MĄDROŚĆ ŻYCIOWA

 

26 czerwca 2013 roku; Znany amerykański doradca inwestycyjny siedział na przybrzeżnej skałce w małej meksykańskiej wiosce, gdy do brzegu przybiła skromna łódka z rybakiem. W łódce leżało kilka wielkich tuńczyków.

Mądrość życiowa 1Amerykanin, podziwiając ryby, spytał Meksykanina:

„Jak długo je łowiłeś?”

Tylko kilka chwil.

„Dlaczego nie łowiłeś dłużej – złapałbyś więcej ryb?”

Te, które mam całkiem wystarczą na potrzeby mojej rodziny.

 

Amerykanin pytał dalej:

„Na co więc poświęcasz resztę czasu?”

  • Śpię długo, trochę połowię, pobawię się z dziećmi, spędzę sjestę z moją żoną, wieczorem wyskoczę do wioski, gdzie siorbię wino i gram na gitarze z moimi amigos – pędzę wypełnione zajęciami i szczęśliwe życie.

Amerykanin zaśmiał się ironicznie i rzekł:

„Jestem absolwentem Harvardu i mogę ci pomóc. Powinieneś spędzać więcej czasu na łowieniu, wtedy będziesz mógł kupić większą łódź, dzięki niej będziesz łowił więcej i będziesz mógł kupić kilka łodzi. W końcu dorobisz się całej flotylli. Zamiast sprzedawać ryby za bezcen hurtownikowi, będziesz mógł je dostarczać bezpośrednio do sklepów, potem założysz własną sieć sklepów. Będziesz kontrolował połowy, przetwórstwo i dystrybucję. Będziesz mógł opuścić tę malą wioskę i przeprowadzić się do Mexico City, później Los Angeles, a nawet do Nowego Jorku, skąd będziesz zarządzał swoim wciąż rosnącym biznesem”.

Meksykański rybak przerwał:

  • Jak długo to wszystko będzie trwało?

„15, może 20 lat”.

  • I co wtedy?

Amerykanin uśmiechnął się i stwierdził:

„Wtedy stanie się to, co najprzyjemniejsze. W odpowiednim momencie będziesz mógł sprzedać swoją firmę na giełdzie i stać się strasznie bogatym, zarobisz wiele milionów”.

  • Milionów? I co dalej?

„Wtedy będziesz mógł iść na emeryturę, przeprowadzić się do małej wioski na meksykańskim wybrzeżu, spać długo, trochę łowić, bawić się z dziećmi, spędzać sjestę ze swoją żoną, wieczorem wyskoczyć do wioski, gdzie będziesz siorbał wino i grał na gitarze ze swoimi amigos…”.

Na podstawie tekstu zaczerpniętego ze strony: www.adonai.pl

 

26 czerwca 2013|