HABEMUS PAPAM – KARDYNAŁ JEORGE MARIO BERGOGLIO NOWYM PAPIEŻEM!

Dokładnie o 19:06 nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie pojawił się biały dym. Oznacza to, że w drugim dniu od rozpoczęcia konklawe wybrano nowego papieża.

Nowy papież przyjął imię Franciszek

2Dnia 13 marca br. na następcę Św. Piotra kardynałowie zebrani na konklawe wybrali kardynała Jorge Mario Bergoglio. Wybór nowego papieża ogłosił kardynał-protodiakon Jean-Louis Tauran, oznajmiając z loggii bazyliki św. Piotra „radość wielką; mamy papieża”, który przybrał sobie imię Franciszek.

Wielkie tłumy wiernych z Włoch i całego świata, zgromadzone na Placu św. Piotra w Watykanie, przyjęły tę wiadomość z ogromną radością i entuzjazmem. Na Placu św. Piotra zgromadziło się 100 tys. osób. W jednych z pierwszych słów skierowanych do wiernych, nowy Papież Franciszek poprosił o modlitwę za emerytowanego papieża Benedykta XVI oraz poprosił o modlitwę za jego rozpoczynającą się posługę.

11„Rozpocznijmy razem tę drogę braterstwa, miłości, wzajemnego zaufania” – powiedział z loggi bazyliki. „Przed błogosławieństwem proszę was o modlitwę do Pana prosząc o błogosławieństwo dla mnie” – poprosił papież. Następnie udzielił błogosławieństwa „Urbi et Orbi”. Wybór kardynała Bergoglio na papieża oznacza, że na tronie Piotrowym po raz pierwszy w historii zasiądzie Jezuita. Kardynał jest uznawany za wyjątkowo skromnego i powściągliwego. Do tej pory Bergoglio unikał wysokich stanowisk w hierarchii kościelnej, wiodąc prosty styl życia.

Nowo wybrany papież urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Zanim wybrał drogę powołania kapłańskiego, studiował chemię, co jest dość rzadkie pośród duchownych. Po obronie dyplomu z chemii rozpoczął studia w seminarium w Villa Devoto koło Buenos Aires. 11 marca 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów i kontynuował naukę w zakonnych domach studiów; w nowicjacie w Chile zgłębiał nauki humanistyczne, w Colegio Maximo San José w San Miguel koło Buenos Aires obronił licencjat z filozofii, w Colegio de la Immaculada w Santa Fe studiował literaturę i psychologię, a w Colegio del Salvador w Buenos Aires teologię. Święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 roku, a ostatnią profesję złożył złożył 22 kwietnia 1973 roku. Był mistrzem nowicjatu w Villa Barilari, profesorem Wydziału Teologii i rektorem Colegio Maximo San Jose w San Miguel, członkiem konsulty prowincji zakonnej San Miguel, prowincjałem Argentyny (1973–1979). Po pobycie w Niemczech pełnił funkcję dyrektora duchownego Colegio del Salvador w Cordobie i ponownie rektora Colegio Maximo San José w San Miguel. Święcenia przyjął w 1969 roku mając wtedy 33 lata. Już wtedy okrzyknięto go głową argentyńskiego kościoła. Po skończeniu studiów w Niemczech został mianowany w 1992 roku biskupem pomocniczym Buenos Aires, zaś już w 1998 arcybiskupem. Bergoglio w swoich poglądach jest uznawany za konserwatystę.

Kardynałem mianował go w lutym 2001 roku Jan Paweł II, nadając tytuł prezbitera S. Roberto Bellarmino. Podczas konklawe w 2005 roku był jednym z faworytów. Podczas tegorocznej elekcji jego akcje już nie stały tak wysoko. W życiu bardzo silnie poświęcał się wspieraniu ubogich.

Swoją skromnością dał się poznać, kiedy mianowano go kardynałem w 2001 roku. Przekonał wtedy setki Argentyńczyków, by nie przylatywali do Rzymu na ceremonię, tylko pieniądze przeznaczone na bilety ofiarowali biednym.

Zrezygnował także z możliwości przeprowadzenia się do biskupiej rezydencji. Sam mieszkał do tej pory w prostym i skromnym mieszkaniu. Sam też gotował swoje posiłki, a jego głównym środkiem lokomocji był miejski autobus. Pomimo tego, nowy papież nie poświęcał wiele uwagi kwestii sprawiedliwości społecznej. Mówił głównie o duchowości i prawidłowym zrozumienia Boga, co jego zdaniem będzie prowadziło ludzi do większej opieki nad ubogimi.

12

Nowy papież biegle mówi po hiszpańsku, a także włosku i niemiecku.

Papież „Franciszek I” jest 266 następca św. Piotra w historii Kościoła.

Wybór Bergoglio na papieża oznacza, że na tronie piotrowym po raz pierwszy w historii zasiądzie Jezuita. Kardynał jest uznawany za wyjątkowo skromnego i powściągliwego.

Do tej pory Bergoglio unikał wysokich stanowisk w hierarchii kościelnej, wiodąc prosty styl życia.

Zrezygnował także z możliwości przeprowadzenia się do biskupiej rezydencji. Sam mieszkał do tej pory w prostym i skromnym mieszkaniu. Sam też gotował swoje posiłki, a jego głównym środkiem lokomocji był miejski autobus.

Zajmował się przede wszystkim kwestiami duchowymi i prawidłowym zrozumieniem Boga, co jego zdaniem będzie prowadziło ludzi do większej opieki nad ubogimi.

W 2010 r. zdecydowanie sprzeciwił się legalizacji małżeństw jednopłciowych. Argentyńskich duchownych wielokrotnie wzywał do potępiania praktyk eutanazji i aborcji. Miłosierdzie Chrystusa jest najważniejszą częścią jego nauczań. Kardynał Bergoglio wsławił się swoją wizytą w hospicjum w 2001 r., podczas której umył i ucałował stopy 12 pacjentów z AIDS.

Jest pierwszym papieżem z Ameryki Łacińskiej, podczas pierwszego błogosławieństwa Urbi et Orbi dał się poznać, jako ciepły i dowcipny człowiek.

Godzina, która dzieliła koniec konklawe od wystąpienia przed wiernymi bywa dla nowych papieży bardzo ciężka.

Wyglądała mniej więcej tak.

Godzinę po ukazaniu się białego dymu zwiastującego wybór nowego papieża, kardynał diakon pojawił się na balkonie Bazyliki Watykańskiej i ogłosił „wielką radość”. Szczegółowy scenariusz ceremonii kończącej konklawe opisał Jan Paweł II w konstytucji apostolskiej „Universi dominici gregis” z 1996 r.

Wybór papieża ogłaszają bijące w Watykanie dzwony. I biały dym. Po ostatnim – zakończonym wyborem zwierzchnika Kościoła – głosowaniu do Kaplicy Sykstyńskiej wchodzą sekretarz kolegium kardynalskiego i mistrz papieskich ceremonii liturgicznych. Następnie najstarszy z obecnych kardynałów w imieniu wszystkich wyborców zwraca się do wybranego z pytaniem: „Czy przyjmujesz twój kanoniczny wybór na biskupa rzymskiego?”. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi kardynał pyta nowego papieża:

„Jakie imię przyjmujesz?”

4Wtedy mistrz papieskich ceremonii liturgicznych, pełniący funkcję notariusza, w obecności dwóch ceremoniarzy, wezwanych na świadków, redaguje dokument dotyczący przyjęcia wyboru przez nowego papieża i obranego przez niego imienia. Później kardynałowie podchodzą do nowego papieża, aby oddać mu cześć i wyrazić posłuszeństwo, po czym wspólnie odmawiają modlitwę dziękczynną.

Przygotowanie w Pokoju Łez

Wybrany na papieża kardynał zaraz po wyborze przygotowuje się do pierwszego spotkania z wiernymi na placu Świętego Piotra. Ten czas spędza w Pokoju Łez, niewielkim pomieszczeniu przy Kaplicy Sykstyńskiej. Jedno z najtajniejszych miejsc konklawe znajduje się po lewej stronie od ołtarza. Swą nazwę zawdzięcza temu, że to tam nowi papieże przeżywają bardzo silne emocje. Wielu z nich po wyborze płacze ze wzruszenia.

W Pokoju Łez nowy biskup Rzymu ubiera się w przygotowane dla niego szaty. Światło jest przygaszone. W pomieszczeniu stoi sofa z czerwonego aksamitu. Jest też figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem. Na nowego papieża czekają sutanny uszyte przez znany zakład krawiecki Gammarelli, do wyboru w trzech rozmiarach – małym, średnim i dużym. Gotowe są także buty różnej miary oraz wszystkie pozostałe elementy papieskiego stroju, wśród nich peleryna i spinki do koszuli. Z Pokoju Łez papież uda się na balkon bazyliki watykańskiej, by spotkać się z wiernymi.

Spotkanie na balkonie Bazyliki św. Piotra

13Ostatnim etapem ceremonii jest ogłoszenie wiernym z balkonu Bazyliki św. Piotra wiadomości: „Habemus papam” (mamy papieża) oraz przedstawienie nowego zwierzchnika Kościoła. Zadanie to należy do pierwszego z kardynałów diakonów, czyli protodiakona. Tego zaszczytu dostąpił francuski kardynał Jean-Louis Tauran. Podczas ogłaszania światu, kto został Biskupem Rzymu, diakon był bardzo wzruszony.

Nowy papież Franciszek, czyli prymas Argentyny, kardynał Jorge Bergoglio, ciepło przywitał się z wiernymi, poprosił, by pomodlili się za niego i udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi (miastu i światu).

13 marca 2013|