KENIA WITA PAPIEŻA FRANCISZKA

26 listopada 2015 roku; Ojciec Święty Franciszek rozpoczął wczoraj, 25 listopada, wizytę apostolską w Kenii. To piąta w tym roku, a jedenasta od początku pontyfikatu pielgrzymka Papieża. Oprócz Kenii, Franciszek odwiedzi także Ugandę i Republikę Środkowoafrykańską. Ojciec Święty Franciszek przybył do Kenii. Ceremonia powitania odbyła się w rezydencji prezydenta Kenii. Następnie papież Franciszek spotkał się z przedstawicielami władz oraz korpusem dyplomatycznym. Przemawiając do członków rządu, władz cywilnych oraz członków korpusu dyplomatycznego mówił o ich wielkiej odpowiedzialności i prawdziwym powołaniu w służbie całego narodu kenijskiego.

KENIA WITA PAPIEŻA FRANCISZKAW dziele budowania solidnego ładu demokratycznego, umocnienia spójności i integracji, tolerancji i szacunku dla innych, celem głównym musi być dążenie do dobra wspólnego.

Doświadczenie pokazuje, że przemoc, konflikt i terroryzm karmią się strachem, nieufnością i rozpaczą, rodzącymi się z ubóstwa i frustracji.

W ostatecznym rozrachunku walkę z tymi wrogami pokoju i dobrobytu muszą prowadzić mężczyźni i kobiety, nieustraszenie wierzący w wielkie wartości duchowe i polityczne, które zainspirowały zrodzenie się narodu i dają o nich konsekwentne świadectwo – powiedział Ojciec Święty Franciszek.

Jutro Papież złoży wizytę w Nuncjaturze Apostolskiej, będzie przewodniczył Mszy św. na kampusie uniwersyteckim w Nairobi, spotka się z duchowieństwem, zakonnikami, zakonnicami i seminarzystami na boisku sportowym szkoły Najświętszej Maryi Panny oraz złoży wizytę w biurze ONZ w Nairobi. W piątek po południu Ojciec Święty uda się do Ugandy a od 29 listopada będzie w Republice Środkowoafrykańskiej.

Papieskie przesłanie do Kenii i Ugandy: przybywam do wszystkich

Przybywam, jako sługa Ewangelii, aby głosić miłość Jezusa Chrystusa oraz Jego orędzie pojednania, przebaczenia i pokoju – powiedział Papież w wideo-przesłaniu do Kenii i Ugandy. To właśnie od tych krajów rozpocznie się już pojutrze wizyta Franciszka w Afryce. Wspólne przesłanie skierował on do nich po angielsku, gdyż jest to tam język urzędowy. Zapewnił, że przybywa zarówno do katolików, jak i do wszystkich mieszkańców Kenii i Ugandy.

KENIA WITA PAPIEŻA FRANCISZKA 1„Moja wizyta ma utwierdzić wspólnotę katolicką w składaniu czci Bogu i dawaniu świadectwa Ewangelii.

Przecież, to Ewangelia naucza nas o godności każdego mężczyzny i kobiety oraz nakazuje nam otworzyć serca na bliźnich, a w szczególności na ubogich i potrzebujących.

Zarazem chciałbym też się spotkać z wszystkimi mieszkańcami Kenii i Ugandy, przekazując każdemu słowa otuchy. Żyjemy w czasach, kiedy wierzący i ludzie dobrej woli mają wszędzie umacniać wzajemne zrozumienie i poszanowanie, a także wspierać się nawzajem, jako członkowie jednej rodziny ludzkiej. Wszyscy, bowiem jesteśmy dziećmi Bożymi. Głównym punktem mojej wizyty będą spotkania z ludźmi młodymi, którzy są waszym największym bogactwem i naszą najbardziej obiecującą nadzieją na przyszłość naznaczoną solidarnością, pokojem i rozwojem” – powiedział Ojciec Święty.

  • Pielgrzymka Franciszka jest ogromną szansą na zjednoczenie podzielonego narodu dotkniętego zamachami terrorystycznymi, korupcją, walkami etnicznymi i politycznymi.

Przed wizytą Papieża w Kenii wskazuje na to przewodniczący tamtejszego episkopatu. Bp Philip Arnold Subira Anyolo liczy, że Ojciec Święty popchnie Kenijczyków do budowania prawdziwego pokoju i międzyludzkiej solidarności, w dużym otwarciu na najsłabszych i najbardziej potrzebujących. „Potrzebujemy przesłania pokoju i pojednania, by uleczyć bolesne rany wywołane panującym brakiem poczucia bezpieczeństwa i kolejnymi aktami terroryzmu” – podkreśla hierarcha. Zauważa zarazem, że Kenia z odnowioną siłą musi wejść na drogę budowania dialogu międzyreligijnego. „Tylko w ten sposób będziemy w stanie pokonać szerzący się brak tolerancji i budować wzajemny szacunek” – mówi przewodniczący kenijskiego episkopatu wskazując na znaczenie spotkań Papieża z młodymi, od których zależy przyszłość tego afrykańskiego kraju.

Opracowano na podstawie publikacji ze strony: http://pl.radiovaticana.va/news/2015

 

 

 

 

26 listopada 2015|