BY UMOCNIĆ BRACI W WIERZE

15 sierpnia 2014 roku; APOSTOLSKA PIELGRZYMKA PAPIEŻA FRANCISZKA DO KOREI; Z przesłaniem pojednania przybył na Półwysep Koreański papież Franciszek. Jest to pierwsza papieska wizyta w tej części świata od ćwierćwiecza. Jednocześnie nie ma możliwości przyjazdu do Chin. Zwyczajowo głowa kościoła katolickiego wysyła specjalne depesze do przywódców państw, nad terytorium których znajduje się papieski samolot. Te jednak nigdy nie budziły tak sporego zainteresowania, jak teraz.

BY UMOCNIĆ BRACI W WIERZEPodczas pielgrzymki Franciszek będzie modlił się za dzieci zabite podczas aborcji. Ma również spotkać się z rodzinami, które straciły swoich bliskich w katastrofie koreańskiego promu w kwietniu ubiegłego roku. Wówczas zginęło 300 osób.

Hasłem wizyty są słowa zaczerpnięte z Księgi Izajasza (60, 1): „Powstań, świeć!”. W specjalnym nagraniu video przygotowanym na tę pielgrzymkę, a emitowanym przez koreańskie media papież mówi: „Przybędę do młodych i starych w radości Ewangelii”. Ojciec Święty weźmie udział w VI Azjatyckim Dniu Młodzieży i beatyfikuje 124 męczenników koreańskich. Papież wyruszył z rzymskiego lotniska Fiumicino 13 sierpnia o godz. 16.00. W Seulu wylądował w czwartek 14 sierpnia o godz. 10.30 (3.30 czasu polskiego). W programie czterodniowej wizyty znajduje się spotkanie Papieża z biskupami Korei, z przedstawicielami władz, z przywódcami religijnymi, a także ze wspólnotami zakonnymi, z niepełnosprawnymi i z młodzieżą. W sobotę 16 sierpnia Ojciec Święty złoży wizytę w sanktuarium męczenników Seo So mun. O godz. 10.00 (3.00 czasu polskiego) Papież będzie przewodniczył beatyfikacji Pawła Yun Jichunga i 123 Towarzyszy, męczenników z XVIII i XIX w. Na zakończenie VI Azjatyckiego Dnia Młodzieży, w niedzielę 17 sierpnia o godz. 16.30 (9.30 czasu polskiego), Ojciec Święty będzie przewodniczył Mszy św. w twierdzy Haemi i wygłosi homilię.

Papieska pielgrzymka zakończy się 18 sierpnia. W poniedziałek rano w katedrze Myeongdong w Seulu Ojciec Święty będzie sprawować Mszę św. w intencji pokoju i pojednania. O godz. 12.45 (2.45 czasu polskiego) rozpocznie się uroczystość pożegnalna.

Pielgrzymka do Korei Południowej jest trzecią wizytą zagraniczną papieża Franciszka. Dotąd Ojciec Święty odwiedził Brazylię i Ziemię Świętą. Większość południowokoreańskich katolików, inaczej niż w Europie, to katolicy praktykujący. Pierwszych ochrzczono pod koniec XVIII wieku, dziś to ponad pięć milionów ludzi, 10 proc. narodu. Trzeba jechać do Azji powiedział Franciszek w rozmowie z dziennikarzami na pokładzie samolotu, wracając ze swej drugiej zagra­nicznej podróży do Brazylii, największego katolickiego kraju świata na największym katolickim kontynencie, na którym katolików, co roku ubywa. Papież Franciszek nie miał wątpliwości, że jego trzecia zagraniczna pielgrzymka powinna prowadzić do Azji, na kontynent, na którym katolicy stanowią zaledwie 2 proc ludności. Korea Południowa stanowi tu wyjątek, podobnie jak Filipiny i Wietnam. Papież był po raz ostatni w Azji w 1999 roku. To była podróż Jana Pawła II do Indii. Koreę Południową, „kraj misyjny”, w którym chrzczonych jest, co roku 100 tys. dzieci, odwiedził dwukrotnie w 1984 i 1989 roku. Jeszcze 30 lat temu liczba katolików w Korei Południowej wynosiła 150 tys.

Opracowano na podstawie publikacji ze strony: www.franciszaknie.esanok.pl

 

15 sierpnia 2014|