MACIE BYĆ ZIARNEM – MACIE BYĆ ŚWIADKAMI

02 sierpnia 2015 roku; PRZYSTANEK JEZUS, towarzyszy „Przystankowi Woodstock”. W dniu dzisiejszym kończy się ta ważna z punktu widzenia ewangelizacji inicjatywa, inicjatywa, którą warto wdrażać na wszystkich możliwych ścieżkach życia każdego chrześcijanina, każdego świadka Chrystusa. Mamy być ziarnem, słowem Boga, które Chrystus chce zasiać na polu woodstockowym – mówił w homilii podczas (28 sierpnia) wtorkowej Mszy św. bp Grzegorz Ryś. Eucharystia była ostatnią przed rozpoczęciem ewangelizacji na Przystanku Woodstock. Po 16:00 uczestnicy wyruszyli w radosnym korowodzie na pole Przystanku Jezus przy Przystanku Woodstock. Tradycyjnie w bazie PJ stanął biały krzyż, który został pobłogosławiony przez biskupa.

MACIE BYĆ ZIARNEMEwangelizacji towarzyszy adoracja Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. W homilii przed rozesłaniem ewangelizatorów bp Grzegorz Ryś nawiązał do biblijnej przypowieści o chwaście (Mt 13, 36-43).

Są egzegeci, którzy mówią, że Pan kazał się sługom wstrzymać z wyrywaniem chwastu, bo jest to jego szczególny rodzaj. Chodzi o życicę, która ma to do siebie, że jest niesamowicie podobna do pszenicy. To wyjaśnienie mówi nam, że nie mamy wcale tak wielkiej zdolności do rozeznawania tego, co jest dobre i złe. Jezus przestrzega przed łatwym osądem – tłumaczył rekolekcjonista.

  • Jak wskazywał bp Ryś, zadaniem ewangelizatorów nie jest wyrywanie chwastów. Nikt was do tego nie posłał.
  • Mamy być ziarnem, słowem Boga, które Chrystus chce zasiać na polu woodstockowym – dodał.
  • Dobrym ziarnem są synowie Królestwa. Zwykle mówimy, że ziarnem jest Słowo Boże, a siewcą jest Chrystus.
  • Ziarnem jest też jednak Słowo Boże, które jest wcielone w osobę; które dostało ciało od dzieci Królestwa.

My jesteśmy Słowem Boga, Jego ziarnem. Ile w nas jest życia, które się narodziło ze Słowa Bożego? Które jest ciałem dawanym Słowu Boga? – pytał rekolekcjonista.

Jesteśmy ziarnem, które Syn Człowieczy sieje, Chrystus chce nas posiać. Gleba zaś jest bardzo konkretna. Po Eucharystii pójdziemy na pole Woodstockowe – podkreślił bp Grzegorz Ryś.

Konieczne jest siedzieć u stóp Jezusa, konieczna jest postawa ucznia – podkreślił bp Grzegorz Ryś podczas środowej Mszy św. na XVI Przystanku Jezus.

Ewangelizatorzy od wspólnej Eucharystii rozpoczęli drugi dzień ewangelizacji na polach Przystanku Woodstock.

Po modlitwie uczestnicy Przystanku Jezus ruszyli na pola woodstockowe, by tam zanieść Dobrą Nowinę o zmartwychwstałym Jezusie. Gościem specjalnym drugiego dnia ewangelizacji będzie Tomasz Korczyński, który poprowadzi program zatytułowany „Socjo… psycho… i teologicznie o prześladowaniu chrześcijan”.

Wcześniej na polu Przystanku Jezus pojawili się jezuici z programem „Browary wiary – sens życia”. Nie zabrakło również wspólnej modlitwy przy krzyżu (koronka do Bożego Miłosierdzia, dziesiątek różańca) oraz trudnych pytań do kapłanów (Zagnij księdza – część 1).

W środowej homilii bp Grzegorz Ryś, odnosząc się do dzisiejszej Ewangelii (J 11, 19-27), zauważył, że nie należy przeciwstawiać sobie postawy Marty i Marii. Powołał się przy tym na komentarz Jana Husa. W dalszej części homilii ks. bp Grzegorz Ryś wskazywał, że najbardziej konieczna jest postawa Marii tzn. siedzieć u stóp Jezusa i słuchać.

Nie chodzi o to, że to, co robi Marta jest złe, niepotrzebne, niedobre. Chodzi o to, że w twoim spotkaniu z Bogiem, w twoim życiu wiary, jedno jest konieczne tzn. bez tego nic nie ma. Konieczne jest siedzieć u nóg Jezusa, tzn. konieczna jest postawa ucznia – dodał przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Relację na żywo z XVI Przystanku Jezus śledzić można za pośrednictwem radia www.profeto.pl, i radia Przystanek Jezus. Inicjatywa potrwa do niedzieli, 2 sierpnia.

Opracowano na podstawie publikacji ze strony: www.franciszkanie.esanok.pl

 

2 sierpnia 2015|