Emocjonalny apel Ojca Świętego Franciszka o pokój i dialog w Syrii

01 września 2013 roku; „Moje serce jest zranione. Nigdy więcej wojny„; Ojciec Święty, Papież Franciszek wystosował dziś gorący apel o pokój w Syrii, o dialog i negocjacje przy poparciu wspólnoty międzynarodowej. Wystąpił stanowczo przeciwko siłowym rozwiązaniom konfliktu i potępił użycie broni chemicznej w tym kraju.

Emocjonalny apel papieża o pokój i dialog w SyriiW emocjonalnym przemówieniu przed południową modlitwą Anioł Pański Franciszek mówił do kilkudziesięciu tysięcy wiernych na placu Świętego Piotra: „Chciałbym dzisiaj być wyrazicielem wołania o pokój, które podnosi się z każdego krańca ziemi, każdego narodu, z serca każdego, z jedynej wielkiej rodziny, jaką jest ludzkość, coraz bardziej zalękniona”.

– Chcemy świata pokoju, chcemy być mężczyznami i kobietami pokoju – oświadczył papież. – Nigdy więcej wojny! – mówił. Podkreślił, że pokój jest zbyt cennym darem i dlatego „trzeba go szerzyć i chronić”.

Papież wyznał: „W tych dniach moje serce jest głęboko zranione tym, co dzieje się w Syrii, i zaniepokojone dramatycznymi perspektywami„. Słowa te były nawiązaniem do rozważanych planów zbrojnej interwencji. Następnie przypomniał: „Nie starcie ani konflikt, ale kultura spotkania i dialogu budują koegzystencję między narodami i ludami, jedyną drogę pokoju”.

Papież potępia atak chemiczny w Damaszku

Niech podniesie się wołanie o pokój i niech wszyscy złożą broń i dadzą się prowadzić przez pragnienie pokoju – nawoływał Franciszek. – Ze szczególną stanowczością potępiam użycie broni chemicznej – podkreślił papież, odnosząc się do sierpniowej masakry koło Damaszku. Zauważył następnie: „Ileż cierpienia, ile zniszczenia przyniosło użycie broni w tym umęczonym kraju, zwłaszcza wśród bezbronnej ludności cywilnej”. – Myślimy o tym, ile dzieci nie będzie mogło zobaczyć światła przyszłości – dodał.

– Wciąż smutkiem napełniają moje serce straszliwe obrazy z ostatnich dni – zapewnił Franciszek.

7 września modlitwa za pokój

Nigdy przemoc nie prowadzi do pokoju – powiedział papież. Prosił kilkakrotnie strony konfliktu o wejście na drogę dialogu i negocjacji, a wspólnotę międzynarodową o to, by szerzyła bezzwłocznie inicjatywy pokojowe dla Syrii, oparte na rokowaniach i dla dobra narodu tego kraju.

Franciszek zapowiedział, że sobota 7 września będzie dniem postu i modlitwy o pokój w Syrii, na Bliskim Wschodzie oraz na świecie, i zachęcił do udziału w tej inicjatywie wszystkich chrześcijan, a także wyznawców innych religii. Papież zapowiedział, że modlitewne spotkanie w tej intencji pod jego przewodnictwem odbędzie się na placu Świętego Piotra w sobotni wieczór. – Ludzkość musi zobaczyć gesty pokoju – stwierdził.

Opracowano na podstawie publikacji ze strony:  www.gazeta.pl

1 września 2013|