APEL O MODLITWĘ za Ukrainę

22 luty 2015 roku; Kochani wspierajmy modlitwą uciemiężony ukraiński naród, który walczy o godność i prawo do samostanowienia i życia w pokoju, jako wolny dumny naród, który pragnie wyrwać się spod jarzma tych, którzy dzisiaj mienią się spadkobiercami strefy wpływów sowieckiego imperializmu. Wystarczy już przelanej niewinnej krwi. Terror i horror, który funduje i którym raczy niewinnych na Ukrainie ludzi postsowiecki kremlowski reżim, to hańba dla społeczności międzynarodowej 21-go wieku. Z Jasnej Góry płynie apel o modlitwę za Ukrainę. Ojcowie Paulini z Jasnej Góry apelują i proszą o modlitwę w intencji pokoju na wschodzie Ukrainy. Prorosyjscy separatyści mimo zawartego rozejmu prowadzą atak na kolejne miasta.

APEL O MODLITWĘ za Ukrainę 1Od dziś na Jasnej górze, codziennie w czasie Mszy św. o godz. 15.30 zanoszone będą modlitwy w intencji pokoju w tym kraju, a także na świecie. Ojciec Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, w rozmowie z portalem www.jasnagora.com  powiedział, że na Ukrainie jest pięć domów należących do Zakonu. W najtrudniejszej sytuacji znajduje się jeden z nich – w Mariupolu, w obwodzie donieckim.

Aktualnie sytuacja jest w miarę stabilna, jest spokój, ale cały czas słyszany jest huk wystrzałów, ludzie są wystraszeni, od długiego czasu mieszkają w piwnicach, w ukryciu, boją się. Ostatnio spotkałem tu na Jasnej Górze rodzinę, która pochodzi z naszej parafii z Mariupola i pamiętam łzy kobiety, która wie, że już tam nie wróci, bo sytuacja jest dramatyczna. Chcemy, więc wspierać tym, czym potrafimy, przede wszystkim modlitwą – powiedział o. Arnold Chrapkowski.

O MODLITWIE W INTENCJI POKOJU NA UKRAINIE ZAPEWNIA Ojciec św. Franciszek

Wg. Abp Mokrzyckiego: papież Franciszek zaskoczony, nie znał całej prawdy o sytuacji na Ukrainie; Ojciec Święty był zaskoczony wiadomościami o wojnie na Ukrainie, które usłyszał od tamtejszych biskupów. Do tej pory nie miał całościowego obrazu sytuacji – powiedział po spotkaniu z Franciszkiem abp Mieczysław Mokrzycki. Hierarchowie z Ukrainy opowiedzieli papieżowi między innymi o torturach, jakim są poddawani ukraińscy żołnierze, którzy dostaną się do niewoli. Franciszek zapewnił biskupów, że jeszcze bardziej będzie starał się rozmawiać z osobami, które są odpowiedzialne za pokój na świecie, by pomogły powstrzymać przelew krwi na tamtych terenach.

Papież Franciszek podczas audiencji dla biskupów z Ukrainy zaapelował do wszystkich stron konfliktu w tym kraju o przestrzeganie zawartych porozumień, zwłaszcza uzgodnionego rozejmu. Biskupów przestrzegł przed podejmowaniem działań politycznych.

W tekście wystąpienia, rozpowszechnionego przez Watykan, nie wymieniono stron konfliktu ukraińskiego. Są tam natomiast następujące słowa skierowane do biskupów: – Znajdujecie się, jako kraj w sytuacji ciężkiego konfliktu, który trwa od wielu miesięcy i przynosi liczne niewinne ofiary powodując wielkie cierpienia całej ludności.

– W tym okresie, jak was zapewniałem przy wielu okazjach bezpośrednio, jak i za pośrednictwem wysłanych kardynałów, jestem szczególnie blisko was z moją modlitwą za zmarłych i za wszystkich, dotkniętych przez przemoc – podkreślił Franciszek. Następnie zapewnił o swej modlitwie o to, by jak najszybciej zapanował pokój.

APEL O MODLITWĘ za Ukrainę 2Ojciec Święty Franciszek zaapelował „do wszystkich zainteresowanych stron, aby wcielono w życie wspólnie uzgodnione Mińskie porozumienia i aby szanowano zasadę międzynarodowej praworządności, zwłaszcza by przestrzegany był rozejm ostatnio podpisany i aby zrealizowano wszystkie inne zobowiązania, które są warunkiem uniknięcia wznowienia działań wojennych”.

– Znam wydarzenia historyczne, które naznaczyły waszą ziemię i są wciąż obecne w pamięci zbiorowej – dodał papież.

Zwracając się do biskupów, zaznaczył: – Chodzi o kwestie, które w części mają podstawy polityczne i w sprawie, których nie jesteście wezwani, by udzielić bezpośredniej odpowiedzi.

Lecz są też – przypomniał – problemy społeczne i kulturowe oraz dramaty ludzkie, które wymagają „pozytywnego wkładu” ze strony Kościoła. Poprosił biskupów o to, by wsłuchiwali się w głosy ludzi, powierzonych ich opiece duszpasterskiej i zwrócił uwagę na konieczność spotkania, współpracy i zdolności rozwiązywania kontrowersji.

– W krótkich słowach chodzi o dążenie do możliwego pokoju – wyjaśnił.

– W wymiarze narodowym jesteście pełnoprawnymi obywatelami waszego kraju i dlatego macie prawo przedstawiać, także zbiorowo, wasze poglądy dotyczące jego losów. Nie w znaczeniu promowania konkretnej akcji politycznej, ale wskazywania i potwierdzania wartości stanowiących składnik łączący społeczeństwo ukraińskie – oświadczył papież. W tym kontekście wskazał dążenie do zgody i dobra wspólnego oraz rozwiązywanie ciężkich i złożonych trudności.

– Stolica Apostolska jest u waszego boku, także w międzynarodowych instancjach, by zrozumiano wasze prawa, wasze niepokoje i słuszne wartości ewangeliczne, które nimi powodują – zapewnił Franciszek.

Mówiąc o sytuacji społecznej na Ukrainie odnotował, że „źle rozumiana wolność ekonomiczna pozwoliła ogromnie wzbogacić się garstce ludzi ze szkodą dla znacznej większości obywateli”.

Opowiadając w Radiu Watykańskim o spotkaniu z papieżem, abp Mokrzycki podkreślił, że bardzo ważne są wszelkie zapewnienia o solidarności i modlitwie, które do tej pory wyrażał Papież i instytucje międzynarodowe, bo to podnosi na duchu. – Uważamy jednak, że wciąż jest tego za mało. Rosja powinna ponosić większe konsekwencje, aby zaprzestała wreszcie działań zbrojnych – mówi abp Mokrzycki.

– Jest to bardzo trudna sytuacja dla całego narodu ukraińskiego – powiedział łaciński arcybiskup Lwowa. – W tę wojnę są włączeni wszyscy, nie tylko mieszkańcy tamtych terenów. Ta atmosfera udziela się całej Ukrainie. Także wielu młodych ludzi z zachodniej Ukrainy bierze udział w walce. Wielu wraca już w trumnach. Wielu wraca okaleczonych fizycznie i psychicznie. Staramy się być blisko ludzi, którzy tam trwają, ale także rodzin, które utraciły swych ojców i synów – mówił hierarcha.

Mokrzycki zaznaczył, że „niektórzy chcieliby być w Rosji”, co prowadzi do podziału całych rodzin. – Jednak zdajemy sobie sprawę, że nie jest to walka bratobójcza. Nie walczą tu jedynie Ukraińcy przeciw Ukraińcom. W większości są to ludzie najemni, wypuszczeni z więzień, obywatele Rosji, którzy tutaj niestety w sposób brutalny walczą z Ukrainą, odbierając jej pokój, sprawiedliwość, a także prawo do niezależności – powiedział arcybiskup.

Bezprecedensowy gest Benedykta XVI

Benedykt XVI modli się o pokój na Ukrainie i wyraził zarazem swą solidarność z cierpiącym narodem ukraińskim w czasie sobotniej, bezprecedensowej audiencji dla rzymskokatolickiego episkopatu Ukrainy, który kończy właśnie swą wizytę w Rzymie ad limina Apostolorum.

– To dla nas wielki zaszczyt, a zarazem ogromne umocnienie – powiedział w Radiu Watykańskim abp Mieczysław Mokrzycki, który przez kilka lat był sekretarzem Benedykta XVI, a 29 września 2007, jako pierwszy biskup przyjął z jego rąk sakrę.

– Siedem lat temu nasza konferencja biskupia w czasie wizyty ad limina spotkała się z Benedyktem XVI w Castel Gandolfo. Wczoraj miałem szczęście być zaproszonym do domu Papieża-Seniora na wspólny obiad. I właśnie podczas rozmowy wyszła ta myśl, że chciałby się on spotkać z całym naszym episkopatem – wspominał arcybiskup. Podkreślił, że dla wszystkich było to „bardzo radosne wydarzenie”.

– Papież-Senior spotkał się z nami w Ogrodach Watykańskich przy grocie Matki Bożej z Lourdes. Zapewnił nas o swej solidarności z cierpiącym narodem ukraińskim, a także o modlitwie o pokój. Prosił, by przekazać jego błogosławieństwo i zapewnienia o jego pamięci wszystkim naszym wiernym na całej Ukrainie – oświadczył rozmówca rozgłośni papieskiej.

Dodał, że w spotkaniu wzięli udział biskupi metropolii lwowskiej, którzy przedstawili także swoich biskupów pomocniczych. – Muszę przyznać, że osobiście byłem mile zaskoczony, widząc Ojca Świętego w tak dobrej kondycji, bardzo radosnego i pogodnego – podkreślił abp Mokrzycki.

O modlitwie w intencji pokoju na Ukrainie zapewnia Ojciec św. Franciszek. Wczoraj Ojciec Święty Franciszek spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jednym z tematów rozmowy było zaangażowanie na rzecz pokoju na Ukrainie.

Opracowano na podstawie publikacji ze strony: www.radiomaryja.pl oraz www.onet.pl

 

 

 

 

 

22 lutego 2015|