracamy się z olbrzymią prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli – nie pozostawiajmy Ukrainy samej sobiewesprzyjmy jej mieszkańców w tych trudnych chwilach, naszych przecież sąsiadów – wspomóżmy tym, co możemy jej ofiarować z serca – potęgą modlitwy – aby nasz dobry Bóg odmienił oblicze ich ziemi, aby rozproszył zamysły przebiegłych architektów z dalszego wschodu, głoszących tzw. strefy wpływów z przemożnie panującą dyktaturą i zniewoleniem szczególnie prostych cierpiących niedostatek ludzi. Zróbmy to nie ociągajmy się, teraz właśnie jest ta chwila – okażmy solidarność z tymi którzy są w potrzebie – a Ci którzy mogą wesprzeć ten naród również inaczej, po prostu materialnie, nawet najskromniejszym datkiem, pamiętajcie, jest to ten czas, którego odkładać nie można na kiedy indziej, oni są w potrzebie właśnie teraz …, nasz bliźni jest w potrzebie, nie bądźmy obojętni … .

Opracował Redaktor strony parafii pw. Chrystusa króla

2 marca 2014|