FIGURA ŚWIĘTEGO MICHAŁA ARCHANIOŁA NAWIEDZIŁA SANOK

12 października 2013 roku; We wtorek 08-10-2013 roku figura św. Michała Archanioła nawiedziła parafię pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku. W tym roku wiele polskich parafii gości u siebie kopię cudownej figury świętego Michała Archanioła z Gargano. Kult figury wiąże się z historią objawień na Górze Gargano w mieście Monte Sant Angelo w Apulii, w południowo-wschodnim regionie Włoch. Pierwsze objawienie zwane Epizodem zagubienia byka, jak podaje tradycja miało miejsce w 490 roku. Pewnemu bogatemu człowiekowi z Sipontu zaginął byk, który był najpiękniejszym okazem stada, po długotrwałych poszukiwaniach właściciel wypatrzył zwierzę jak klęczy na górze przy wejściu do groty.

FIGURA ŚWIĘTEGO MICHAŁA ARCHANIOŁA NAWIEDZIŁA SANOKRozgniewany włościanin wypuścił strzałę w stronę nieposłusznego byka, ale ta wróciła do niego. Wówczas człowiek ten opowiedział o tym niewytłumaczalnym zdarzeniu biskupowi, który szybko zarządził trzy dni modlitwy i pokuty. W ostatnim dniu biskupowi ukazał się święty Michał wypowiadając słowa: Ja jestem Archanioł Michał, stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona; ja jestem jej strażnikiemTam gdzie się otwiera skała, będą przebaczane grzechy ludzkie..

Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga zostaną wysłuchane. Idź w góry i poświeć tę grotę dla kultu chrześcijańskiego. Drugie objawienie z 492 roku nosi miano Epizodu zwycięstwa. Biskup Sipontu w obliczu oblężenia przez wojska nieprzyjaciela modlił się do świętego Michała, który po trzech dniach ukazał się mu, przepowiadając zwycięstwo nad wrogiem.

Podczas bitwy miała miejsce cudowna interwencja Archanioła i wojska Sipontu rozgromiły nieprzyjacielską armię. Trzecie objawienie nazwane Epizodem poświecenia, miało miejsce rok później, kiedy to biskup Wawrzyniec postanowił poświęcić grotę ku czci świętego Michała Archanioła, jako wyraz dziękczynienia za cudowne ocalenie miasta. Archanioł objawił się mu ponownie, mówiąc, że sam poświecił już grotę. Wówczas święty Wawrzyniec w asyście innych biskupów, duchownych i ludzi podążył do groty, gdzie znaleziono kamienny ołtarz nakryty szkarłatnym materiałem a nad nim krzyż. Jak podaje legenda znakiem obecności Archanioła miał być odcisk stopy dziecka na skale. Od tego czasu grota nosi tytuł Niebiańskiej Bazyliki gdyż, jako jedyna świątynia na świecie nie została poświęconą ludzką ręką.

Ostatnie objawienie datuje się na 1656 rok, kiedy to włoską ludność dziesiątkowała epidemia dżumy. Ówczesny miejscowy biskup Alfonso Puccinelli zwrócił się o pomoc do Księcia Aniołów i w swej natarczywości modlitewnej włożył w ręce figury świętego Michała tekst modlitwy ułożonej w imieniu wszystkich mieszkańców miasta.  Wówczas Archanioł ukazał się biskupowi, nakazując mu poświęcić kamyki pochodzące z groty, na których widniał znak krzyża i litery A.M. Jak obiecał święty Michał wszyscy, którzy będą ze czcią przechowywali taki kamyk, ostoją się przed zarazą. Tak też się stało. Chcąc upamiętnić ten cud biskup zarządził wzniesienie pomnika ku czci świętego Michała naprzeciwko pałacu biskupiego.

Święta Grota była i nadal jest miejscem kultu i pielgrzymek, do słynącego łaskami anielskiego sanktuarium w Gargano pielgrzymowali m.in. król Zygmunt Stary i papież Jan Paweł II. Obecnie sanktuarium znajduje się pod opieką Zgromadzenia świętego Michała Archanioła założonego przez błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza. W grocie znajduje się figura świętego Michała Archanioła, której kopia obecnie pielgrzymuje po Polsce. Autorem rzeźby pochodzącej z 1507 r. jest Andrea Contucci zwany Sansovino. Figura mierzy 130 cm i wykona jest z białego marmuru z Carrary, przedstawia świętego Michała w stroju legionisty składającym się ze zbroi i płaszcza, który depcze szatana przedstawianego, jako potwora o twarzy małpy. Figurę zdobią złocone skrzydła, a z okazji świąt na głowie Archanioła umieszcza się koronę, zaś na ręce wkłada bransoletę z wizerunkiem orła.  Twarz Wodza niebieskich zastępów to oblicze uśmiechniętego młodzieńca, które okalają delikatne loki. Archanioł w prawej ręce trzyma miecz gotowy do walki z szatanem.

Powracając do peregrynacji kopii figury świętego Michała Archanioła po Polsce, chciałabym zwrócić uwagę, że jej trasa przebiega aktualnie przez tereny Podkarpacia.

Figura nawiedziła już m.in. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Klimkówkę, a obecnie przebywa w Sanktuarium świętego Michała Archanioła i błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym, gdzie nawiedzenie trwać będzie do 29 września, a więc do uroczystości odpustowych ku czci świętego Michała Archanioła.

W późniejszym czasie figura nawiedzi jeszcze inne miejscowości podkarpackie m.in. Sanok, Tuligłowy, Ustrzyki Dolne, Pruchnik. Peregrynacji figury towarzyszy ustalony program. Na początku wierni gromadzą się, by powitać cudowny wizerunek, który przybywa zawsze w asyście straży pożarnej lub policji w specjalnie oznakowanym busie przy dźwiękach syren i biciu dzwonów. Następnie w uroczystej procesji figura zostaje wprowadzona do świątyni, która szybko zapełnia się aż po brzegi, co świadczy o tym, iż wielu ludzi chce doświadczyć czasu mocy i łaski. W program peregrynacji w zależności od ilości dni nawiedzenia wpisane są m.in.: Msza święta z nauką, modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za wstawiennictwem świętego Michała Archanioła z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem, czuwanie modlitewne zakończone Apelem Jasnogórskim, godzinki ku czci św. Michała, błogosławieństwo dzieci przed figurą, akt poświęcenia się świętemu Michałowi Archaniołowi, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, błogosławieństwo osób starszych i chorych, przyjęcie szkaplerza świętego Michała Archanioła. Dla wielu czcicieli świętego Michała, którzy z różnych względów nie mogą się udać do Gargano, nawiedzenie to umożliwia doznanie tych samych łask, które otrzymują pielgrzymujący do Cudownej Groty.

Modlitwa do Świętego Michała Archanioła

Święty Michale Archaniele! Broń nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Książę niebieskich zastępów, Szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen

Opracowano na podstawie materiału ze strony: www.franciszkanie.esanok.pl

 

12 października 2013|